9 būdai mėgautis taupymu ir nepatirti streso

Pažvelkite į problemą nauju būdu ir pamatykite paslėptas galimybes.

Mes pripratę manyti, kad taupymas reiškia išlaidų sumažinimą, mažiau pirkinių ir liūdną egzistavimą. Tačiau yra ir kitų būdų, kaip taupyti pinigus, neatsisakant visko.

1. Iškelkite tikslą, kurį norite pasiekti

Taupymas vardan taupymo yra beprasmiška veikla. Jūs turite tai padaryti, kad kažko pasiektumėte. Tačiau tikslas „gyventi geriau“ nėra tinkamas: jums reikia kažko konkretaus ir apčiuopiamo. Pasirinkęs tam tikrą kryptį, pradedi suprasti, kodėl taupai ir kiek laiko tai užtruks.

Pavyzdžiui, pirmąjam hipotekos mokėjimui per dvejus metus turite sutaupyti 50 000 eurų. Arba norite nuvykti atostogauti į Turkiją po 6 mėnesių, ir tam jums reikės 1200 €. Pirmuoju atveju per mėnesį turėsite sutaupyti 2080 eurų, o antruoju – 200 €. Gavome konkrečias sumas, ir dabar jūs žinote, kiek jums reikia sumažinti savo išlaidas, kad pasiektumėte savo tikslą.

2. Pakeiskite apsipirkimą kitomis pramogomis

Daugeliui pirkimas yra būdas sumažinti stresą ir pakelti sau nuotaiką. Nusipirkę naują palaidinę, kitą šešėlių paletę ar dar vieną meškerę žvejybai, kurį laiką jaučiamės laimingesni. Pasirodo, apsipirkimas yra džiaugsmo šaltinis, o mums tikrai nereikia įsigytų daiktų. Toks būdas pasikrauti ir nudžiuginti save labai kenkia biudžetui. Galų gale, juk leisti pinigus tik tam, kad nesijausti nelaimingu yra katastrofa.

Pagalvokite apie tai, kas dar suteikia jums teigiamų emocijų ir energijos: šeimos vakarienė, susitikimas su draugais, vakaras vienam su knyga ar pasivaikščiojimas su šunimi. Išmokite mėgautis kasdiene veikla, kad jums nereikėtų kelti nuotaikos apsipirkinėjant prekybos centre.

Jei suprantate, kad esate prislėgti ir ketinate išleisti pusę atlyginimo, sustabdykite save. Pabandykite praeiti pro prekybos centrą ir užsukite, pavyzdžiui, į žaidimų aikštelę ir pasisupkite ant sūpynių.

3. Atsisakykite smulkių išlaidų

Paskolos internetu

Mažos išlaidos apima kavą išsinešimui, bandelę kepykloje, varškės sūrelius, jogurtus, pasivažinėjimą taksi, cigaretes, pietus kavinėje, mobiliąsias prenumeratas, antrą alaus bokalą bare ir pan. Paprastai mes jų tiesiog nepastebime, todėl lengvai atsisveikiname su pinigais. Žinoma, nereikia atsisakyti absoliučiai visko, nes gyvenimas gali tapti nemielas.

Pirmiausia išanalizuokite, kur išleidžiami pinigai ir ar galite atsisakyti šių dalykų arba pakeisti juos pigesniais analogais. Neįsivaizduojate gyvenimo be kavos – neatsisakykite jos, kad nekentėtumėte. Bet jei rasite bent vieną poziciją, kurią galima perbraukti be didelio gailesčio, darykite tai. Ir tada jūs pradėsite taupyti be streso.

Tačiau svarbu atsiminti: sutaupyti pinigai negali būti išleisti kitiems reikalams. Turite juos atidėti savo tikslui pasiekti.

4. Įsivaizduokite, kad tai žaidimas

Jei esate azartiškas žmogus, meskite sau finansinį iššūkį. Susilažinkite su draugu ar savimi ir sugalvokite prizą. Azartas neleis jums pasitraukti iš varžybų, o pats eksperimentas išmokys sąmoningai leisti pinigus. Iššūkiai gali būti labai įvairūs. Pavyzdžiui, tokie:

  • Gyvenk iš 20 eurų 7 dienas.
  • Neišleisk nei vieno euro per dieną (išskyrus pinigus kelionėms).

  • Atsisakykite savaitei vieno išlaidų elemento – vakarėlių, kavos, pietų kavinėje.

