Greitojo SMS kredito rinkos analizė

Pastaraisiais metais greitojo kredito paslauga labai sparčiai didėjo. Ši paslauga aktuali daugeliui žmonių, ypač sunkmečiu. Visi mes esame vartotojai, todėl mums būtini pinigai. Pritrūko pinigų maistui, mokesčiams už būstą ar mokslą, reikia grąžinti skolą ar atsirado neplanuotų išlaidų, jums gali padėti greitasis kreditas. Užklupus finansiniams sunkumams, greitojo kredito paslauga, išsprendžia ne vieną problemą. Tačiau žmonės imdami greituosius kreditus turi labai atsakingai įvertinti savo finansines galimybes savalaikiam kredito gražinimui. Bendrovės teikiančios greituosius kreditus, taip pat turi apsidrausti, patikrindama kredituojamo asmens finansines galimybes. Remiantis įvairiais šaltiniais, apklausomis ir asmeninėmis žiniomis išanalizuoti ir aptarti greitojo SMS kredito rinką, pritaikyti teorines žinias praktikoje, pateikti savo asmeninius pastebėjimus.

Šį darbą sudaro dvi pagrindinės dalys, sudarytos iš poskyrių. Pirmoje darbo dalyje analizuojami teoriniai infliacijos aspektai. Antroji darbo dalis skirta infliacijos kitimo Lietuvoje įvertinimui.

1 TEORINIAI GREITOJO KREDITO ASPEKTAI

1.1 Greitojo kredito samprata ir esmė, jo paslauga

Greitasis kreditas, tai yra tam tikra pinigų suma, kuria kreditorius suteikia gavėjui pagal sutarties sąlygas. Sumą pasirenkame patys. Per kelias minutes, neeikvodami savo brangaus laiko, galite pasiskolinti nuo 5 Lt iki didesnės sumos, 2000 Lt. Tiesa palūkanos yra šiek tiek didesnės nei imant paprastą vartojamąją paskolą. Dažniausiai tai priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip gražinimo terminas, kredito suma ir kt. Daugelis kredito kompanijų teikia greituosius kreditus skirtingomis sąlygomis.

Greitųjų kreditų teikimo paslauga taip išpopuliarėjo, nes sparčiai į priekį žengia nuolat tobulėjančios informacinės technologijos. Todėl kasdieniniame gyvenime tampa itin paprasta patikrinti asmens identifikacijos duomenis iš paso ar asmens tapatybės kortelės. Tokiu būdu įsitikinama, kad asmuo turės lėšų kreditui gražinti. XXI a. Tapo netgi labai paprasta greitai pasiskolinti pinigų, siekiant užsibrėžtų tikslų ar norint nustebinti artimą žmogų, gal net save ir įgyvendinti seną svajonę. Kodėl gi ne? Greitasis kreditas – paprasta, patikima, saugu ir svarbiausia, pinigų paėmimas užtruks tik kelias minutes.

Greituosius kreditus galima suskirstyti į tris grupes:

  1. Nebankinės greituosius vartojimo kreditus teikiančios įmonės. Jos veikia bankų veiklos principu.

  2. Įprastinės greituosius vartojimo kreditus teikiančios įmonės. Šių yra dauguma tarp greitojo kredito paslaugų teikėjų.

  3. Nelegalūs greitųjų kreditų tiekėjai, konkuruojantys rinkoje, tačiau nemokantys mokesčių.

Ne paslaptis, kad daug didesnės palūkanos nei skolinantis iš banko siejamos su didesnės rizikos atsiradimu patiems kreditų teikėjams. Daugelyje tokias paslaugas teikiančių įmonių nėra prašoma jokio užstato, netgi ilgalaikių pajamų gavimo terminas nereikalingas. Todėl kyla grėsmė, kad pasiskolinus gali tekti sumokėti ir už tą, kuris pinigų negrąžins. Kitaip tariant, palūkanos yra apskaičiuotos atsižvelgiant ir į nemokius klientus. Štai kodėl daugelis tokių įmonių dirba pelningai ir net sunkmečiu nebankrutuoja.

Neretai greitųjų kreditų teikimo įmonės lojaliems klientams, t. y. nebe pirmą kartą imantiems kreditą bei tvarkingai atsiskaitantiems, teikia nuolaidas palūkanoms. Tokie klientai gauna greituosius kreditus dar palankesnėmis sąlygomis. Lojalūs klientai yra gerbiami. Jų skaičius užtikrina įmonei didesnį prestižą bei stabilumą konkurencingoje šių dienų rinkoje.

Atrodo, visada prieš rengiantis imti greitąjį kreditą, reikėtų apsvarstyti savo finansines galimybes, grėsmes bei riziką grąžinant greituosius kreditus. Ši sparčiai plintanti paslauga Lietuvoje verčia atsakingiau spręsti savo finansines problemas, būti atsakingiems už save. Be abejo, labai svarbu išmokti teisingai elgtis su finansais. Tačiau užklupus finansinėms bėdoms, protingai apsvarsčius visas galimybes grąžinti kreditą, galima pasiskolinti dėka greitojo kredito paslaugas teikiančių įmonių. Tokiu atveju, pritrūkus pinigų iki atlyginimo vaikai bus sotūs, tinkami baldai ar buitinė technika nupirkta su nuolaida, vyras džiaugsis žmonos draugija egzotiškoje kelionėje. Ir tai tik dėl to, kad egzistuoja greitojo kredito gavimo paslauga. Todėl gyvenimas tampa tik šviesesnis, o bėgančios dienos – prasmingesnės, nes matai tikslą –  džiaugtis kasdienybe ir kartu uždirbti pinigų greitajam kreditui grąžinti.

1.2 Greitųjų kreditų rinkos reglamentavimas

Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje nereglamentuota greitųjų vartojimo kreditų rinka. Tačiau Seimas delsia priimti Vartojimo kreditų įstatymo pataisas, nors tai įpareigoja Europos Sąjungos direktyva. Pagal 2008 m. Europos Parlamento ir Tarybos nustatytą direktyvą 2008/48/EB vartojimo kredito sutarčių nuostatas Lietuva privalėjo į nacionalinę teisę perkelti iki šių metų birželio 11 d. „Pataisos pateiktos jau seniai, bet su jomis pavėluota, – aiškino A.Zuokienė. – Galbūt Seimas mano, kad valstybei geriau mokėti po 20 tūkst. eurų baudą už kiekvieną pradelstą dieną nei sutvarkyti kreditų rinką.“

A.Zuokienė neabejoja, kad kredito bendrovės siekia ciniškiausiu būdu gyventojus, kuriems trūksta pinigų, įvaryti į kampą. Vartojimo kredito įstatymo pataisose siūloma, kad bendrovė bent dvi dienas neskolintų klientui pinigų, taip duodama jam laiko pagalvoti apie galimas pasekmes. Taip pat siūloma nustatyti didžiausią palūkanų normą, kuri turėtų būti du kartus didesnė, nei paskolas suteikiančių bankų. Pavyzdžiui, jei šalies bankuose metinių palūkanų norma siekia 10 proc., tai kredito bendrovės negalėtų teikti kreditų su didesnėmis nei 20 proc. metinėmis palūkanomis. Visi kiti paskolos tvarkymo mokesčiai negalėtų siekti daugiau kaip 10 proc. paskolos dydžio. Galiausiai kreditavimo veikla siūloma leisti užsiimti tik licencijuotoms įmonėms, o šias licencijas išduotų Lietuvos bankas. Žmonės į greitųjų kreditų bendroves kreipiasi lyg į bankus (kurių veikla yra licencijuojama), nors jos nėra bankai.

