10 klaidų, kurios sugadins jūsų kredito istoriją

Kai kuriuos trūkumus lengva pašalinti, o kitų geriau išvengti.

Kredito istorija yra duomenys apie tai, kaip dažnai prašote paskolos iš banko ir kaip drausmingai grąžinate. Kredito įstaigos naudoja tai norėdamos išsiaiškinti, ar jums paskolinti pinigus ir kokiomis sąlygomis. Jei istorija bloga, vėl ir vėl susidursite su paraiškos atmetimu. Yra keletas bendrų klaidų, kurios gali padaryti kredito istoriją dar blogesnę.

1. Jūs nemokate už paskolas

Bet koks vėlavimas yra blogai. Bet tai ypač pavojinga, jei mokėjimų pauzė trunka daugiau nei tris mėnesius arba bankas su jumis bendravo teisme. Tokios paskolos istorijoje bus pažymėtos kaip neigiamos, pats žodis užsimena, kad tai nereiškia nieko gero. Ne kiekvienas bankas dirbs su asmeniu, kuris jau įrodė esąs nedisciplinuotas mokėtojas. Yra rizika, kad vėlavimas pasikartotos, ir tai yra papildomas galvos skausmas. Kuo daugiau neigiamų paskolų, tuo mažesnė tikimybė gauti kitą.

Ką daryti

Akivaizdu, kad reikia laiku įnešti pinigų. Ir tam reikia iš anksto blaiviai įvertinti savo mokumą ir įsitikinti, kad įstengsite grąžinti paskolą.

2. Jūs kaupiate skolas

Kredito istorija apima ne tik duomenis apie paskolas. Tai taip pat atspindės skolas už būsto ir komunalinius mokėjimus, alimentus, baudas – visus jūsų oficialius įsipareigojimus. Tiesa, tik tuo atveju, jei šie nemokėjimai bus patvirtinti teismo sprendimu ir nebus įvykdyti per 10 dienų.

Ką daryti

Nelaukite teismo. Mokėkite skolas laiku.

3. Pateikiate per daug paskolos paraiškų

Kredito istorija rodo bendrą paraiškų skaičių, taip pat patvirtintų ir atmestų. Bankas laiko statistiką bloga, jei:

  • Paraiškų yra per daug, ypač per trumpą laiką. Tai gali reikšti, kad jums nelabai sekasi su finansais. Tiek, kad bombarduojate visokias skolinimo įstaigas paklausimais ir nevaldote savo finansų.
  • Jūs turite daug atmestų paraiškų. Jei kitos organizacijos nepatikėjo jums pinigų, tada šis bankas turėtų būti atsargus.

Ką daryti

Jei jums reikia imti paskolą, pirmiausia išstudijuokite skirtingų bankų siūlomas sąlygas ir susisiekite su konkrečiu. Jei jie atsisako – kitame. Bet kelios paraiškos pateikimas vienu metu tikintis, kad kreditas kažkur bus patvirtintas, yra pralaimėjimo strategija.

Bankai ne taip skrupulingai vertina hipotekas. Čia visiškai įmanoma pateikti keletą paraiškų, kad pamatytumėte, kokios sąlygos jums bus pasiūlytos.

4. Jūs dažnai keičiate asmeninius duomenis

Asmeninė informacija keičiasi kredito istorijoje kiekvieną kartą, kai ji atnaujinama prašymuose. Ir tai laikui bėgant atsispindi dokumentuose. Žmogus gali persikraustyti, pakeisti savo telefono numerį ar net savo pavardę – tai normalu. Bet jei jis tai daro kas tris mėnesius, viskas atrodo daugiau nei įtariai.

Ką daryti

Galbūt jūs turite logišką paaiškinimą, kodėl dažnai keičiasi duomenys. Pavyzdžiui, tarkime, kad per pastaruosius tris mėnesius jūs persikraustėte tris kartus, nes pardavėte savo butą ir gyvenote pas gimines, kol pirkote kitą. Tačiau dabar apsigyvenote naujame būste. Pabandykite apie tai papasakoti iš anksto, bendraudami su banko vadybininku.

5. Turite per daug aktyvių paskolų

Bankas atkreipia dėmesį, kiek jūs mokate per mėnesį, kad apskaičiuotų jūsų apkrovos limitą. Kuo daugiau savo pajamų išleisite sumokėdami kredito palūkanas, tuo mažiau būsite geidžiamas klientas. Verta atkreipti dėmesį į 50% uždarbio sumą. Kai jūsų mėnesiniai įsipareigojimai viršija pusę pajamų, jūs atsiduriate rizikos zonoje.

Ką daryti

Jei artėjate prie nurodytos ribos, verta persvarstyti savo finansinį elgesį ir pagalvoti, kaip greičiau susitvarkyti su paskolomis. Ištaisyti istoriją verta ne dėl to, kad gautumėt naujų kreditų. Tiesiog susiklosto nepaprastai nesaugi finansinė padėtis, kurioje bet koks sukrėtimas gali sukelti problemų.