5. Neapribokite visko

Taupymas turėtų atitikti jūsų gyvenimo būdą. Jei persistengsite, pradėsite jausti stresą, gailėsitės savęs ir galiausiai atsisakysite šios idėjos. Tai tarsi numesti svorio: pirmiausia laikotės griežtos dietos, o paskui apsiryjate šokolado. Abiem atvejais atvejais tikslą galima pasiekti tik pakeitus įpročius visam gyvenimui arba daugeliui metų.

Pradėkite pamažu ir elkitės su savimi jautriai. Kam uždrausti viską ir pereiti prie duonos ir vandens? Pradėkite nuo mažų dalykų ir ugdykite įprotį taupyti pamažu.

6. Raskite neakivaizdžių taupymo būdų

Taupymas susijęs ne tik su griežtomis ribomis. Yra ir daugiau būdų, tačiau ne tokių akivaizdžių. Pavyzdžiui, galite gauti nuolaidų kortelę ir periodiškai stebėti nuolaidas bei akcijas parduotuvėse.

Jei asmeninis manikiūrininkas jums yra toks svarbus, susiraskite atitinkamos paslaugos kuponą. Jei atrodo, kad už komunikaciją mokate per daug, pakeiskite operatorių (jei proceso metu jums bus pasiūlytas palankesnis tarifas – neatsisakykite). Jei jums patinka pyragaičiai, eikite jų vakare, kai kainos mažėja.

Galite tai nuvertinti, tačiau tai yra tikros finansinės priemonės, kurios sumažins išlaidas be nereikalingų kančių. Net jei per mėnesį sutaupysite tik 20 € už tokias smulkmenas, gausite 240 € per metus.

7. Gaukite procentus

Atidėkite kiekvieną mėnesį sutaupytus pinigus. Tam sudarykite indėlio sutartį, kad palūkanos už juos kapsėtų. Palūkanos yra pinigai, gaunami oro, jūsų premija už sąmoningą taupymą.

Jei bijote, kad bet kada gali prireikti lėšų, tačiau sutarties atveju negalėsite jų pasiimti iš banko, išbandykite kitas priemones. Pavyzdžiui, daugelio bankų siūloma taupomoji sąskaita – pinigai iš ten gali būti išimami bet kuriuo metu.

8. Susikurkite norų sąrašą

Kartais taip atsitinka, kad beveik neįmanoma atsisakyti pirkinio. Parduotuvėje pamatėte ką nors šaunaus ir netgi su nuolaida: šilkinę palaidinę, išmanųjį laikrodį, sportbačius iš naujosios kolekcijos. Neturite nė vieno argumento nepirkti šios prekės, tačiau pirkinys nėra numatytas biudžete. Jei išleisite pinigus, nukrypsite nuo plano.

Norėdami išvengti tokių situacijų, sukurkite pageidavimų sąrašą. Pridėkite ten tikrai norimus dalykus ir kartkartėmis peržiūrėkite šį sąrašą. Pamatysite, kaip dažnai norite ką nors įsigyti, pasidavę akimirkos silpnybei.

Paprastai po kelių dienų susidomėjimas pirkimu prarandamas. Jei taip atsitiks, pašalinkite nereikalingus daiktus iš pageidavimų sąrašo. O ko dar norite – paprašykite draugų, tėvų ar kolegų kaip dovanos kitai šventei. To dėka artimiesiems nereiks mąstyti, ką jums padovanoti, o jūs gausite norimas dovanas.

9. Pakeiskite požiūrį į problemą

Mums sunku taupyti pinigus, nes tai suvokiame kaip netektį: atimame lėšas iš savęs dabartyje siekdami kažko nesuprantamo ateityje. Ekonomistas Shlomo Benartsi siūlo originalų problemos sprendimą: „Sutaupykite daugiau ne šiandien, o rytoj“. „Rytoj“ nėra tiesiogine prasme, bet tada, kai padidinamas atlyginimas. Turite pradėti taupyti naudodami bet kokią sumą ir padidinti atskaitymus palaipsniui, kiekvieną kartą didindami.

Pavyzdžiui, jūs pradedate taupyti atidėdami 3% atlyginimo. Tai beveik nepastebima suma, kuri neturės įtakos gyvenimo komfortui ir kokybei. Kai pajamos padidėja, „mokesčiosumą padidinkite iki 8% per mėnesį, o tada iki 13, 18 ir 23%. Taip pat galite atidėti dalį gautos premijos.

Šio požiūrio pranašumas yra tas, kad nejaučiate, jog mažinate išlaidas, o tai reiškia, kad sutaupysite pinigų be nereikalingo streso.