10 požymių rodančių, kad esate ne taupus, o elgeta

Nustokite sau meluoti ir pradėkite spręsti finansines problemas.

1. Perkate pigiausius produktus

Prekybos centre nežiūrite į produkto sudėtį ir kaloringumą – jus domina tik kaina. Tarp svarbių punktų taip pat gali būti tinkamumo vartoti laikas: kuo jis ilgesnis, tuo didesnė tikimybė, kad produktas bus suvalgytas, kol nesugedo ir jo neteks išmesti.

Kai kuriais atvejais pigių produktų pirkimas yra tinkamas pasirinkimas taupiam pirkėjui. Vietiniai sezoniniai obuoliai dažnai būna skanesni ir aromatingesni nei tie, kurie skinami nuo medžio neprinokę ir atvežti iš kito žemyno, o nešvarias bulves lengva nuplauti ir sutaupyti pusę kainos.

Tačiau kai kurių gaminių sąskaita geriau netaupyti pinigų, kitaip įgysite abejotinos kokybės ir skonio produktus. Be to, siekdami pigumo, perkate ne tai ko norite, o tai kas verta centų. Maisto prekių krepšelyje dažnai atsiduria pigūs pusgaminiai, o vaisių ir daržovių vargu ar bus gausu. Tokia taupymo strategija yra nepateisinama ir gali neigiamai paveikti sveikatą. Be to, pigūs produktai dažniausiai yra žemos maistinės vertės, todėl pasisotinimui jų reikia daugiau, auga svoris, atsiranda sunkumo pojūtis skandyje ir t.t.

2. Teikiate pirmenybę akimirkos naudai

Jums reikia skalbimo priemonės. 3 kilogramų pakuotė kainuoja 5 eurus, o už 1 kilogramą prašo 2€. Akivaizdu, kad didelė pakuotė yra naudingesnė, tačiau jūs perkate mažą – ji pigesnė!

Tik vienu atveju tai galima vadinti ekonomija – jei turite matematikos problemų.

Tiems, kurie gali suskaičiuoti, akivaizdu, kad toks pasirinkimas nepadės sutaupyti pinigų. Jei naudojate tą pačią buitinę chemiją, logiška pirkti dideles pakuotes ar pasiimti naują pakuotę su nuolaida, net jei senoji nesibaigė. Tiesa, nemažai žmonių, turėdami didesnę pakuotę, yra linkę vartoti daugiau produkto. Čia reikėtų kontroliuoti savo veiksmus ir pagalvoti ką ir kodėl darote.

Kitas dalykas, kai nepakanka pinigų tokia strategija pasinaudoti. Tokiu atveju laikas liautis vertinti išgyvenimą kaip ekonomiją ir permąstyti savo finansinę padėtį.

3. Neperkate to, ko jums reikia

Nereikia pirkti naujo išmaniojo telefono modelio, kol senasis vis dar veikia puikiai. Kitas dalykas yra naudoti nepatogią ir negražiai nupoliruotą spintelę, kurią paveldėjote iš savo močiutės, nors naują galite įsigyti palyginti nebrangiai.

Kai čiužinys labiau primena miniatiūrinę bombų bandymo poligoną, o kėdės kojos yra apvyniotos lipnia juostele dėl patikimumo, tai nėra taupymas. Tiesiog nufotografuokite ir pažiūrėkite: tokios nuotraukos iliustruoja straipsnius apie asocialias šeimas.

Taupus žmogus, skirtingai nei elgeta, rūpinasi savo gyvenimo kokybe, nors ir vengia nepagrįstų išlaidų.

4. Viską matuojate pinigais

Lietuvių kalbos žodyne „taupyti“ reiškia „stengtis neišleisti pinigų, dėti, kaupti juos atsargai“. Nepermokėti yra naudingas įgūdis, norint gaunat bet kokias pajamas. Turint ribotą biudžetą, taupymas virsta baime per daug išleisti, nes išgyvenimas tiesiogine prasme priklauso nuo to.