Už klaidinančią reklamą, naudojant žodį „bankas“, kai kurios įmonės buvo nubaustos arba įspėtos. Viena įmonė ir vėliau naudojo žodį „bankas“ socialiniame tinkle „Facebook“, bet po „Valstiečių laikraščio“ pastabos savo profilį ištrynė. Savo ruožtu raktažodžiu „Minibank“ didžiausioje pasaulyje paieškos sistemoje reklamavosi kita kreditus teikianti įmonė. „Šią reklamos sritį tvarko trečia šalis, todėl ji nebuvo įsigilinusi į finansinių įstatymų subtilybes ir tam skyrė per mažai dėmesio“, – „Valstiečių laikraščiui“ teisinosi bendrovės atstovas.

Kitaip tariant, „Valstiečių laikraščiui“ pakako poros valandų akivaizdžiai vartotojus klaidinančioms reklamoms aptikti, kurių mėnesių mėnesius „nepastebėjo“ nei Konkurencijos taryba, nei Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT). Skundai tiriami Pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį su VVTAT, Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacija (LSVKA) dar šiemet džiūgavo, esą VVTAT per pusmetį negavo nė vieno skundo, o pernai jų būta 111. „Per 9 mėnesius tarnyba gavo 572 vartotojų prašymus-paklausimus dėl fi nansinių paslaugų teikimo, iš jų – 122 rašytiniai vartotojų prašymai, kurie nagrinėjami vartotojų ginčų sprendimo ne teisme tvarka“, – aiškino VVTAT atstovas Vitas Ūsas. Iš 122 prašymų tik 43 susiję su ne bankų suteiktomis fi nansinėmis paslaugomis (lizingo bendrovės, kreditus teikiančios fi nansų įstaigos ir t.t.). „Pažymėtina, kad ne visuomet yra aišku, kokias bendroves vadiname greitųjų kreditų bendrovėmis“, – teigia V.Ūsas. Dėl LSVKA priklausančių bendrovių veiklos šiemet buvo gauti 2 skundai, bet V.Ūsas jų nedetalizavo. Dar 7 skundai susiję su ne LSVKA narėmis. Dažniausiai žmonės skundžiasi nesupratę, kokią sumą, kaip ir kada reikės grąžinti.

1.3 Greitųjų vartojimo SMS kreditų paslauga

Gyvename XXI  amžiuje. Ne veltui jis vadinamas informacinių technologijų era. Tačiau kartais trūksta kelių litų iki atlyginimo, reikia pinigų netikėtam pirkiniui ar susigundome poilsine kelione. Išeitis visada yra – greitasis kreditas sms žinute. Labai paprasta, komfortabilu bei saugu. Pinigus pasiimti galėsite ne tik dieną, nes yra kompanijų, kurios kreditą sms žinute teikia bet kuriuo paros metu, net naktį. Todėl rezultatas tikrai nenuvils – kreditas sms žinute tikrai patikimas, saugus ir greitas būdas staiga prireikus pinigų.

Tokia paprasta paslauga atsirado itin išpopuliarėjus informacinėms technologijoms. Kompiuteriai, internetas, bendravimas virtualiuoju būdu tapo kasdienybe. Kreditas sms žinute itin išpopuliarėjo Lietuvoje. Daugelyje Europos šalių, tokių kaip Estijoje, Latvijoje, Danijoje ir Didžiojoje Britanijoje  greitasis kreditas sms žinute žinomas jau daugelį metų. Toks pinigų gavimo būdas tapo toks pat įprastas kasdienis veiksmas kaip  atlyginimo gavimas ar sukauptų palūkanų atsiėmimas banke. Tad iškyla klausimas – kodėl turėtume susidomėti greituoju kreditu sms žinute?

  1. Itin paprastas būdas greitai gauti pinigų nuolat skubantiems, užimtiems žmonėms.

  2. Dažnai greitojo kredito kompanijos sms žinute kreditą išduoda per 10 – 15 minučių.

  3. Neprašoma asmens dokumento ar dokumentų pajamų šaltinio įrodymui.

  4. Svariausiu argumentu gauti greitąjį kreditą sms žinute tampa ankstesnių įsiskolinimų nebuvimas. Taigi jei asmuo greitąjį kreditą ima nebe pirmą kartą ir anksčiau jį sąžiningai grąžino nurodytu terminu, kreditas bus suteikiamas itin palankiomis sąlygomis. Klientas tampa greitųjų kreditų sms išdavimo kompanijų lojaliu klientu. Jam bus suteikiama daug daugiau privilegijų nei greitojo kredito paslauga besinaudojančių  pirmą kartą asmenų.

  5. Tačiau besidomintiems greitojo kredito sms žinute paslauga pirmą kartą taip pat pateikiama staigmenų – klientui siūloma pirmą kreditą sms žinute paimti be pradinio įnašo ar be papildomų palūkanų. Tokios strategijos esmė – surasti kuo daugiau naujų klientų, kurie taptų lojaliais bei naudotųsi greitojo kredito paslauga sms žinute eilę kartų, kitaip tariant užsiauginti stabilias pajamas turinčių mokių  klientų būrį.

  6. Tai, kad ir kaip lakoniškai skambėtų, greitas būdas papildyti sąskaitą grynaisiais pinigais.

  7. Dažnai kreditą sms žinute galima gauti asmenims nuo 18 metų iki 60 metų.

  8. Greitąjį kreditą sms žinute gausite per 5 minutes, neįskaitant interneto sąskaitos sukūrimo laiko.

  9. Tokiu būdu išvengsite finansinių įsiskolinimų apmokant sąskaitas ar skolos atveju kitam asmeniui.

  10. Dar vienas greitojo kredito sms žinute teikimo privalumas – galimybė pratęsti kredito grąžinimo terminą, t. y. už papildomą mokestį galėsite pratęsti greitojo kredito sms žinute grąžinimo terminą. Tai labai patogus būdas atidėti kredito grąžinimą likus kelioms dienoms iki atlyginimo ar pritrūkus pinigų dėl staiga atsiradusių nenumatytų išlaidų. Vienintelis šio pasiūlymo minusas – greitojo kredito sms žinute pabrangimas dėl atidėto mokėjimo termino.

