9 reklamos gudrybės, kurios mus apgauna

Išmokite atskirti tiesą nuo rinkodaros specialistų manipuliavimo jumis, kad neišmestumėte pinigų į balą. Prekybininkų triukų supratimas taip pat padės teisingai pasirinkti ir įvertinti prekes.

1. Tinkamų personažų parinkimas

Reta reklama apsieina be žmonių ir jie visi ten atsiranda ne be priežasties. Štai labiausiai paplitę tipai.

Garsenybės

Populiarus žmogus sako, kad valgo šią varškę, plauna plaukus šiuo šampūnu, vartoja šiuos vitaminus ir jaučiasi puikiai, atrodo dar geriau. Pirkėjas galvoja, kad nusipirkęs reklamuojamą produktą galės priartėti prie žvaigždės: taip, jis neatsidurs toje pačioje scenoje, bet gers tą patį jogurtą. Dėl vitaminų oda gal būt taps lygesnė ir leis uždirbti daugiau pinigų.

Tačiau verta atsiminti, kad persona pasirodė reklamoje nes ji jau yra žvaigždė – be jokios varškės ir šampūnų.

Paprasti žmonės

Namų šeimininkės reklamuoja skalbimo miltelius, pensininkai reklamuoja vaistus, paprasti vartotojai vertina prekes ir mėgaujasi pirkiniais. Gražus paveikslas, kurio tikslas – sumažinti kritinį požiūrį į produktą. Ar gali meluoti ši miela motina, kurios trys vaikai vėl ištepė kelnių kelius žolėje? Atminkite, kad jai, be abejo, už tai mokama. Be to, daugelis žmonių labiau pasitiki panašiais į save ir marketologai sumaniai tuo naudojasi mumis manipuliuodami.

Gydytojai ir ekspertai

Asmens, turinčio specializuotą išsilavinimą, rekomendacija visada skamba svariai. Tai gali būti konkrečios srities specialistas, o visos jo regalijos bus nurodytos skelbime. Arba patarimas pasislėps už bendros frazės, tokios kaip „Geriausi pasaulio otorinolaringologai pataria“.

Tačiau kai kalbama apie vaistus, kosmetikos priemones ar gydomąją dantų pastą, geras specialistas tikrai nepateiks rekomendacijų jūsų nematęs. Be to, reklamos patarimai dažniausiai būna vienpusiški, o priemonė gali turėti daug analogų, ne prastesnių, bet pigesnių.

2. Manipuliacija skaičiais

Mes įpratę pasitikėti skaičiais, nes jie siejami su faktais, kuriuos lengva patikrinti, ir su eksperimentais, kurie parodė tokį rezultatą. Tačiau sumanūs reklamos specialistai nesunkiai manipuliuoja skaičiais taip, kad jie nieko nereikštų.

Tikriausiai šimtą kartų girdėjote kažką panašaus į „Jūsų plaukai tampa iki 50% stipresni“. Skamba gerai, tik iki 50% yra ir 49%, ir 1%.

Net jei informacija apie skaičius yra pateikta teisingiausia įmanoma formuluote, verta susipažinti su žvaigždute pažymėtu tekstu, kuris būtinai turi būti antraštėje ar vaizdo įraše. Dažnai paaiškėja, kad stulbinantys skaičiai nėra klinikinių tyrimų rezultatas. Tiesiog produktas buvo išduotas šimtui vartotojų, kurie manė, kad jis stiprina, balina, maitina, plauna du kartus geriau ir pan.

Kitas triukas su skaičiais yra kainos vos nesiekiančios apvalių sumų – 9,99 €, 86,76 €, 7,46 ir t.t. Tai paremta mūsų įpročiu tokias sumas vertinti iš esmės neteisingai. Daugelis kainą 999,99 € suvokia kaip sumą iki tūkstančio eurų, tačiau turėtumėte suprasti, kad tokiu atveju grąžos gausite vos 1 centą.

3. Nekorektiški palyginimai

Daug baltymų“, „dvigubai skanesnis“, „tris kartus geresnis“ – visus šiuos palyginimus pirkėjai aiškina vienareikšmiškai: reklamuojamas produktas yra geriausias savo segmente. Bet vėl viskas atsispindi išnašoje, kurioje vartotojo laukia apgailėtina informacija. Paprastai prekė lyginama su kitais gamintojo produktais.

Kitas triukas yra palyginimas su sąlyginiu vidutiniu produktu. Manoma, kad šio prekės ženklo milteliai plauna geriau nei įprasti, o išnašoje bus nurodoma, kad į demonstruojamą be pavadinimo dėžę buvo supilti „populiarūs pigūs milteliai“.

Tačiau tokia reklama visiškai nieko nesako: kas žino, su kuo jie lygina savo produktą?

