Asmeninėse „Sodros“ paskyrose – dirbantiems aktuali žinia apie pensijas

„Sodra“ gyventojams jų asmeninėse paskyrose pateikė naujausius jų stažo ir pensijos apskaitos vienetų, įgytų iki šių metų liepos, duomenis. Šiemet šie duomenys atnaujinti vėliau nei įprastai dėl COVID-19 ir atidėto pajamų deklaravimo termino dirbantiems savarankiškai.

Savarankiškai dirbančiųjų gyventojų duomenys pateikiami už paskutinį deklaravimo laikotarpį – rodomi iki 2019 metų gruodžio 31 d. įgytas stažas ir apskaitos vienetai, jeigu gyventojai jau sumokėjo įmokas už praėjusius metus. 

Šiuos asmeninius gyventojų duomenis „Sodra“ atnaujina kiekvieną pusmetį, kad gyventojai galėtų paprastai ir aiškiai sužinoti, kiek teisių į senatvės pensiją jie yra įgiję. Kiekvieno asmens stažas ir apskaitos vienetai yra skirtingi ir priklauso nuo to, kiek metų žmogus dirbo ir kiek pensijų socialinio draudimo įmokų mokėjo. 

Svarbu, kad dalis vyresnių gyventojų, dirbusių iki 1994 m. pradžios, gali matyti ne visą savo stažą. Taip gali būti, jeigu gyventojas „Sodrai“ dar nėra pateikęs dokumentų apie stažą, įgytą sovietmečiu. Tai galima padaryti bet kada, taip pat ir skiriant senatvės pensiją, tad nerimauti nereikėtų.

Kad būtų patogiau, stažas ir apskaitos vienetai pateikiami tituliniame asmeninės gyventojų paskyros, prie kurios galima prisijungti www.sodra.lt/gyventojui puslapyje. 

Čia pat iškarto galima matyti, ar gyventojas dalyvauja 2 pakopos pensijų kaupime bei paskaičiuoti prognozuojamos pensijos dydį. Prognozuojamos senatvės pensijos skaičiuoklė www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/prognozuojamos_pensijos_skaiciuokle – vienas populiariausių „Sodros“ įrankių gyventojams. 

Stažas ir apskaitos vienetai svarbūs, nes nuo šių asmeninių rodiklių priklauso, kokio dydžio senatvės pensiją žmogus gaus. Metų stažas įgyjamas, jeigu gyventojas per metus sumoka (ar už jį sumokama) socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei nuo 12 minimalių mėnesio algų (MMA). Daugiau nei metų stažo per metų įgyti nepavyks, tačiau jeigu įmokų sumokama mažiau, gali būti įgyta tik dalis metų stažo. 

Tai itin aktualu gyventojams, dirbantiems savarankiškai – jų stažas bei apskaitos vienetai skaičiuojami aip pat, kaip ir visų dirbančiųjų – priklauso nuo deklaruotų pajamų ir nuo šių pajamų sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų. 

Vienas pensijos apskaitos vienetas skiriamas, jeigu žmogus per metus uždirbo ir sumokėjo įmokas nuo 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Uždirbus mažiau gaunama dalis apskaitos vieneto, o uždirbus daugiau ir sumokėjus daugiau pensijų socialinio draudimo įmokų – skiriama daugiau apskaitos vienetų, bet maksimali suma per metus – 5. 

Sukakus senatvės pensijos amžių visi per gyvenimą įgyti stažo metai ir apskaitos vienetai sumuojami ir apskaičiuojamas pensijos dydis.