Siekiant gauti greitąjį kreditą sms žinute, Jums reiktų:

  1. Užsiregistruoti greitojo kredito sms žinute kompanijos interneto puslapyje, susikurti identifikacijos kodą ( ID ) bei pasirinkti norimą slaptažodį. Šio veiksmo papildomai imant kreditą kartoti nereikės. Kitaip tariant, sistema Jus sugebės identifikuoti kiekvieną kartą kreipiantis dėl greitojo kredito gavimo sms žinute.

  2. Išsiųsti kompanijos nurodytu mobiliuoju telefonu sms žinutę, nurodant vardą, pavardę, identifikacijos kodą interneto svetainėje, norimo kredito dydį bei grąžinimo terminą. Reikėtų įsidėmėti, kad visi duomenys, kurie pateikti sms žinutėje, turi būti atskirti tarpais. Kitaip roboto tipo atsakiklio sistema neapdoros Jūsų sms žinutėje nurodytos informacijos.

  3. Dabar tik lieka laukti teigiamo atsakymo. Jis bus atsiųstas kartu su tam tikru greitojo kredito identifikacijos kodu, kurį turėsite surinkti, norėdami pinigus gauti į savo sąskaitą. Be abejo, visa pinigų gavimo procedūra labai paprasta ir aiški.

  4. Ir paskutinis, turbūt maloniausias žingsnis, yra greitojo kredito patvirtinimas. Šiam veiksmui atlikti kiekviena greitojo kredito sms žinute kompanija turi nustatytą tam tikrą laiką. Dažniausiai procedūrą privaloma atlikti per 1 valandą. Kitaip pinigai nebus pervesti  į norimą sąskaitą.

  5. Per nustatytą laiką Jums reikia išsiųsti sms žinutę greitojo kredito sms žinute kompanijos telefonu, įvesti žodį “ tvirtinu “. Tada pinigai pasieks norimą sąskaitą.

  6. Matome, kad pinigų gavimo operaciją būtų galima apibūdinti daugiau kaip paprasta,bet maksimaliai efektyvią bei rezultatyvią, užtikrinančią maksimalų rezultatą per trumpiausią laiką. Paskaičiuokime, kokios būtų Jūsų laiko sąnaudos, jei kreiptumėtės dėl kredito gavimo į banką. Akivaizdu, kad vien išvykimas iš namų bei laiko sąnaudos pačiame banke padengtų tas laiko sąnaudas, per kurias galima gauti greitąjį kreditą sms žinute, net neiškėlus kojos iš namų. Šiandien tik galime pasidžiaugti, kad XXI amžiuje arba informacinių technologijų eroje, nieko nėra neįmanomo. Kartais pagreitėjęs gyvenimo tempas suteikia daug daugiau galimybių išnaudoti gyvenime daug daugiau ir įvairesnių galimybių bei pasiekti visus užsibrėžtus tikslus per minimalų laiką su minimaliomis sąnaudomis.

Greitojo kredito gavėjas – asmuo pilnametis, t. y. turintis bent 18 metų Lietuvos respublikos pilietybę gavęs asmuo. Jis privalo neturėti nepadengtų įsiskolinimų, būti dirbantis arba nuolatinių pajamų gaunantis fizinis asmuo. Įsidėmėtina, kad greitasis kreditas sms žinute juridiniams asmenims neteikiamas. Paraiškoje greitajam kreditui gauti, kompanijos ,teikiančios greitąjį kreditą sms žinute, interneto tinklapyje Jūs turėsite nurodyti šiuos duomenis: užsiregistruoti tinklapio sistemoje ( įsigyti identifikacijos kodą bei slaptažodį – procedūra aprašyta ); nurodyti banko sąskaitos arba kredito kortelės numerį, į kurią bus pervedami pinigai; pasirinkti norimas kredito gavimo sąlygas ( dažniausiai būna pateiktas kredito sąlygų krepšelis ). Prisiminkite, kad jei nebus grąžintas pirmasis kreditas, kiti nebus išduodami. Aišku, kaip ir kiekvienoje taisyklėje yra išimčių. Šiuo atveju jos taikomos lojaliems klientams – jiems minėti apribojimai negalioja. Norėdami įgyti lojalaus kliento statusą, turėtumėte tvarkingai padengti greitojo kredito sms žinute kompanijos nustatytą jų skaičių ( dažniausiai 5 arba daugiau ). Norėdami grąžinti kreditą kartu su nustatytomis palūkanomis, turėtumėte padaryti nustatytu kreditui grąžinti laiku. Kitas variantas – pasirinkti kredito grąžinimo terminą už papildomą mokestį. Taigi, greitasis kreditas yra ypač lanksti sistema, atitinkanti visus klientų lūkesčius. Neturite pinigų – ne bėda. Greitojo kredito sms žinute kompanija visada pasirengusi Jums padėti.

Norėdami pratęsti kredito paraiškos terminą, Jūs turite: būti paėmęs kreditą iš kompanijos, pasinaudojęs greitojo kredito išdavimo sms žinute paslauga, sumokėti kredito pratęsimo mokestį (delspinigius arba baudų, jei tokių turite sukaupęs), dar kartą paspausti patvirtinimo mygtuką kompanijos interneto svetainės puslapyje ir galiausiai įvykdyti komandą greitojo kredito pratęsimui. Pastebėjote? Visa procedūra taip pat užima mažai laiko ir be galo paprasta, todėl prieinama kiekvienam skubančiam žmogui. Tiesa, kreditorius neužskaitys pinigų , jei Jūs mokėjimo metu neteisingai įvesite mokančiojo asmens duomenis – sistema jų tiesiog nepažins. Taip  pat gali atsitikti , jei skiltyje “mokėjimo paskirtis “ neteisingai įvesite mokėtojo identifikacijos kodą (ID) arba slaptažodį. Būkite atidūs, taupydami savo ir kitų laiką. Prisijungęs savo vartotojo zonoje Jūs visada galėsite pamatyti visas paraiškas kreditui, konkrečios dienos balansą, mokėjimų istoriją bei kitą Jums aktualią informaciją.

Ši paslauga – tai saugi pinigų gavimo procedūra, nes ne tik sutartis, bet ir sutikimas dėl privačios asmeninės informacijos tvarkymo yra saugojama kaio MDS hash algoritmo technologija. Tai apibūdinama kaip tam tikra simbolių (skaičių ir raidžių) kodavimo sistema. Tai užtikrina visišką apsaugą visos proceso metu. Galite jaustis saugiai ir užtikrintai – esant neaiškumams, skaičiai ir raidės atkoduojami, aiškiai matant pirminę informaciją. Viena sąlyga, kurią būtinai reikia įvykdyti – sutarties turinys jokiu būdu negali būti keičiamas nepakeitus hash kodo. Taigi panagrinėję giliau, matome , kad prieikus pinigų beveik kiaurą parą galėsite pasinaudoti itin lanksčias sąlygas siūlančių greitojo kredito išdavimo bendrovių sms žinute paslaugomis. Tai patikimiau, greičiau, pigiau, saugiau bei patogiau. Viskas sukurta klientui, galvojančiam apie rytojų.

