6 finansinės nepriklausomybės etapai

Nustatykite, kur esate dabar, ir nuspręskite, kaip judėsite toliau.

Vien tik pajamos neatneš nepriklausomybės, jei gyvenate ne pagal savo galimybes: išleidžiate daugiau nei gaunate ir kaupiate skolas. Svarbiausia yra tai, kaip tvarkote savo finansus: kokius tikslus keliate, kaip taupote ir leidžiate pinigus.

Jei dabar turite vidutines pajamas, tai nereiškia, kad niekada netapsite nepriklausomi. Tiesiog nevertinkite finansinės laisvės kaip „viskas arba nieko“. Eikite link tikslo palaipsniui, pereidami iš vieno etapo į kitą. Atminkite, kad kiekvienas, net ir mažiausias, žingsnis priartina jus prie ramybės ir naujų galimybių.

0. Priklausomybė

Šiame etape jūs esate visiškai priklausomas nuo kitų. Mes visi pradedame nuo to, nes vaikystėje patys negalime savęs išlaikyti. Kažkas jame lieka visą studijų laiką, o kai kurie dar ilgiau.

Tačiau esate priklausomoje padėtyje ne tik tada, kai jus išlaiko tėvai ar partneris, bet ir tuomet, kai išleidžiate daugiau nei uždirbate. Pavyzdžiui, jūs naudojate greituosius kreditus arba skolinatės iš draugų, kad galėtumėte suvesti galą su galu.

Bet kokiu atveju jūs pasikliaujate kažkuo ar kuo nors kitu, kad padengtumėte savo išlaidas.

Jei šiame etape užstrigote dėl skolų, pabandykite tartis su savo skolintojais dėl palūkanų normos sumažinimo ar kitokių sąlygų pakeitimų, kad gyvenimas būtų lengvesnis.

1. Mokumas

Tai yra pirmasis išgyvenimo etapo žingsnis. Jūs tai pasiekėte, jei sugebate apmokėti visas sąskaitas ir nepasikliaujate niekieno pagalba. Gali būti, kad esate skolingas (pavyzdžiui, kreditinėje kortelėje), tačiau kiekvieną mėnesį mokate įmokas ir nepridedate naujų skolų. Kažkas pasiekia šį etapą dar studijuodamas, o kai kas – niekada.

Norėdami judėti toliau, pirmiausia pabandykite išmokėti paskolas su didelėmis palūkanomis. Apsvarstykite, kaip galite padidinti savo pajamas ar sumažinti išlaidas, kad greičiau padengtumėte tas skolas.

2. Stabilumas

Šiame etape jūs reguliariai vykdote savo finansinius įsipareigojimus, jau sumokėjote dalį savo skolų ir išmokote sumažinti išlaidas. Dabar svarbu sukurti finansinę pagalvę. Ji apsaugos jus nuo naujų paskolų nenumatytų išlaidų atveju. Kiekvieną mėnesį pradėkite taupyti bent 5% savo pajamų, o laikui bėgant padidinkite sumą iki 10%.

Padarykite šį procesą automatinį, kad nesusigundytumėte išleisti pinigų kažkam kitam. Stabilumo etape jūs vis dar galite turėti didelę skolą, pavyzdžiui, hipoteką, tačiau išsivadavote iš vartojimo paskolų ir jums nereikia imti naujo kredito.

3. Savarankiškumas

Dabar jūs kontroliuojate savo išlaidas ir negyvenate nuo algos iki algos. Jūs taip pat atidėjote tam tikrą sumą į rezervo fondą. Tokiu būdu jūs ne tiek priklausote nuo savo darbo. Jei prarasite darbo vietą arba panorėsite ją palikti patys, galite kurį laiką gyventi ramiai.

Po šio etapo pereisite nuo išgyvenimo prie klestėjimo. Pinigai taps ne saugos tinklu, o įrankiu, kuriuo galėsite susikurti sau ir savo šeimai norimą gyvenimą. Kitas žingsnis – investuoti lėšas, kurias taupote.

4. Pasitikėjimas

Esate toje stadijoje, kai investicinės pajamos padengia pagrindinius poreikius (nuoma, komunalinės paslaugos, maistas, kelionės išlaidos). Nepaisant to, jūs dar negalite sau leisti nedirbti ir gyventi iš pasyvių pajamų.

To pakaks būtiniausiems poreikiams, bet ne patogiam gyvenimui.

Norėdami judėti toliau, nuolat didinkite savo pajamas ir investuokite pinigus.

5. Nepriklausomybė

Palaipsniui investicijų grąža pakyla iki tokio lygio, kuris gali palaikyti jūsų dabartinę gyvenimo kokybę likusias dienas. Dabar galite sau leisti palikti savo pagrindinį darbą ir dėl nieko nesijaudinti. Turite pakankamai lėšų kelionėms, kūrybiškumui ar viskam, apie ką svajojote ilgą laiką.

Daugeliui žmonių šis etapas yra pagrindinis tikslas. Neįmanoma patikrinti, ar jūs jį pasiekėte, ar ne, sutelkiant dėmesį į konkrečią sumą, nes kiekvienas turi skirtingą gyvenimo būdą ir skirtingus poreikius.

6. Gausa

Paskutiniame etape pasyvios pajamos suteikia jums pajamų su kaupu. Jūs turite ne tik pakankamai lėšų, bet jų yra dar daugiau, nei jums pačiam ir jūsų šeimai reikia. Šiame etape daugelis nusprendžia kurti ar toliau plėtoti savo verslą, pradeda daugiau gyventi savo malonumui, užsiima labdara ir pan.

Dabar pats laikas pagalvoti apie sumanų ne tik finansų, bet ir turto valdymą.

Nuspręskite, kaip kontroliuosite pasyvių pajamų šaltinius, kaip paskirstyti pelną iš įvairių investicijų, kam iš savo artimųjų jos vėliau atiteks. Nepamirškite elgtis protingai su pinigais, kad negrįžtumėte keliais etapais atgal.