Ir, žinoma, išgirdus palyginimą „geriau“ ar „skaniau“, verta atsiminti, kad subjektyvus suvokimas priklauso nuo žmogaus, o ne nuo produkto kokybės.

4. Gyvenimo būdo pardavimas

paskolos emigrantams

Reklamoje dažniausiai rodomos šeimos laimingos, žmonės liekni ir gražūs, vaikai klusnūs, šunys pūkuoti, žolė žalia, krokodilas pagaunamas, auga kokosas ir t.t. Tai sukuria iliuziją, kad nusipirkę produktą pateksite į nuostabų pasaulį, kuriame kulniukai nenulūžta, variklis negenda, o baltais drabužiais vilkinčios poros susirenka pasivažinėti dviračiu net per lietų, nes pasižymi stipriu imunitetu, o stilius išsaugomas ir uragano metu. Tačiau vargu ar taurė jogurto kardinaliai pakeis jūsų gyvenimą. Žinoma, jei dar nepasibaigė jo galiojimo laikas.

5. Kompleksų naudojimas ir sukėlimas

Jūs galbūt niekada negalvojote apie, pavyzdžiui, kulnų formą. Vis dėlto, jei iš kiekvieno kampo transliuotų, kad apvalūs kulnai yra priežastis gėdytis, tačiau supernaujas fiksatorius padarys juos kampuotais, daugelis vartotojų praleis kelias valandas žiūrėdami į savo kojas. Ir tada kažkas eis apsipirkti.

Turint galiojančius standartus, dar lengviau pasidaryti efektyvią reklamą. Vienas ar du vaizdo įrašai, kuriuose bėgikui priekaištaujama dėl drėgnų pažastų, ir jūs jau ieškote dezodorantų, kad nereikėtų prakaituoti sporto salėje, nors būtent ten tai yra gana logiška.

6. Netikra prekių išvaizda

Fotografai turi tūkstančius paslapčių, kaip fotografuoti gaminius, kad jie iškart sužadintų jūsų apetitą. Tik priešais objektyvą esantis maistas dažnai yra visiškai nevalgomas. Norint išgauti blizgesį, vaisiai purškiami plaukų laku, vietoj sirupo naudojamas mašininis aliejus, pyragas sutepamas kartu su kartonu, kad nesusitrintų, vietoj pieno imami klijai, o alaus putos gaminamos su plovikliu.

7. Žaidimas nostalgija

Reklama noriai siūlo produktus, turinčius „vaikystės skonį“ ir kokybiškus „kaip anksčiau“. Tokie apibūdinimai turėtų jus perkelti į praeitį, kur cukrus buvo saldesnis, o gyvenimas nerūpestingas.

Tiesą sakant, šios savybės nieko nesako apie produktą ir žadžia vartotojo emocijomis.

8. Bandymas išaukštinti lyderius ir paskatinti atsilikusius

Dauguma žmonių bando apsimesti originaliais, tačiau bendruomenės jausmas daugelyje yra labai stiprus. Taigi tokiais lozungais kaip „Tūkstančiai lietuvių jau nusipirko“ ar „Moterys renkasi plaukų dažus Nr. 1“ siekiama priversti susimąstyti: „Visi jau bandė, kuo aš blogesnis?“

Kita vertus, prekybininkai žaidžia jausmais norinčių būti pirmaisiais visame pasaulyje. Tai skatina nuolat išleidžiami nauji įrangos modeliai, kurie praktiškai nesiskiria nuo senų, ir išankstiniai užsakymai, ir kiti triukai, skirti leisti vartotojui pasijusti lyderiu.

9. Pasinaudojimas žinių stoka

2000-ųjų pradžioje beveik kiekvienoje saulėgrąžų aliejaus reklamoje buvo paminėta, kad joje nėra cholesterolio. Ne visi suprato, kas tai yra cholesterolis, tačiau buvo aišku: jei jie sako, kad jo nėra, tai yra kažkas blogo. Vėliau paaiškėjo, kad jo negali būti saulėgrąžų aliejuje. Tačiau reklamoje naudojamas principas išliko.

Dažnai gamintojai gudrauja, pasinaudodami pirkėjų nežinojimu. Pavyzdžiui, parduotuvėje ranka pati siekia sulčių su užrašu „be konservantų“. Ir iš tikrųjų – sudėtyje nėra nei vieno ingrediento, prasidedančio raide E, tik nekenksminga citrinos rūgštis. Bet pastaroji medžiaga taip veikia kaip konservantas ir yra įtrauktas į maisto priedų sąrašą kaip E330.

Kokius rinkodaros triukus dar pastebėjote reklamoje? Dalinkitės komentaruose.