Lietuvos greitąjį kreditą teikiančių bendrovių iniciatyva buvo įsteigta nauja Lietuvos greitųjų kreditų vartojimo asociacija (LGVKA), pirmoji tokia Baltijos šalyse. Pasak greitųjų kreditų vartojimo asociacijos valdybos pirmininko V. Midvikio, naujai įkurta asociacija atstovaus greituosius vartojimo kreditus teikiančias bendroves, standartizuos greitųjų kreditų teikimo procesus, reguliuos rinką bei sieks lankstaus ir atsakingo trumpalaikių paskolų rinkos formavimo. „Dabartinėje situacijoje, kuomet ilgalaikės paskolos gavimo procesai tampa vis sudėtingesni, labai svarbu, jog greitojo kredito įmonės kurtų gerai sureguliuotą, palankią bei atsakingą trumpalaikių paskolų rinką”, – teigia asociacijos valdybos pirmininkas V. Midvikis. Lietuvos greitųjų vartojimo kreditų asociacijai priklauso bendrovės, trumpalaikių paskolų paslaugas teikiančios internetu, telefonu ir SMS žinute: UAB „Argentum lucrum”, UAB „ARN group”, UAB „Credit Day”, UAB „CRETID SERVICE”, UAB „Ekspres kreditas”, UAB „Ferratum”, UAB „Finverta”, UAB „HST komunikacijos”, UAB „Katalogas”, UAB „MiniCredit”, UAB „NWO Invest”, UAB „Paskola šiandien”, UAB „Procentas”, UAB „PRO INVEST GROUP”, UAB „Sigirė” „UAB S.IMPERIJA Creditor.lt”, UAB „SMScredit.lt” ir UAB „LSV Intergroup“.

2 Greitojo SMS kredito rinka 2008 metais

2.1 Rinkos susikūrimas

 Rinkoje – keli dalyviai, pigesnis pinigų skolinimasis ir klientai, kurių rizika nepriimtina komerciniams bankams ir kurie sutinka skolintis brangiau. Tokią ateitį greitai pinigus skolinančioms įmonėms piešia rinkos analitikai. Tarp mažųjų rinkos dalyvių daug yra tokių, kurie buvo suvilioti didelio ir greito pelno, todėl greičiausiai šioje rinkos dalyje vyks konsolidacija.

Greitojo kreditavimo rinkos dalyviai Lietuvoje yra susiskirstę į bankus ir kitas ne bankinio sektoriaus finansų bendroves. Pastarosios skilo dar į dvi stovyklas: teikiančias vartojimo kreditus ir vadinamuosius „greituosius“ kreditus. Tokį jų susiskirstymą liudija ir dvi neseniai susibūrusios asociacijos: Nacionalinė vartojimo kredito asociacija ir Greitųjų vartojimo kreditų asociacija.

Toks pasiskirstymas vyksta ne tik mūsų rinkoje. Pavyzdžiui, Estijos rinkos lyderis „SMS Laen“ kovoja su priežiūros institucijomis, kad jų įmonės nepripažintų banku, nes tai jiems reikštų per griežtą reguliavimą. Kiti šioje rinkoje siekia turėti licenciją.

Skaičiuojama, kad net keturi didžiausi Lietuvos rinkos dalyviai – bankas „Bigbank“, bendrovės „Societe Generale“ („Kreditas 123“), „MCB Finance“ („Credit24“) ir „Moment Credit“ – kartu sudėjus dydžiu neprilygsta vienam mažiausių komercinių bankų – „Medicinos bankui“. Tai, anot jo, rodo, kad minimų bendrovių įtaka rinkai maža. O visose šalyse yra tam tikra vartotojų grupė, kuri negali gauti paskolų iš tradicinių bankų. Todėl Lietuvoje šioje rinkoje dar reikėtų išspręsti tam tikras problemas. Kaip antai klientas turi būti tinkamai informuojamas apie skolos palūkanų dydį, nes daugelis įmonių tik informuoja apie tai, kokią įmoką reikės mokėti, o savo palūkanų „nereklamuoja“.

2.2 Rinkos saugumas

Dviejų estų Vahuro Vollo ir Parvelo Pruunsildo valdomas „Bigbank“, klientus pasitinkantis šūkiu „Greičiausias kelias iki pinigų“, dabar tvirtai laikosi nuostatos, kad sunkmečiu dalyti pinigus į kairę ir į dešinę pavojinga.

„Vartojimo kreditų sąlygas šiek tiek sugriežtinome, nes prognozuoti, kuris klientas dar dirbs ir po mėnesio, tikrai nelengva. Todėl pradėjome prekiauti saugesniu produktu – nekilnojamojo turto paskolomis“, – bankui per sunkmetį skirtus vaistus nurodo „Bigbank“ Filialo vadovo pavaduotojas Rolandas Norvilas. Kolegos Estijoje, pasak jo, taip pat nesnaudžia: „Bigbank“ klientams čia ėmė patarinėti, kaip sugrąžinti išsimokėtinai įsigytus brangius daiktus.

Lietuvoje „Bigbank“, kuris dar turi neišnaudotą teisę priimti indėlius, sukti nauja kryptimi skatina tai, kad pas mus „nekilnojamojo turto kainų kritimas tapo jau prognozuojamas ir matosi jo dugnas“.

Bankas už užstatą metams išduoda 50% nekilnojamojo turto vertės kreditą, iš kliento iš karto išskaičiuodamas palūkanas. Norvilo teigimu, taip žmogus butui pardavinėti turi metus laiko. O jeigu per metus jam nepavyksta parduoti, banke paskolą gali prasitęsti dar metams.

„Vartojimo kreditai šiuo metu neturi tokios didelės perspektyvos, kuri buvo 2007 metais, kai pradėjome veiklą šioje rinkoje, ir dar 2008 metais, todėl veikiame lanksčiai – imamės ir kitos veiklos“, – argumentuoja Norvilas. Bet jis neabejoja – jeigu „Bigbank“ vėl imtųsi ryžtingos rinkodaros, tai paskolų galėtų išduoti gana daug. Tik klausimas, kiek iš jų sugrįžtų atgalios. Komerciniai bankai, jo teigimu, vartojimo paskolų dabar taip pat išdavė kokius kelis kartus mažiau nei vartojimo kreditus teikiančios bendrovės. „Greitųjų kreditų bendrovės gana aktyviai dalija paskolas, tačiau gali būti, kad didžioji dalis jų klientų yra bedarbiai, kurie ir taip jau turi paskolų, todėl visiškai nesijaudina dėl to, iš kur mokės už pasiimtus dar papildomus 1 000 Lt“, – svarsto „Bigbank“ atstovas. Pažymėdamas, kad jie, būdami banku, už blogas paskolas dar turi daryti atidėjimus, todėl tam tikra dalis pinigų kuriam laikui nuolat įšaldoma.

