7 klaidos šeimos biudžete ir kaip jų išvengti

Negalima visiškai atsisakyti pramogų, nekelti ilgalaikių tikslų ir netaupyti.

Klaida 1. Didelius pirkinius įsigyti ne taupant, o kreditus

Tarkime Ona ir Jonas kiekvieną vasarą veža dukrą prie jūros. Norėdami tai padaryti, jie ima paskolos arba skolinasi iš draugų. Likusių 11,5 mėnesių jiems kaip tik užtenka sumokėti skolas ir nusipirkti kitą kelionę. Į kreditą. Nuolatinės paskolos atima iš šeimos galimybę tobulėti finansiškai, nes tiek turimos, tiek būsimos pajamos išeina už atostogas.

Ką daryti?

Kas mėnesį dideliems pirkiniams skirkite 10–20% šeimos pajamų. Pvz., Jei pradėsite atidėti kitai kelionei iškart po grįžimo iš atostogų. Taip padirbė metus galite sutaupyti padoriam turui. Ir jums nereikės permokėti paskolų palūkanas. Supraskite, kad kreditas naudingas tik jo davėjams, juk jie iš to gyvena ir tiktai neblogai.

2 klaida: manote, kad jums nereikia nenumatytų atvejų fondo

Ona ir Jonas uždirba daug pinigų. Jie eina atostogauti du kartus per metus, ruošia sūnų į kolegiją ir laiko grynaveislį šunį. Praėjusį mėnesį šeimoje nutiko nelaimė: viena iš močiučių susirgo. Ona turėjo pasiimti nemokamų atostogų, kad galėtų prižiūrėti pacientą. Dėl to šeimos biudžetas sumažėjo beveik perpus, o išlaidos smarkiai išaugo.

Ką daryti?

Iš anksto sukurkite atsargų fondą ir per mėnesį į atskirą sąskaitą suveskite bent 10% pajamų. Finansų patarėjai rekomenduoja turėti saugos pagalvę, lygią 3–6 mėnesių šeimos išlaidoms. Pavyzdžiui, jei jūs išleidžiate tūkstantį eurų per mėnesį, tada rezervo fondas turi būti ne mažesnis kaip 3 tūkst.

Išimkite pinigus iš šios sąskaitos tik didel nenumatytų išlaidų atvejais ir kuo greičiau papildykite išleistas. Patogumui naudokite kaupimo paslaugas ir programas, skirtas pervesti pinigus iš vienos sąskaitos į kitą.

Klaida 3. Išlaidos planuojamos trumpesniam nei metų laikotarpiui

Ona ir Jonas keturis mėnesius sąžiningai vykdė biudžeto planą. Jie registruoja pajamas ir išlaidas, stengiasi nepirkti skubotų pirkinių. Rugpjūtį atėjo laikas nuvesti sūnų į mokyklą, bet tada, kaip tyčia, baigėsi automobilio draudimas. Ona turėjo praleisti mėnesio užsiėmimus meno studijoje, kad neįklimptų į skolas.

Ką daryti?

Išanalizuokite paskutinių 3-4 mėnesių biudžetą. Atsakyti į klausimus:

  • Kurios biudžeto eilutės per daug išsipūtė? Kodėl?

  • Ar yra kokių nors „pasimetusių“ sumų?

  • Kur galite neskausmingai sutaupyti?

  • Ar galima perskirstyti išlaidas norint pradėti taupyti?

  • Jei išlaidos viršijo pajamas, kodėl taip atsitiko?

Apskaičiuokite visas reikalingas išlaidas ateinantiems metams ir kas mėnesį atidėkite 1/12 gautos sumos. Suplanuokite mėnesines ir metines išmokas: būsto nuomą, draudimą, mokesčius, paskolas ir t.t.

Kreditai visiems

Klaida 4. Nenaudoti turto, galinčio duoti pajamų

Onos ir Jono šeima turi du automobilius, o vairuotojo pažymėjimas yra vienas. Jonas vairuoja vieną automobilį, o antrasis renka dulkes nuomojamame garaže. Šeima kiekvieną mėnesį išleidžia pinigus nuomai, o automobilis praranda savo vertę kiekvienais metais.

