- 2020-01-28
- Paskelbė: Paskolos-internetu.eu
- Kategorija: Naujienos
2019 m. pabaigoje Tarptautinis valiutos fondas (TVF) paskelbė praėjusių metų pasaulio ekonominės padėties ataskaitą. Pateiksime pagrindinį pranešimo turinį ir išanalizuosime rinkos būklę ekonominiame 2019 metų kontekste.
Pernai buvo užfiksuotas rekordiškai mažas pasaulio ekonomikos augimas. Kadangi paskutinė pasaulinė finansų krizė įvyko daugiau nei prieš dešimt metų, ekonomikos rodiklių augimo mažėjimas atspindi per šį laiką susikaupusias pasaulio ekonomines ir finansines problemas. Prekybos kliūčių padidėjimas ir su tuo susijusios problemos išlieka neaiškios, o tai daro įtaką aktyvumui ir bendrajai nuotaikai pasaulio rinkose.
Kitas pasaulio ekonomikos spaudimo veiksnys yra kai kurių kylančios rinkos šalių, tokių kaip Brazilija, Indija, Meksika ir Rusija, silpnumas. Makroekonominės įtampos augimas yra susijęs su padidėjusia infliacija (Argentina), geopolitine įtampa (Iranas) ir socialiniu nestabilumu (Venesuela, Libija, Jemenas) – visa tai sukuria blogą tolimesnės plėtros vaizdą.
Vis labiau neaiški ekonominė padėtis verčia didžiausius investuotojus būti atsargiems ilgalaikio planavimo srityje, o viso pasaulio gyventojų perkamoji galia mažėja. Ilgalaikių prekių paklausa namų ūkiuose taip pat sumažėjo, nors augimas buvo stebimas antrą 2019 m. ketvirtį.
Susidūrusios su mažėjančia ilgalaikio vartojimo prekių paklausa, įmonės sumažino pramoninės gamybos mastą. Pasaulinė prekyba, orientuota į ilgalaikio vartojimo prekes ir komponentus, naudojamus šioms prekėms gaminti, pamažu lėtėja.
Centriniai bankai ėmėsi ryžtingesnių veiksmų stabilizuodami ekonomiką. Per 2019 metus pagrindinės finansų institucijos, įskaitant JAV federalinį rezervą, Europos centrinį banką (ECB) ir besivystančių šalių centrinius bankus, sumažino palūkanų normas, o ECB atnaujino aktyvų pirkimo rėmimo programą.
Šiomis priemonėmis siekiama užkirsti kelią tolesniam ekonominių rodiklių mažėjimui. Mažesnės palūkanų normos ir palankios finansinės sąlygos padidino prekių ir paslaugų paklausą ir taip paskatino kurti naujas darbo vietas. Savo ruožtu darbo rinka pradėjo patirti deficitą ir padidėjo vidutinis darbo užmokestis.
Pasaulio ekonomikos būklę 2019 m. vienu žodžiu galima apibūdinti – neapibrėžtumas. Pasaulinės ekonomikos problemos, didėjanti infliacija tokiose šalyse kaip Venesuela, prekybos karas tarp JAV ir Kinijos bei žemesnės centrinių bankų palūkanų normos siekiant išsaugoti ekonomiką – visa tai sukūrė tam tikrą nestabilumą.