 Kai 2007 metais „Bigbank“ pradėjo veiklą Lietuvoje, jį finansavo akcininkai. Šioms investicijoms skirtus pinigus filialas išnaudojo per pirmuosius darbo metus ir pusantrų metų dirbo nuostolingai. Šių metų pirmąjį ketvirtį gavo 0,9 mln. Lt pelno. „Mūsų paskolų portfelio dydis – apie 48 mln. Lt. Iš jo jau galime išsilaikyti“, – patikslina Norvilas. „Bigbank“ tikslas, jo teigimu, yra ilgalaikis verslas: dabar atidarinėjamas filialas Suomijoje, rinka analizuojama ir Vokietijoje. „Lietuvos rinka maža, todėl daugiau nei dviejų specializuotų vartojimo kreditų bankų čia negali būti“, – mano Norvilas. Žvelgdamas į ateitį, jis prognozuoja, kad „skolinimasis taps saikingesnis, todėl jiems bus sudėtingiau konkuruoti su bankais dėl geresnio kliento“. Anksčiau orientavęsis į žemesnes ir vidutines pajamas gaunančius žmones, dabar bankas siekia ir klientų su aukštesnėmis pajamomis. 

UAB „General Financing“, teikianti „Kredito 123“ vartojimo kreditus, rinkoje save išskiria kaip bendrovę, „kuri teikia vartojimo kreditus vadovaudamasi lygiai tokiais pat veiklos principais ir procedūromis, kaip ir bankai, bet neturi banko statuso“. „Banko statuso artimiausiu metu nežadame siekti“, – teigia „General Financing“ generalinis direktorius Konstantinas Balakinas. „General Financing“ skolinasi pinigus iš pagrindinės kompanijos, taip pat gauna finansavimą iš vietinių bankų, kurie suteikia paskolas „General Financing“ su „Societe Generale“ garantija. Gauname finansavimą ir iš vietinių bankų, kuriems už mus garantuoja mūsų akcininkas „Societe Generale“, – savo įmonės finansavimo šaltinius įvardija „General Financing“ generalinis direktorius Konstantinas Balakinas.

Prasta ekonominė padėtis, pasak Balakino, turėjo įtakos jų bendrovei, todėl nuo 2008 metų rudens jie įdiegė daug griežtesnes klientų rizikos valdymo priemones ir sugriežtino vartojimo kreditų suteikimo gyventojams sąlygas. „Nedirbantiems ar turintiems nepakankamai pajamų asmenims nesuteikiame vartojimo kreditų, o gilėjant sunkmečiui, mažėja gyventojų pajamos, didėja bedarbių skaičius, dėl to mažėja ir galinčių skolintis žmonių. O tai turi įtakos mūsų veiklai“, – aiškina Balakinas. Tačiau jis užtikrina, kad „General Financing“ nesinaudos tuo, kad dabar rinkoje trūksta pinigų. Priešingai, netrukus klientams žada pasiūlyti naują produktą – vartojimo kreditų draudimą. Bendrovės vadovas aiškina, kad jis padės klientams apsaugoti save ir savo šeimą nuo finansinių sunkumų, galinčių kilti, jeigu pasiskolinęs asmuo sunkiai susirgtų, netektų darbingumo ar mirtų. „Nuo pat savo veiklos pradžios skatiname savo esamus ir galimus vartotojus skolintis atsakingai, planuoti savo šeimos biudžetą, domėtis, iš kur ir kaip skolinasi, dėl to visai nebijome, kad galiausiai jie to išmoks ir ims skolintis atsakingiau“, – sako Balakinas. Jis pažymi, kad dabar rinkoje veikia itin daug neprofesionalių dalyvių, kurie dažnai nepaiso atsakingo skolinimosi principų, stengiasi išvengti vartotojų teisių apsaugą užtikrinančių teisės aktų reikalavimų. „Tam, kad išliktų rinkoje, dalis dabar šalyje veikiančių finansų bendrovių turės keisti savo veiklos principus, priešingu atveju joms gali tekti palikti rinką“, – neabejoja Balakinas. Anot jo, priėmus naują vartojimo kredito įstatymą, šios įmonės privalės paisyti vartotojų duomenų apsaugos reikalavimų, skolinti atsakingai, vertinti kliento finansines galimybes.

2.3 Rinkos atsargumas

 Prieš keletą metų įsisukusiam greitųjų pinigų verslui nelinko abejingi ir bankai. 2008 metų rugpjūčio viduryje „Snoras“ paskelbė, kad jų „vartojamosios paskolos išdavimo rekordas – 8 minutės“.

„Šia paslauga mes nesilyginame su greitųjų kreditų įmonėmis. Mūsų paskola, nepaisant išdavimo greičio, išlieka įprasta bankine vartojamąja paskola – atsižvelgiant į racionalius ir pagrįstus paskolą gaunančio kliento rizikos vertinimo kriterijus. Mes klientus taip pat aiškiai informuojame apie terminus ir palūkanų dydį“, – nurodo „Snoro“ valdybos pirmininko pavaduotojas, mažmeninio verslo tarnybos direktorius Žoržas Šarafanovičius.

Per pirmuosius du mėnesius nuo šios paslaugos įdiegimo (2008 metų kovo 17 dienos – gegužės 17 dienos) jis išdavė 2,5 karto daugiau vartojamųjų paskolų nei 2008 metų sausio 16 dieną – kovo 16 dieną). „Nuo 2008 metų rudens dėl pakitusios padėties rinkoje kreditavimo poreikis gerokai sumažėjo. Dėl išaugusios rizikos buvo sugriežtinti ir banko klientų vertinimo kriterijai, todėl dabartinius rezultatus būtų nekorektiška lyginti su praėjusiu laikotarpiu“, – diplomatiškai įdomių skaičių neatskleidžia Šarafanovičius. Jo teigimu, gyventojų poreikiai skolintis taip pat labai sumažėjo, nes ekonominio neapibrėžtumo laikotarpiu jie daug realiau ir atsakingiau vertina savo finansinę padėtį.

2.4 Rinkos ateities vizija

„Didžiosios vartojimo kreditus teikiančios bendrovės su savo paslaugomis turėtų artėti bankų link, o mažųjų ateitis nėra aiški – greičiausiai jų populiarumas nebus didelis, panašiai kaip už dideles palūkanas skolinančių lombardų“, – ateities perspektyvą svarsto Pluksnis. Be to, tarp mažųjų rinkos dalyvių yra daug tokių, kurie buvo suvilioti didelio ir greito pelno, todėl greičiausiai šioje rinkos dalyje vyks konsolidacija. Tokie paskolų teikėjai, kaip kad „Bigbank“ ir kiti, veikia visame pasaulyje ir yra laikomi antrarūšių paskolų teikėjais.

