Kaip atsikratyti kaltės jausmo išleidžiant pinigus?

Nėra gėda kartais pirkti ką nors tik dėl malonumo. Tikriausiai ne kartą girdėjote patarimų atsisakyti kavos ar naujos batų poros, kad greitai sutaupytumėte dideliam pirkiniui. Jei tik tai būtų taip paprasta! Deja, atsisakius nedidelių išlaidų vargu ar priartėsite prie naujo buto ar ankstyvo išėjimo į pensiją. Tačiau nuolatiniai apribojimai didina stresą. O kai draudi sau viską, emocijų įtakoje lengva „atkristi“ ir nusipirkti ką nors nereikalingo.

Be to, vargu ar kavos gėrimas yra jūsų finansinių problemų priežastis. Greičiausiai dėl kalti dėl to aiškaus biudžeto ir gerų finansinių įpročių trūkumas. Bet tai visuomet įmanoma ištaisyti.

1. Sudarykite finansinį planą ir jo laikykitės

Galbūt jaučiate, kad sau išleisti pinigai gali būti skirti kažkam svarbesniam. Žinoma, jausitės kalti, jei po pirkimo nebūsite tikri, ar kitą mėnesį neturėsite taupyti maisto sąskaita. Tokiu atveju padės finansinis planavimas.

Stenkitės, kad biudžetas būtų sudarytas pagal principą 50/30/20. Pagal jį 50% pajamų išleidžiama privalomiems mokėjimams ir poreikiams, 30% – pramogoms,o 20% atidedama ateičiai (santaupos tam tikram tikslui, rezervinio fondo sukūrimas, investicijos). Žinoma, galite tai pritaikyti pagal savo sąlygas. Jei jūsų mieste yra labai brangus būstas, paskirstykite pajamas pagal 60/20/20 schemą. Jei norite greičiau sumokėti skolą ar sutaupyti atostogoms, padidinkite trečios kategorijos sumą.

Kai tiksliai žinai, kiek išleidi pagrindiniams poreikiams ir santaupoms, likusią dalį gali saugiai išleisti sau. Dabar, užuot kartojęs: „Aš turiu būti atsakingesnis su pinigais“, galite sau pasakyti: „Aš pasirūpinau savo sąskaitomis ir tikslais, todėl galiu nudžiuginti save kuo nors, nes uždirbau šią teisę“.

Nesinervinkite, jei nukrypsite nuo plano ir per daug išleisite malonumui. Tiesiog pakoreguokite kito mėnesio biudžetą, sumažindami išlaidas atitinkamai kategorijai. Juk tam jums ir reikia plano – padėti sau kontroliuoti išlaidas.

2. Pakeiskite savo požiūrį į biudžetą

Daugelis žmonių mano, kad biudžeto kontrolė visiškai neleidžia išleisti pinigų. Tiesą sakant, tai neriboja, o išlaisvina. Plano dėka jūs rūpinatės savimi. Iš anksto apskaičiavę, kiek jums reikia pagrindiniams poreikiams ir ilgalaikiams finansiniams tikslams pasiekti, galite ramiai leisti likusią dalį pramogoms ar savęs tobulinimui.

Jūs sunkiai dirbote, kad uždirbtumėte šiuos pinigus, tad kodėl neišleidus jų dalies sau? Jūs nusipelnėte šios vakarienės restorane ar kelionės su draugais, ar naujo daikto. Nereikia savęs kaltinti dėl spontaniškų pirkinių, nes jie įtraukti į biudžetą.

3. Išleiskite tik atliekamus pinigus

Jei pirkiniui reikia imti paskolą ar mokėti kreditine kortele, atsisakykite jo, nes kreditai yra brangi paslauga. Jei norite panaudoti rezervinį fondą, taip pat atsisakykite šios idėjos. Nepaprastosios padėties fondas reikalingas tokioms kritinėms situacijoms kaip liga ar darbo netekimas.

Jei nesiskolinate ir paisote savo finansinių tikslų, bet vis tiek jaučiate kaltę, galbūt tai lemia patys pirkiniai. Porą savaičių stebėkite, ką perkate. Užrašykite visas išlaidas užrašų knygelėje ir įvertinkite, kiek vertingas jums šis pirkinys. Jei kažkas neteikia džiaugsmo ir naudos, tačiau perkate tai iš įpročio, nustokite tai daryti.

4. Raskite sau šiek tiek daugiau pinigų

Apkarpykite vieną išlaidų kategoriją, kad užtektų kitai. Pvz., Norite eiti į sporto salę, tačiau neturite laisvos sumos nario mokesčiui. Pabandykite atsisakyti kažko kito, pavyzdžiui, valgyti kavinėje ar eiti į kiną.

Parduokite nereikalingus daiktus. Tikriausiai turite geros būklės prietaisų, drabužių, knygų ar baldų, kurių nebenaudojate. Atsikratykite nereikalingų daiktų ir gaukite pinigų, skirtų savo malonumui.

Sekite nuolaidas ir išpardavimus, apžiūrėkite internetines svetaines su parduodamais naudotais daiktais. Nebūtina pirkti daikto, apie kurį svajojate, už visą kainą.