Šilumos siurbliai – nereikalingos išlaidos ar taupymas?

Prieš statydami savo namą savininkai turi apsvarstyti daugybę dalykų. Vienas iš svarbiausių jiems kylančių klausimų – patalpų šildymo sistemos pasirinkimas ir karšto vandens gavimo būdas. Brangstant elektrai, savininkai turi apsvarstyti ir ieškoti galimų alternatyvių šaltinių. Pavyzdžiui, saulės kolektoriai arba šilumos siurbliai. Nepaisant to, kad įranga negali būti vadinama nauja, ją pradėjo plačiai naudoti palyginti neseniai, todėl įrenginys daugeliui yra nepažįstamas, neįprastas, nesuprantamas. Todėl būtina suprasti, kas yra šilumos siurbliai, įvertinti trūkumų rimtumą ir nenuginčijamus pranašumus.

Privalumai ar trūkumai?

Kadangi šie įrenginiai pas mus pasirodė palyginti neseniai, daugelis lietuvių vis dar juos vertina labai nepasitikėdami. JAV, Europoje ir Japonijoje jie naudojami ilgą laiką ir sėkmingai. Tačiau negalima teigti, kad tokia įranga mūsų šaliai yra absoliuti mįslė „terra incognita“.

SSRS taip pat buvo atliekami eksperimentai dėl tokių alternatyvių energijos šaltinių. Tačiau ši technologija nebuvo plačiai paplitusi. Todėl svarbu suprasti, kodėl, ir ar prasminga pažįstamas sistemas pakeisti ekologinėmis naujovėmis? Priešdėlis „eko“ šiuo atveju gali reikšti ir ekologiją, ir ekonomiškumą.

Privalumai

Pirmasis ir neabejotinas šilumos siurblių privalumas – didelis energijos taupymas. Taip, jiems, skirtingai nei saulės kolektoriams, jos reikia, bet daug mažesniais kiekiais. Pavyzdžiui, elektrinis katilas (arba šildytuvas) paima tiek energijos, kiek pagamina šilumos. Priešingai, šilumos siurblys sunaudoja mažiausiai elektros energijos ir pagamina nuo trijų iki septynių kartų daugiau šilumos. Įranga gali suvartoti 5 kWh, tačiau pagamina ne mažiau kaip 17 kWh šilumos. Aukštas efektyvumas yra patraukliausia šiluminių katilų kokybė.

Kiti alternatyvios sistemos diegimo privalumai:

  • Rimtas energijos taupymas. Visų rūšių kuro kainos nenumaldomai kyla, o šilumos siurblys leis gauti daugiau šilumos su mažesnėmis energijos sąnaudomis.
  • Galimybė montuoti bet kurioje vietoje, nes oras, vanduo ar gruntas gali tapti šilumos šaltiniu. Ypač aktuali įranga pastatams, esančioms toli nuo dujotiekio.
  • Šilumos siurbliai yra universalūs. Žiemą jie suteikia šilumos, karštą vasarą suteikia galimybę suteikti patalpai vėsos. Tačiau ne visi modeliai turi šią funkciją.
  • Patvarumas. Tinkamai prižiūrima įranga gali sklandžiai veikti 25-50 metų. Kompresorių gali tekti keisti kas 10-15 (daugiausia 20) metų.
  • Galimybė naudoti bet kokiomis sąlygomis: kur nėra elektros, montuojamas benzininis arba dyzelinis variklis.
  • Taupymas priežiūrai. Įranga nereikalauja didelių išlaidų.
  • Nepertraukiamas veikimas esant -15°.
  • Pilna šilumos siurblio automatika.
  • Saugumas aplinkai.
  • Nemokamas šilumos šaltinis.

Be privalumų, šios sistemos turi ir trūkumų.

Trūkumai

Jie apima:

  • Šilumos siurblių kaina ir geoterminės sistemos sutvarkymo kaina. Be to, įranga atsipirks ne iš karto. Savininkai turės laukti mažiausiai 5 metus. Išimtis – oro įrenginiai, kuriems nereikia papildomų investicijų.
  • Reikia pridėti papildomą šilumos šaltinį tuose regionuose, kur temperatūra dažnai yra žemesnė nei -20 °. Tokia sistema vadinama dvivalente. Jei šilumos siurblys sugenda, tada prijungiamas šilumos generatorius (dujinis katilas, elektrinis šildytuvas).
  • Vis dar kyla abejonių dėl ekologiškumo. Žmonėms pavojaus nėra, bet ekosistemai ji egzistuoja. Pavyzdžiui, dirvožemyje gyvena mikroorganizmai – anaerobai. Stipriai atvėsus šalia vamzdžių esančiai erdvei, jiems gresia neišvengiama mirtis.
  • Beveik būtinybė namuose pasirūpinti trifaziu elektros tinklu. Kad šilumos siurblys veiktų tinkamai, būtina sumažinti įtampos kritimą, kuris gali išprovokuoti įrenginio gedimą.
  • Tokios įrangos optimalus pasirinkimas yra sistemose, kuriose naudojamas žemos temperatūros aušinimo skystis, pavyzdžiui, „šiltos grindys“.

Kad suprasti, ar apsimoka pirkti ir įsirengti šilumos siurblį, savininkai turės įvertinti visus už ir prieš. Pagrindiniai „oponentai“ – energijos (kuro) taupymas ir rimtos pirkimo bei įrengimo išlaidos. Reikšmingi šilumos siurblių trūkumai yra mažas efektyvumas šaltuoju metų laiku, tačiau yra modelių, kurie gali generuoti šilumą net esant -35 °. Tačiau už juos teks mokėti dar daugiau.

Ar verta leisti pinigus šilumos siurblio pirkimui ir montavimui? Kiekvienas nusprendžia pats. Vienkartinė investicija suteiks galimybę visam laikui pamiršti dideles sąskaitas už šildymą. Be to, jos visiškas saugumas gyventojams ir beveik visiškas nekenkimas aplinkai liudija įrangos naudai.

Daugiau informacijos rasite https://www.kondimonta.lt/produktai/kategorija/silumos-siurbliai/