Bemaž trečdalis lietuvių kredito įmokoms gali skirti iki 100€

Dažniausia vartojimo kredito priežastis yra netikėtos išlaidos, pvz., sugedo automobilis, brangioms medicinos paslaugoms, būsto remontui arba pirkti automobilį.

Į banką dėl paskolos lietuviai vis dažniau kreipiasi norėdami pagerinti gyvenimo sąlygas – norėdami įsigyti naujos buitinės technikos arba naują transporto priemonę. Tai parodė „Swedbank“ užsakymu atlikta gyventojų apklausa. Remiantis šio tyrimo duomenimis teigiama, kad beveik trečdalis (29 proc.) lietuvių vartojimo kredito įmokoms kas mėnesį gali sau leisti skirti nuo 50 iki 100 eurų.

„Stabiliai didėjančios pajamos vis didesnei žmonių daliai sudaro galimybes lanksčiau planuoti savo išlaidas – didinti vartojimą arba atsidėti lėšų ateičiai. Pastebime, kad į banką gyventojai kreipiasi norėdami įsigyti brangesnį pirkinį ar naujesnį automobilį, kai turimų lėšų ne visuomet pakanka užtenka“, – tikina „Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento vadovas Tomas Pulikas.

Gyventojų apklausos rezultatai atskleidė, jog 21 procentų lietuvių papildomo finansavimo galimybę svarstytų atsiradus netikėtų išlaidų, pavyzdžiui, sugedus automobiliui, 16 proc. apklaustųjų į banką dėl paskolos kreiptųsi namų remonto išlaidoms padengti, o 15 proc. prireikus brangesnių medicinos paslaugų. Dar 10 proc. gyventojų vartojimo kreditą laiko tinkamu sprendimu finansuoti savo ar šeimos narių išsilavinimo poreikius.

Tyrimo rezultatus patvirtina ir „Swedbank“ sukaupti duomenys, rodantys, kad gyventojai brangesniems ir stambesniems pirkiniams yra linkę skolintis daugiau ir dažniau.

Banko atstovas tvirtina, kad vidutinė paskolos automobiliui suma per 2019 m. pirmąjį ketvirtį, lyginant su ankstesniais metais, paaugo beveik 7 proc. ir siekė 6,2 tūkst. eurų. Tuo tarpu vidutinis kreditas namų atnaujinimui išliko panaši ir siekė 10,1 tūkst. eurų. Paskolos suma vartojimo reikmėms taip pat padidėjo 9 proc. ir siekia 2,3 tūkst. eurų.

Tyrimo rezultatai taip pat atskleidė, kad didžioji lietuvių dalis (29 proc.) nejusdami finansinio spaudimo gali mokėti 50–100 eurų siekiančias mėnesines vartojimo kredito įmokas. Antroji pagal dydį apklaustųjų dalis (26 proc.) vartojimo paskolos mėnesio grąžinimui gali skirti kuklesnes sumas − nuo 20 iki 50 eurų. Daugiau nei 100 eurų siekiančioms vartojimo kredito įmokoms dalį savo gaunamų pajamų gali skirti vos 16 procentų apklaustųjų.

„Iš apklausos rezultatų matyti, kad gyventojai savo mokumą vertina realistiškai ir stengiasi suplanuoti tokias sumas, kurias kas mėnesį galėtų grąžinti be jokio finansinio spaudimo. Ketinantys kreiptis į banką dėl vartojimo paskolos gyventojai turėtų žinoti vieną auksinę taisyklę – visi šeimos finansiniai įsipareigojimai turi sudaryti ne daugiau kaip 40 procentų gaunamų pajamų“, – pataria banko „Swedbank“ vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento vadovas T. Pulikas.