Ką daryti?

Parduokite nereikalingas transporto priemones ir atsikratykite garažo nuomos bei sutaupykite pinigų, kuriuos investuokite ar išleiskite švietimui.

Laikykitės to paties principo ir su kitu nenaudojamu turtu: pardavinėkite senus dviračius ir vežimėlius, išsinuomokite tuščius butus ir vasarnamius. Norėdami tai padaryti, tiesiog nufotografuokite ir įdėkite skelbimą į vieną ar kelis skelbimų portalus.

Klaida 5. Atsisakyti elektroninių asistentų

Ona penkerius metus tvarko šeimos biudžetą. Tam ji surenka visų pirkinių kvitus ir surašo kitas išlaidas ant daugiaspalvių lipdukų, kuriuos vėliau klijuoja matomoje vietoje. Savaitės pabaigoje ji pati surašo visas išlaidas skirtingomis spalvomis savo sudarytoje lentelėje. Viskas būtų gerai, jei kvitai nebūtų prarandami, vaikai neimtų įvairiaspalvių rašiklių ir nešiojamasis kompiuteris neišnyktų netinkamu momentu.

Ką daryti?

Įdiekite programą namų buhalterijai išmaniajame telefone ar kompiuteryje. Jų rasite „Android“, „iOS“ ir „Windows“ įrenginiams tam skirtose parduotuvėse, tame tarpe ir nemokamų.

Klaida 6. Ilgalaikių tikslų neturėjimas

Ona ir Jonas yra jauni tėvai. Jie žino, kaip svarbu planuoti asmenines išlaidas ir net bando retkarčiais vesti biudžetą. Bet kažkas juos visą laiką trikdo: dabar jie yra per daug tingi užpildyti lentelę, tada netyčia išmeta čekius, tada dviejų mėnesių santaupos bus išleistos įsigyti televizoriui, kurį pastatys virtuvėje.

Ką daryti?

Suformuokite ilgalaikį tikslą. Tai turėtų būti aiškus ir tiesiogiai susijęs su finansais planas. Ne miglotas „laimingai ir ilgai“, o „per penkerius metus mes gyvename naujame name“ arba „per dvejus metus turime savo autoservisą“. Svarbu, kad tikslas būtų ne išgalvotas, o tikras. Toks, kad šildytų vietoj nenusipirktų kailinių ir kiekvieną dieną skatin planuoti ir organizuoti savo veiklą.

Sudarykite planą, kaip pasiekti tikslą: kiek sutaupyti, kokias išlaidų dalis sumažinti ir kur rasti papildomų pajamų šaltinių.

Klaida 7. Visiškai atšaukite įrašą „pramogos“

Ona yra labai tikslinga mergina. Nusprendusi nusipirkti butą, ji sudarė detalųjį planą: ką, kur ir kodėl išleisti, kiek sutaupyti. Ona nusprendė, kad filmą galite žiūrėti namuose, sveikiau maistą gaminti patiems, o abonementas į filharmoniją palauks geresnių laikų. Po metų gydytojas patarė Onai skubiai pasiimti atostogų ir skristi prie jūros, kol neurozės dar nereikia gydyti vaistais.

Ką daryti?

Gyvenat ekonominiu režimu verta sumažinti pramogų kiekį, bet negalima jų visiškai atsisakyti. Pavyzdžiui, sumažinti apsilankymų kavinėse skaičių nuo trijų kartų per savaitę iki trijų kartų per mėnesį. Arba pakaitalioti su išvykomis į gamtą ar draugų susibūrimais.

Nepaisant to, kad vargu ar bent pusė lietuvių planuoja šeimos biudžeto, tai įgyvendinti nėra sudėtinga sudarymą. Iškelkite tikslus, tačiau pakeliui į juos neikite į kraštutinumus, drausdami sau viską. Apsvarstykite kelių mėnesių ateities biudžetą. Sutaupykite oro pagalvę ir atidėkite lėšų dideliems pirkiniams ir kelionėms.