Asmeninis biudžetas neveikia: kodėl ir kaip tai sutvarkyti?

Šiame straipsnyje panagrinėsime kodėl kai kuriems žmonėms asmeninio biudžeto strategija neveikia. Ir, žinoma, pasidalinsime, kaip tai ištaisyti: išanalizuosime pagrindines biudžeto klaidas ir kaip jas pašalinti.

Pirmiausia atsakykite į du paprastus klausimus:

  1. Ar kada nors planavote biudžetą?

  2. Ar vis dar laikotės to?

Galime lažintis, kad dauguma jūsų atsakė „taip“ į pirmąjį klausimą, o į antrąjį – ne. Kodėl tai vyksta nepaisant nuolatinių pastangų susitvarkyti savo finansus? Štai dažniausiai pasitaikančios priežastys, kodėl asmeniniai biudžetai žlunga:

Jūs neplanuojate poilsio ir pramogų

Dažnai žmonės, pradėję rengti biudžetą, savo galvose piešia visiškai nerealų paveikslą. Jie stengiasi kiek įmanoma efektyviau ir racionaliau paskirstyti kiekvieną eurą: privalomas išlaidas, būtiniausią maistą, paskolas ir santaupas. Pabandykite pragyventi iš to biudžeto keletą mėnesių, ir jūs greitai nusivilsite ir mesite šį sumanymą. Nes iš pradžių į biudžetą neįtraukėte „nerimtų“, bet ne mažiau svarbių išlaidų, kurios mums suteikia gyvenimo pilnatvės ir malonumo jausmą. Tai dovanos artimiesiems, maisto užsakymas iš restoranų, muzikos ir filmų prenumerata, išlaidos pomėgiams ir tiesiog galimybė spontaniškai nusipirkti tai, kas jus džiugins ir sužavės.

Žinoma, šios išlaidos turėtų būti kontroliuojamos, kad visos pajamos nebūtų išleistos malonioms pramogoms. Tačiau svarbu, kad tokia išlaidų kategorija iš principo būtų numatyta jūsų biudžete. Pirmiausia nurodykite mažiausią sumą, kurią manote išleidžiantys laisvalaikiui ir mažiems malonumams. O kitą mėnesį pakoreguokite tai pagal realybę.

Neplanuojate netikėtų išlaidų

Čia, ko gero, ne vienas nustebs – „Kaip galima planuoti netikėtumus?“. Bet tai yra gana realu. Pirma, vis dar galima numatyti daugelį „netikėtų“ išlaidų. Pavyzdžiui, alyvos keitimas automobilyje, metinis draudimas, žieminiai drabužiai ir batai ir kt. Pagalvokite, kokius dalykus ateityje gali reikėti taisyti ir prižiūrėti, kokius mokesčius mokate retai, bet reguliariai, ir įtraukite juos į biudžetą.

Be to, geriau turėti nedidelį fondą, skirtą kritinėms situacijoms – santaupų sumą, numatytą tokiems netikėtiems atvejams. Tokiu atveju, kai jūsų šaldytuvas sugenda arba jums skubiai reikia sutvarkyti dantis, nebereikės prisiimti paskolų ar per daug susiveržti diržus įprastoms išlaidoms padengti.

Jūsų lūkesčiai yra per dideli

Norint suformuoti gerą biudžetą, reikia laiko. Net jei į šį klausimą žiūrite labai apgalvotai ir išsamiai, vis tiek kažką praleidžiate. Iškart nusiteikite, kad biudžetas nėra statiškas dalykas, galite jį saugiai koreguoti ir pakeisti. Tai ypač aktualu pradžioje. Pirmuosius keletą mėnesių (gal pusmetį) patikrinkite savo biudžetą pagal realias išlaidas ir pakoreguokite. Tiesiog priimkite tai ir būkite kantrūs.

Jūs naudojate neteisingus įrankius

Kaip sudarote biudžetą? Ar tai būtent jums patogiausias būdas? Kiek pastangų išleidžiate biudžetui? Ar lengva pasiekti biudžeto sudarymo įrankį? Jei naudojate programėles – ar gerai išsiaiškinote jų galimybes? Jei vedate savo biudžetą su užrašų knygele ir rašikliu, ar tikrai esate įrašęs visas savo pajamas ir išlaidas?

Atsakykite į šiuos klausimus sau. Ir jei kyla abejonių, išbandykite įvairius įrankius, kad rastumėte veikiantį tinkamai.

Jei sugebėsite išspręsti šias keturias problemas, jūsų asmeninis biudžetas pradės veikti labai greitai.