Vaiko finansinė ateitis: kada tėvams apie ją reikėtų susimąstyti?

Greičiausiai daugelis tėvų gali patvirtinti – 18-ka metų pralekia greičiau nei atrodė pradžioje ir mažylis, kurį nešiojai ant rankų jau kelia sparnus iš namų. Tačiau, vaikui dar einant į darželį ar mokyklą, tėvai labiau rūpinasi vaiko dabartimi – gera mokykla, papildomu švietimu ir būreliais, o kada laikas pradėti ruoštis jaunuolio pirmiems savarankiško gyvenimo metams?

Geriausias laikas – dabar

Anot „Paskolų klubo“ prekės ženklą valdančios įmonės „NEO Finance“ valdybos pirmininko Evaldo Remeikio, taupyti vaiko ateičiai niekada nėra per anksti. Jei dar to nepradėjote daryti, o jūsų vaikas jau eina į darželį ar mokyklą – tuomet nėra ko atidėlioti ir jau dabar metas pradėti kaupti atžalų savarankiško gyvenimo pradžiai.

„Kuo anksčiau pradėsite taupyti – tuo greičiau sutaupysite norimą sumą, be to taupymo procesas bus mažiau juntamas finansiškai. Ypač, jei finansinės galimybės šeimoje yra ribotos, geriau taupyti pinigus ilgesnį laikotarpį, tačiau mažesnėmis sumomis, kurios nebus taip juntamos šeimos biudžetui“, – pataria E. Remeikis.

Pirma užduotis – pakeisti požiūrį

Remiantis „Paskolų klubo“ inicijuotu gyventojų nuomonės tyrimu, net 77 proc. apklaustų respondentų valstybės vaikui skiriamus pinigus daug negalvodami išleidžia kasdienėms vaikų reikmėms, būreliams ir popamokinei veiklai arba vaikų pramogoms.

„Daugelis turi nuostatą, kad mažos sumos neturi didelės įtakos – nesvarbu, ar jas išleisi, ar taupysi. Tad dažniausiai, tokios išmokos, kaip vaiko pinigai, nuplaukia į bendrą šeimos biudžetą ir dingsta tarp kasdienių išlaidų. Reikėtų pakeisti mąstymą ir suprasti, kad šios mažos sumos galbūt nieko nepakeis kasdienybėje ir už jas daug nenusipirksi, tačiau ilgoje perspektyvoje, šie nedideli pinigai gali užaugti į dideles sumas“, – teigia pašnekovas.

Turėdami didesnį nei pakankamą kiekį pinigų vaiko išlaikymui, neapgalvotai neišlaidaukite pramogoms ar daiktams, kurie nėra reikalingi, nusistatykite ribas, kiek galite išleisti per mėnesį vaiko reikmėms ir jų laikykitės. Atsisakykite pažadų, kad pradėsite kaupti vaiko ateičiai, kai jums pakels algą ar kai nupirksite vaikui kompiuterį. Net ir tais momentais, kai patiriate dideles išlaidas, turite suprasti, kad galvojimas apie vaiko ateitį negali būti nustumtas į šoną.

„Kita problema – dažnai tėvai taupydami vaiko ateičiai, pinigus laiko savo sąskaitoje ar kaupia grynais ir bet kada prireikus pasiima, su mintimi vėliau atidėti atgal. Tačiau, tokia praktika dažniausiai nėra sėkminga, kadangi vis galvojama kaip pinigus grąžinti į vietą ir taupymas sustoja. Dėl to geriausia atskirti pinigus, atidaryti kitą sąskaitą. Neretai tėvai tokiems sprendimams ieško progos – vaiko gimtadienio, naujų mokslo metų pradžios, nes ir prieš šį rugsėjį pastebėjome, kad „Paskolų klube“ suaktyvėjo vaikų investicinių sąskaitų atidarymas“, – pasakoja E. Remeikis.

Taupydami užsibrėžkite tikslą

Kaip ir bet kokioje veikloje, norint pasiekti tam tikrų rezultatų, svarbu nuoseklus planavimas ir aiškiai užsibrėžtas tikslas. Dauguma finansų ekspertų vieningai sutaria, kad veiksmingiausia taupymo taisyklė yra 20 proc. atsidėjimas nuo pajamų taupymui.

Tačiau, jei pajamos neleidžia tiek atsidėti ar sutaupytų pinigų neužtenka atsidėti vaiko ateičiai, šiam taupymui skirkite valstybės finansuojamus vaiko pinigus ir niekam kitam jų neleiskite. Pavyzdžiui, jei nuo vaiko gimimo kas mėnesį atsidėsite šias išmokas, per 18-ka metų vaikui sutaupysite daugiau nei 13 tūkst. eurų.

Tačiau, E. Remeikis pataria pasvarstyti apie galimybę apsaugoti šiuos pinigus nuo nuvertėjimo ir užsiauginti dar didesnes sumas juos investuojant. Žinoma, prieš tai gerai išanalizavus finansų įstaigų siūlomas sąlygas, palūkanų dydžius, saugumą ir visą su investavimu susijusią riziką, kuri galėtų lemti dalies ar visų investuotų lėšų praradimą.

„Jei esate pasiryžę tiek metų taupyti vaiko pinigus, darykite tai, kaip įmanoma produktyviau ir apsaugokite juos nuo infliacijos. Vienas veiksmingiausių būdų – investavimas. Pasirinkite jums priimtiną būdą – vaiko kaupiamąjį draudimą, akcijas ar atidarykite investicinę sąskaitą vaiko vardu. Pastaroji, tarkime, su 12 proc. metine grąža, vaikui sulaukus pilnametystės vietoje 13 tūkst. galėtų būti prikaupusi 33 tūkst. eurų, kuriuos galės skirti savarankiško gyvenimo pradžiai“, – apie galimybę atidaryti vaiko investicinę sąskaitą pasakoja E. Remeikis.

Ugdykite finansinį raštingumą

Anot „NEO Finance“ valdybos pirmininko, į ruošimąsi vaiko ateičiai būtina įtraukti ir patį vaiką, kurį nuosekliai nuo mažens reikėtų šviesti apie finansų valdymą, kad sulaukęs pilnametystės gebėtų atsakingai elgtis su tėvų perduotomis pajamomis.

Pavyzdžiui, atidarius investicinę sąskaitą vaiko vardu, prie jos prieigą vaikas gauna tik sulaukęs 18-kos metų. Tuomet jaunuolis jau gali spręsti pats, kam panaudoti pinigus – išsigryninti, skirti būsto įnašui, mokslams, o galbūt palikti sąskaitoje ir toliau investuojant auginti grąžą.

Nuo paauglystės tėvų ugdytas finansinis raštingumas ir žinios apie investavimą leis jaunuoliui pačiam protingai ir atsakingai nuspręsti, kaip panaudoti pinigus, įdiegs įprotį taupymui bei teisingą finansinį požiūrį auginant jau savo vaikus.