6. Jūs piktnaudžiaujate greitaisiais kreditais

Greitieji kreditai nėra taip jau blogai, jei naudojami kaip numatyta. Būtent, imti nedidelę sumą kritiniu atveju, atsižvelgiant į tai, kad artimiausiu metu turėsite pinigų grąžinimui. Jei tik retkarčiais kreipsitės į greitųjų kreditų organizacijas, problemų nebus.

Bet jei esate dažnas jų klientas, bankams gali kilti klausimas, kas su jumis negerai, nes jūs nuolat imate pinigus milžiniškus mokesčius, užuot kreipęsi į juos.

Ką daryti

Naudokitės greitaisiais kreditais tik tada, kai visiškai negalite be jų išsiversti.

7. Jūs grąžinate paskolas anksčiau laiko

Apskritai to negalima vadinti klaida, jei turite galimybę, sumokėkite paskolas anksčiau laiko. Tokiu būdu išvengsite permokos ir greičiau atsikratysite šio galvos skausmo. Bet mes svarstome apie kredito istoriją. O bankui gali nepatikti, kad jūs neleidžiate jam uždirbti iš jūsų pinigų.

Kita vertus, kai paėmėte paskolą ir grąžinote ją anksčiau nei numatyta, jūs vis tiek sumokėjote įstaigai daugiau nei tuo atveju, jei niekur nebūtumėte kreipęsi. Taigi ne visi bankai rimtai vertina šią kredito istorijos nuostatą.

Ką daryti

Tiesiog nepamirškite, kad išankstinis kredito grąžinimas, ypač pakartotinis, gali būti priežastis, kodėl jums nebus suteikta kita paskola. Jei tai jus neramina, pabandykite anksčiau laiko grąžinti tik dideles paskolas ir mokėkite mažas paskolas pagal tvarkaraštį. Pastarosios neturi tokios didelės permokos.

8. Jūs netikrinate savo kredito istorijos

Kredito istorijos kokybė ne visada priklauso nuo jūsų veiksmų. Kartais ji gali pasidaryti bloga dėl šių priežasčių:

  • Asmens duomenų problemos. Pvz., Jums įvedėte bendrapavardžio informaciją ir dabar popieriuje esate užkietėjęs sukčius. Arba, priešingai, jie neįvedė duomenų apie jūsų sąžiningumą, nes jūsų pavardė kredito istorijoje buvo parašyta su klaida.

  • Sukčiai, kurie paėmė paskolas jūsų vardu. Blogas kreditas nėra blogiausia pasekmė. Jei leisite viskam vykti savaime, iš jūsų pareikalaus pinigų.

  • Skolintojo klaidos. Pavyzdžiui, jūs grąžinote paskolą. Tačiau banko vadovas nepažymėjo tinkamo langelio, o duomenys apie delspinigius nukeliavo į kredito biurą.

  • Banko triukai. Kartais jūs atsisakote paimti patvirtintą paskolą, o kredito įstaiga siunčia duomenis, kad tariamai atmetė jūsų paraišką.

Ką daryti

Verta periodiškai tikrinti savo kredito istoriją. Tai galite padaryti du kartus per metus nemokamai, prisijungę prie Paskolų rizikos duomenų bazės https://www.lb.lt/lt/paskolu-rizikos-duomenu-baze. Jei joje duomenys netikslūs, turite teisę ginčyti informaciją ir siekti pataisymų.

9. Neimkite paskolų

Sveiko proto požiūriu tai yra teisingiausia strategija. Bet mes kalbame apie kredito istoriją, ir jei ji tuščia, tada ji atrodo įtartina. Bankas gauna duomenis apie galimą skolininką ir supranta, ko iš jo tikėtis. Žmogus, kuris niekada nesiėmė paskolų, yra paslaptis. Ir kai kurios institucijos gali nuspręsti nerizikuoti.

Hipotekos vėl išsiskiria. Tikimybė gauti kreditą būstui yra net ir neturint kredito istorijos. Daug svarbiau yra patvirtinti mokumą.

Ką daryti

Jei norite pasiaukoti tam, kad pagerintumėte istoriją, galite nusipirkti ką nors nedidelio, pavyzdžiui, išmanųjį telefoną, ir atiduoti pinigus iškart pagal grafiką. Bet galite apsieiti ir su kreditine kortele. Sumokėkite ja už pirkinius ir pašalinkite skolą beprocentiniu laikotarpiu.

10. Jūs teisiatės su kreditoriais

Jei ginčus su banku išsprendėte teisme, tada informacija apie tai gali atsirasti jūsų kredito istorijoje. Tokie duomenys automatiškai neįeina į duomenų bazę – tuo turi pasirūpinti jūsų oponentas. Kitoms skolinančioms institucijoms tai bus signalas, kad esate problemiškas klientas.

Ką daryti

Čia galėtų būti rekomendacija nesikreipti į teismą, tačiau taip nėra. Jei bankas pažeidžia jūsų teises, ginkite jas. Geriau sėkmingai išspręsti esamą situaciją, nei prarasti pinigus vardan būsimų paskolų. Taigi, ši pastraipa yra tik informacija pamąstymui, jei nesuprantate, kodėl bankas atsisako suteikti paskolą.