Ar reikia imti kreditą?

Žmonėms būdinga skubėti gauti malonumą. Jei 4 metų vaikui pasiūlysite pasirinkti torto gabalėlį čia ir dabar arba du tokius pat, tačiau rytoj, dauguma pasirinks „šiandien“ variantą. Atidėti vartojimą ateičiai tam, kad daugiau sutaupyti, yra sunki ir nepopuliari strategija.

Kreditas yra to priešingybė. Tai būdas padidinti dabartinį prekių ir paslaugų vartojimą, kurioms dar neturite lėšų, sumokant už jas savo būsimomis pajamomis. Kreditai padidina dabartines paskolos gavėjo galimybes, tačiau tuo pačiu sumažina rytojaus pasirinkimus. Dalis būsimų pajamų turės būti panaudotos paskolai sumokėti. Kreditas yra vartojimo perkėlimas laiku: iš ateities į dabartį. Dabar jūs tampate „turtingesnis“, tačiau šiuos turtus paėmėte ne iš banko, o iš tikrųjų iš savo ateities.

Kaina už šią „laiko mašiną“ yra kredito palūkanos. Dažnai tenka grąžinti pusantro, du ar net keletą kartų paskolą viršijančias sumas. Todėl sprendimas imti paskolą gali apriboti jūsų gyvenimą ateinantiems dešimtmečiams. Tokiu būdu kredito našta trukdo daugeliui žmonių mesti darbą, kuris tapo nepageidaujamu, ir kurį laiką atsipūsti. Buto įkeitimas hipotekos sandoryje gali tapti kliūtimi persikeliant į kitą miestą. Jei paskola yra didelė ir brangi, pavyzdžiui, jos mokėjimui išleidžiama iki pusės pajamų, tada kredito gavėjui gali kilti problemų netgi šiek tiek pakitus ekonominei situacijai.

Yra aplinkybių, kai tikrai neverta imti paskolos:

  • jei nesate 100% tikri, kad to, ką ketinate pirkti kreditu, jums tikrai reikia;

  • jei jums bus sunku pragyventi iš pajamų, sumažintų dėl kas mėnesį mokamos paskolos sumos;
  • jei jūsų pajamos gali kristi arba rizikuojate prarasti pajamų šaltinį per paskolos grąžinimo laikotarpį.

Kadangi paskola yra kreditas iš jūsų pačių ateities, apsispręsdami dėl jos, turite įsivaizduoti save pasibaigus paskolos grąžinimo laikotarpiui. Tarkime, jūs galvojate apie 12 mėnesių paskolą kelionei į Italiją medaus mėnesiui. Ir jei atostogos nelabai nusiseks, ar jus erzins mokėti už tai visus metus? Ar tikėtina, kad iki šio laikotarpio pabaigos jums reikės pinigų kažkam svarbesniam, pavyzdžiui, susilaukus kūdikio? Galų gale labai lengva pasinerti į finansinių įstaigų vergiją dėl daugybės nesėkmingų finansinių sprendimų, patekus į „narkotinę“ priklausomybę nuo paskolų.