Analitikas prognozuoja, kad po sunkmečio jų rinkos dalis bus maža. O didžiosios bendrovės rinkoje gali pasiūlyti tokių produktų, kurie bus konkurencingi siūlomiems komerciniams bankams. Klientas negrąžinti skolos tokioms įmonėms gali tik vieną kartą. Todėl, pasak Plunksnio, jeigu dėl sunkmečio jos turės daug blogų klientų, tai po krizės turės keistis ir galvoti, kaip dirbti, kad galėtų pritraukti naujų vartotojų. „Pagrindinis jų pranašumas – pinigų išdavimo greitis, bet ir pati paslauga vis tiek turės pigti“, – prognozuoja Plunksnis. Finansų maklerio įmonės „Žabolis ir partneriai“ vadovas Sigitas Petraitis „Versus“ aiškina, kad palūkanos už greituosius pinigus yra ne didelės, o didesnės. Ir taip, anot jo, bus visada, nes tokių pinigų rizika yra aukštesnė. „Skolintojas prisiima aukštesnę nuostolio dėl kredito negrąžinimo riziką. O aukštesnės rizikos prisiėmimas reiškia ne didesnį pelną, o didesnę nuostolio tikimybę“, – apibendrina Petraitis.

3 Greitojo SMS kredito rinka 2008 metais

3.1 Greitųjų vartojimo kreditų rinkos dydis

Iki 2008 metų greituosius vartojimo kreditus teikė dvi bendrovės. Remiantis statistiniais duomenimis, per dvejus metus šis skaičius išaugo daugiau nei penkiolika kartų — greitųjų vartojimo kreditų rinka perpildyta.

Pasak greitųjų vartojimo kreditų asociacijos (GVKA) direktorės Kristinos Nemaniūtės, dar iki 2008 metų pradžios greitųjų vartojimo kreditų rinkoje veikė vos du rinkos dalyviai, o šiais metais jų yra per trisdešimt. Nepaisant to, kad greituosius vartojimo kreditus teikiančių bendrovių skaičius augo ženkliai, šiuo metu asociacijai priklausančių narių klientų skaičius padidėjo tik du kartus, lyginant 2008 ir 2009 metų IV ketvirčius. 

„Šie duomenys leidžia kelti prielaidą, jog 2008 metų pradžioje buvo jaučiamas alternatyvių priemonių, padedančių spręsti trumpalaikes finansines problemas, poreikis. Statistiniai duomenys rodo, jog pastaraisiais metais rinka plėtėsi sparčiai, tačiau klientų skaičius augo gerokai lėčiau. Naujai besikuriančių greitųjų vartojimo kreditų bendrovių skaičius itin šoktelėjo 2008 metų IV ketvirtį, vėliau tendencingai didėjo. Šiuo metu GVKA priklauso septyniolika narių, t.y. septyniolika bendrovių, kurios teikia greituosius vartojimo kreditus trumpąja žinute, internetu ar telefonu”, — konstatuoja Kristina Nemaniūtė.

Remiantis statistikos departamento 2009 metų sausio mėnesio pateiktais duomenimis, finansinių paslaugų veiklą (išskyrus draudimą ir pensijų lėšų kaupimą) vykdė daugiau nei du šimtai bendrovių. GVKA duomenimis, greituosius vartojimo kreditus teikiančios įmonės sudarė apie šešis procentus visų šių įmonių. Remiantis augimo tendencijomis, pastaruoju metu šis skaičius turėtų būti išaugęs beveik tris kartus. Rinkoje šiuo metu veikia daugiau nei trisdešimt greituosius kreditus teikiančių bendrovių — rinkos plėtra pasiekė ribą. 
Pasak GVKA direktorės, rinkoje išliks stipriausi ir kokybiškiausias paslaugas teikiantys dalyviai. „Dalis bendrovių savo veiklą jau sustabdė. Likusios įmonės, siekdamos pelnyti pranašumą, nuolat konkuruoja. Įvairiausios akcijos, reklaminiai klipai reikalauja nemažų investicijų, verslo žinių bei kūrybiškumo. Kai kurios bendrovės netgi ryžosi paskolas teikti be palūkanų. Rinkoje išliks stipriausi ir vartotojų lūkesčius kokybiškiausiai realizuojantys dalyviai”, — prognozuoja Kristina Nemaniūtė. 

3.2Rinkos reguliavimas ir kontrolė

Smulkieji vartojimo kreditai nebus teikiami azartinių lošimų įstaigose bei įstaigose, kuriose prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Tokį susitarimą šiandien pasirašė Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacija (LSVKA) ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT).

Susitarimu buvo patvirtinta, jog LSVKA įsipareigoja skatinti asociacijos narius nutraukti finansinių paslaugų veiklą arba nepradėti jos vykdyti azartinių lošimų įstaigose bei įstaigose, kuriose prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Iki tol, kol buvo pasiektas šis susitarimas, viena asociacijai priklausanti įmonė keletą mėnesių teikė smulkiųjų vartojimo kreditų paslaugas keliuose maitinimo tinkluose Lietuvoje.

„Asociacijos nariai siekia sukurti  abipusiai naudingus santykius tarp smulkiuosius vartojimo kreditus teikiančių įmonių ir vartotojų, kurie supranta smulkiųjų vartojimo kreditų paslaugų esmę ir yra pajėgūs įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus,- sakė LSVKA direktorė Kristina Nemaniūtė. – Susitarimas buvo pasiektas atsižvelgiant į tai, jog vartojimo kreditų teikimas azartinių lošimų vietose ar vietose, kur prekiaujama alkoholiu, gali įtakoti vartotojo ekonominį elgesį ir apsisprendimą sudaryti finansinių paslaugų sutartį, o tai neatitinka geros verslo praktikos bei prieštarauja profesinio atidumo reikalavimams“.

„Vertiname atsakingą Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos požiūrį į verslą ir klientus“, – sakė VVTAT direktorius Feliksas Petrauskas. – Norėtųsi, jog šis susitarimas taptų pavyzdžiu ir kitoms asocijuotoms struktūroms ir įmonėms, teikiančioms finansines paslaugas – neteikti paslaugų ten, kur lošiami azartiniai lošimai ar prekiaujama alkoholiu“. Lietuvoje nemažai įmonių teikia finansines paslaugas parduotuvėse ar prekybos centruose, kur prekiaujama alkoholiu.

3.3 „Šešėlinė rinka plečiasi”

Lietuvos greitųjų vartojimo kreditų asociacija (LGVKA) pastebi vis labiau įsivyraujančią šešėlinę rinką. Internetiniuose skelbimų portaluose, dienraščių skiltyse mirguliuoja daugybė skelbimų, siūlančių skolintis gana dideles pinigų sumas už tai įkeičiant turtą.

Lietuvos greitųjų vartojimo kreditų asociacija (LGVKA) pastebi vis labiau įsivyraujančią šešėlinę rinką. Internetiniuose skelbimų portaluose, dienraščių skiltyse mirguliuoja daugybė skelbimų, siūlančių skolintis gana dideles pinigų sumas už tai įkeičiant turtą. Prieš metus skelbimų, siūlančių suteikti paskolas, įkeičiant turtą, buvo pastebima vos keletas. Pastaruoju metu jų vis gausėja. „Tokie skelbimai, kaip: „paskolos nuo 25 000 Lt ir daugiau, įkeičiant nekilnojamą turtą” ar „ieškau paskolos, įkeisiu butą mieste ar automobilį bei mokėsiu sutartas palūkanas”, iš tiesų stebina. Didžiausia problema, jog ši paslauga itin sparčiai plinta – žmonės dėl susidariusios ekonominės situacijos griebiasi kraštutinumų”, – kalbėjo LGVKA direktorė Kristina Nemaniūtė.