Dėl to žmogus pradeda viską matuoti pinigais, visada galvoja apie juos, vertina žmones ir daiktus eurais. Tačiau jei bent sekundei pertrauksite įprastą mąstymo būdą, tams akivaizdu, kad vertė nėra lygi kainai. Bet elgeta (įskaitant dvasios) renkasi to nepastebėti, nes jo pasaulis sukasi aplink pinigus.

5. Jums gėda prisipažinti, kad taupote

Tai atsiranda dėl įpročio viską matuoti pinigais. Yra didžiulis sluoksnis žmonių, kurie rengiasi firminiais drabužiais ir kerpasi plaukus prabangiose kirpyklose, tačiau tuo pat metu gyvena bute su supuvusiomis grindimis bei didžiulėmis skolomis už būstą ir komunalines paslaugas. Jie yra tie, kurie draugų gerovę vertina pagal bent kažkokio automobilio buvimą, net jei jie gyvena centre ir per pora kvartalų nuo darbo.

Tokiems žmonėms prisipažinti taupančiais, yra tarsi viešai pasakyti, jog jie yra neturtingi. Niuansas yra tas, kad iš tikrųjų jie dažnai yra tokie.

Žmogus, kuriam ekonomija yra iššūkis taupyti pinigus, dažniausiai su malonumu ir pasididžiavimu kalba apie naudingus pirkinius ir veikiančias strategijas.

6. Jūs perkate tik išpardavimų metu

Pati savaime meilė išpardavimams nieko nereiškia. Problemos prasideda tada, kai neperkate sau norimo daikto, nes jam nėra taikoma nuolaida arba todėl, kad jis kainuoja daugiau nei prieš trejus metus. Apsieiti be žieminių batų gruodį, nes išpardavimai prasideda sausį, nėra santaupos. O jei susirgsite, taip pat galite bankrutuoti dėl vaistų.

7. Mėgstate nemokamus dalykus

„Nemokamai“ yra frazė, brežianti liniją tarp taupaus asmens ir elgetos. Pirmasis pagalvos, ar jam reikia nemokamo daikto, ar jis jam tinka 100 proc., ir jei atsakymas bus neigiamas, tuomet jis atsisakys arba nusipirks reikalingą daiktą už visą kainą. Antrasis džiaugiasi viskuo, kas nemokama.

8. Neišleidžiate pinigų sau

Jūsų išlaidos apribotos vien fiziniais poreikiais. Viskas, kas viršija pagrindinius poreikius – pomėgiai, teatrai, filmai, muziejai, sportas – yra per brangu ir jūs galite apsieiti be jų. Tai atrodo tikrai ekonomiškai, tačiau tokį gyvenimą vadinti pilnaverčiu yra sunku. Taupymas nereiškia atsisakyti visų malonumų.

9. Sutaupote pinigų kitų resursų sąskaita

Visą šeštadienį praleidžiate keliaudamas po prekybos centrus, nes viename yra nuolaidos mėsai ir pienui, kitame – varškei, trečiame – muilui. Šie darbai vyksta visą dieną, jūs neturite laiko miegoti, kokybiškai leisti laiką su šeima, eiti pasivaikščioti. Skaičiuojant santaupas gali paaiškėti, kad jūs sutaupėte tokią sumą, kurią būtumėte uždirbę per porą valandų.

Pinigai yra tik resursas. Tik jie gali būti uždirbti, o papildomas laikas – ne.

10. Ieškote pigių paslaugų

Jūs tikrai nesuprantate, kodėl apdailos meistras nori tiek pinigų už plytelių klojimą, kai darbe jis praleido tik dvi valandas. O internete apskritai dirbti gali bet kas, net kaimyno sūnus visada sėdi prie kompiuterio.

Dėl to jūs ieškote kažko pigesnio, gaunate baisų rezultatą ir atsiduriate „užburtame rate“, sudarytame iš žemų pajamų ir prastos kokybės. Beje, būkite tikri: tai vieną dieną taip pat paveiks jūsų pajamas.

Taupus žmogus žino pinigų vertę ir supranta, kad kokybė negali būti pigi. Jis yra pasirengęs mokėti už rezultatą, nes tai sutaupys jam laiko, nervų ir pinigų, kurių neišleis pertvarkymui.

Kokius požymius galėtumėte įtraukti į šį sąrašą? Dalinkitės komentaruose.