Tarp kreditoriaus ir paskolos gavėjo yra pasirašoma turto įkeitimo sutartis. Nesilaikant sutartyje numatytų įsipareigojimų, įkeistas turtas atitenka kreditoriui. Dėl finansinių ir teisinių žinių trūkumo žmonės tiesiog kreditoriui perduoda visus būsto dokumentus. „Pasirašius sutartį, kredito gavėjui yra suteikiama dažniausiai nemaža pinigų suma. Už tai kredito gavėjas įsipareigoja mokėti palūkanas ir įkeičia savo turtą. Dažniausiai rengiant sutartį joje yra įrašoma gerokai didesnė skolinimo suma nei iš tikrųjų yra skolinama. Palūkanos sutartyje nėra numatomos – oficialiai paskolos būna beprocentinės. Dar didesnė problema yra ta, jog turtas įkeičiamas, neatsižvelgiant į turto vertės ir teikiamos paskolos santykį. Žmogus gali pasiskolinti 100 000 Lt sumą, įkeisti savo turtą, kurio vertė siekia 300 000 Lt, o neįvykdžius sutartyje numatytų įsipareigojimų, jį prarasti”, – tvirtino LGVKA direktorė.

Paklausta dėl kokių priežasčių žmonės taip neatsakingai priima sprendimus, Kristina Nemaniūtė kelia prielaidą, jog juos taip elgtis priverčia beviltiška padėtis. „Suteikiant kreditą turi būti griežtai tikrinamas kliento mokumas, prisiimama atsakomybė už teikiamą paslaugą. Fiziniai asmenys, siūlantys skolinti, mokumo rizikos nevertina. Jei negrąžini – atiduodi savo turtą. Šie asmenys dažniausiai išvengia mokėti mokesčius valstybei, teikti ataskaitas apie savo veiklą ir pan. Jų veiksmų nestebi jokios institucijos, veikla nėra reguliuojama. Žmonės yra apgaudinėjami, jais manipuliuojama”, – nuogąstavo Kristina Nemaniūtė.

LGVKA siekia atkreipti atsakingų asmenų dėmesį į šią problemą ir skatina šviesti visuomenę apie finansinius įsipareigojimus, užkirsti kelią šešėlinei rinkai.

4Greitojo SMS kredito bendrovė „Moment Credit“

4.1Bendroves „Moment Credit“ sveikla, tikslai, specializacija

Vienos pirmųjų tokio tipo bendrovių Lietuvoje „Moment Credit“ generalinis direktorius Viktoras Milkevičius sako, kad vartotojams itin svarbu nepasiklysti tarp daugybės įmonių ir jų pasiūlymų.

Kreditų verslo įmonių patikimumas gali būti vertinamas kaip ir bet kurio kito verslo. Vartotojai, rinkdamiesi, kurios įmonės paslauga naudotis, turėtų pasidomėti įmonių veiklos ir finansiniu skaidrumu, ar seniai įmonė veikia, kokios sutarties sąlygos, kiek ji turi klientų. Pasak V.Milkevičiaus, kurdami atsakingo skolinimo principus bei reikalavimus Lietuvos vartojimo kredito asociacijos (LVKA), kurios viena steigėjų ir narių yra „Moment Credit“, nariai atsižvelgė į ES direktyvose įvertintus kriterijus. „Itin griežtai vertindami klientus šiandien išlaikome ypač mažą nemokių klientų skaičių. Tačiau pasitaiko ne visai profesionalių skolintojų, todėl ir mes, ir asociacija pasisako už tokio verslo reglamentavimą įstatymais, kad skolinimo rinkoje šalia bankų, išperkamosios nuomos kompanijų skolintų tik tie, kurie gali skolinti atsakingai“,- sakė V.Milkevičius.

Jo atstovaujama bendrovė specializuojasi mažų sumų vartojimo kreditų rinkoje. Didžiausia „Moment Credit“ skolinama suma – 1000 Lt, o ilgiausias laikotarpis, kuriam galima pasiskolinti, – mėnuo. „Mūsų klientai naudojasi mūsų paslaugomis ir skolinasi iš ne stambioms prekėms įsigyti, o dažniausiai netikėtoms ir neplanuotoms išlaidoms padengti – pirkiniams per išpardavimus, atostogų sąskaitai papildyti. Dažniausiai skolinama suma – apie 400 Lt, todėl ši paslauga galėtų būti prilyginama skubiam drabužių išvalymui ar skubioms siuntoms“, sako V.Milkevičius. Žinoma, pasinaudoti skubios siuntos paslauga kainuoja brangiau nei paprastu paštu. Finansine kredito paslauga besinaudojantis asmuo taip pat moka už operatyvumą, bendrovės kompetenciją ir galimybes paprastai, patogiai ir saugiai pasiskolinti nedidelę sumą. Vartotojui tai patogi galimybė ir todėl, kad galima pasiskolinti mažesnę nei 1000 Lt sumą trumpam terminui, pavyzdžiui, bankai dažniausiai siūlo pasiskolinti nuo 1000 Lt ir mažiausiai trims mėnesiams. „Specializuodamiesi trumpo laikotarpio ir mažų sumų kredito rinkoje, nuolat investuojame į informacines technologijas ir darbuotojų kvalifikaciją. Vertinant klientų mokumą, tikrinami duomenys esantys „Sodros“ Daumėnų bazėje, gyventojų registre, viešoje skolininkų duomenų bazėje, kreditų biure – stebime, kad klientas nesiskolintų iš kelių bendrovių vienu metu, t.y. nepersiskolintų. Visą šią informaciją surinkti ir įvertinti kainuoja, ypač turint galvoje, kad procedūros atliekamos skubiai. Taip pat kainuoja ir kreditų administravimas: pinigų pervedimas, įskaitymas, balanso skaičiavimas, priminimų siuntimas, informacijos tikslinimas ir panašiai. Kadangi skolinamasi labai trumpam terminui, išduodamo kredito administravimo ir mokumo įvertinimo išlaidos sudaro net iki 7% išduodamos kredito sumos“, – verslo specifiką dėstė V.Milkevičius.

„Moment Credit“ vadovas mano, kad kiekvienos bendrovės tikslas – ne tik veikti pelningai, bet it tapti socialiai atsakinga bendrove, duodančią daugiau nei reikalauja įstatymai. „Savo kasdieninėje veikloje stengiamės padaryti daugiau. Mūsų finansiniai rezultatai prieinami ir skaidrūs, skelbiame juos, nors to nereikalauja įstatymai. Mūsų darbuotojai dirbą trumpesnę 35 val. darbo savaitę, studijuojantiems apmokame studijas, suteikiame kitų privilegijų. Bendruomenėse, kuriose yra mūsų skyriai, įgyvendiname paramos projektus, šiemet skyrėme dalį pelno socialiai remtinų šeimų vaikams paremti“ – sake V.Milkevičius.

Pasak jo, ateityje išryškės kelios paslaugų kategorijos. Vienos bendrovės teiks didesnes paskolas ir konkuruos su bankais ar išperkamosios nuomos bendrovėmis. Kita grupė – mažų sumų vartojimo kredito bendrovės, kaip „Moment Credit“, kurias galima prilyginti taksi ar skubių siuntų paslaugoms, padedančioms rasti išeitį patekus į neplanuotą situaciją.

 

Apie bendrovę:

  • „Moment Credit“ įkurta 2007m. Bendrovė viena iš pirmųjų Lietuvos rinkoje pradėjo teikti klientams paskolas internetu ir pirmoji pasiūlė kreditus SMS žinute.

  • 2009m. bendrovė atidarė klientų aptarnavimo skyrius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje.

  • „Moment Credit“ turi jau per 24 tūkst. Klientų ir jų nuolat daugėja. Nors klientų gretos vis gausesnės, vėluojamų gražinti paskolų rodiklis išlieka stabiliai mažas ir sudaro 4,6% išduotų kreditų sumos.

 

4.2Bendrovės palyginimas 2009 -2010 metais

Per tris šių metų ketvirčius, mažas pinigų sumas iki 1000 litų gyventojams skolinančios bendrovės „Moment Credit“ pajamos buvo 2,1 mln. litų didesnės nei per atitinkamą laikotarpį 2009 metais ir siekė 6,25 mln. litų. Grynasis pelnas, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu 2009 metais, augo beveik trečdaliu – nuo 0,67 mln. iki 0,92 mln. litų. Per devynis šių metų mėnesius bendrovė išdavė 79813 kreditų už 30,65 mln. litų, t.y. trečdaliu daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Palyginus su šių metų pirmu pusmečiu, kai vidutinė kredito suma buvo 379 litai, trečiąjį šių metų ketvirtį vidutinė kredito suma šiek tiek augo ir pasiekė 384 litus. Kredito vidurkis nebekrenta, tačiau jis vis dar yra mažesnis nei 2009 metais, kai vidutinis kreditas siekė 422 litus. Stabilizuojantis paskolų iki 1000 litų vidurkiui, „Moment Credit” klientų, vėluojančių grąžinti kreditus daugiau nei 60 dienų, skaičius sumažėjo net 13 procentų. Daugiau kaip 60 dienų vėluojamų grąžinti paskolų suma yra viena mažiausių rinkoje – 3,76 proc. išduotų kreditų sumos.

„Mažų sumų iki 1000 litų kredito vidurkis stabilizavosi, vėluojančiųjų grąžinti pasiskolintas sumas dar labiau sumažėjo. Būtina pabrėžti, kad mokumo vertinimas išliko toks pats griežtas kaip ir metų pradžioje. Išduodamų kreditų skaičius taip pat augo ir tai gali būti pirmieji ženklai, kurie rodo, kad žmonių gaunamos pajamos stabilizuojasi, gyventojai labiau užtikrinti dėl savo ateities, skolinasi šiek tiek drąsiau. Remiantis šiais rodikliais galime matyti labai nedidelį šios rinkos atsigavimą”, – sakė „Moment Credit” generalinis direktorius Viktoras Milkevičius.

Mažas sumas skolinanti bendrovė „Moment Credit” toliau planuoja daug dėmesio skirti mokumo vertinimo ir paslaugų kokybei užtikrinti bei įsitvirtinti kaip mažų sumų kreditų rinkos lyderis. Dalį pelno trečio ketvirčio pabaigoje bendrovė skyrė paramai ir bendradarbiaudama su didžiųjų miestų savivaldybėmis parėmė 700 sunkiai gyvenančių šeimų vaikų. Taip pat „Moment Credit” dalyvaudama Vilniaus miesto savivaldybės programoje „Vilnius – mano namai”, inicijavo ir finansavo skvero prie Žaliojo tilto želdinių sutvarkymo darbus. Kitais metais planuojama atnaujinti ir skvero apšvietimą, pastatyti vaizdo stebėjimo kameras, suoliukus ir pan.

4.3Ar lengva gauti greitąjį SMS kreditą?

Dauguma iš mūsų išgirdę reklama per televizorių ar radiją, perskaitę internete ar laikraštyje apie greituosius SMS kreditus, pagalvoja, kad jį gauti yra labai paprastą. Neneigiame, kad greitąjį SMS kreditą galima gauti daug paprasčiau ir greičiau, negu kreditą iš banko, tačiau susidūrėme su keletą problemų. Norėdami gauti greitąjį SMS kreditą, turime išsiusti trumpąja SMS žinutę trumpuoju numeriu, kurį nurodė konkreti bendrovė, teikianti greituosius SMS kreditus. Dauguma žmonių mano, kad to ir pakanka, kad gautume greitąjį SMS kreditą, tačiau čia tik pati pradžia. Išsiuntę trumpąja SMS žinutę, gauname atsakymą, kad mes turime prisiregistruoti konkrečios bendros internetiniame puslapyje, taigi mums reikia ne tik telefono, tačiau ir kompiuterio su internetu. Užsiregistruojant mes privalome pateikiame savo asmeninius duomenis (vardas, pavardė, asmens kodas, elektroninio pašto adresas). Taip pat mums reikia pateikti savo asmenines banko sąskaitos numerį ir iš jos pervesti 0,01 Lt į konkrečios greituosius SMS kreditus teikiančios bendroves sąskaitą. Į savo elektroninį paštą gauname laišką nuo bendroves, teikiančios greituosius sms kreditus, kad nuo registracijos pradžios iki simbolinio 0,01 Lt sumokėjimo, mes turime tris valandas. Jei per jas nespėjame pervesti 0,01 Lt mums reikęs registruotis iš naujo. Taigi pervedę simbolinį 0,01 Lt mokestį mes pateikiame asmeninę informaciją apie savo finansinę padėtį. Bendrovė patikrinusi mūsų duomenis Sodros duomenų bazėje, skolininkų sąrašuose nusprendžia ar gali suteikti greitąjį kreditą, ar tas žmogus bus mokus ir ar sugebės atsiskaitys už jam suteiktas paslaugas. Iš to galime spręsti, kad studentui gauti greitąjį SMS kreditą tiesiog neįmanoma, jei jis nedirba. Nes bendrovė, teikianti greitąjį SMS kreditą, neras jokių duomenų apie jo gaunamas pajamas ir negalės jam suteikti savo paslaugų. Pastebime, kad norint gauti greitąjį SMS kreditą, turime dar nemažai įdėti pastangų. Tad galime padaryti išvadą, kad asmenys besirinkdami greitojo SMS kredito teikimo bendrovę, atsižvelgs i šios bendroves, galimybes, jos veiklą, klientų skaičių ir atsiliepimus.

IŠVADOS

  1. Išanalizavus greitojo kredito SMS teorinius aspektus, rinka pastaraisiais metais, galime daryti šias išvadas:

  2. Nereikėtų pamiršti, jog greitųjų vartojimo kreditų paskirtis — spręsti trumpalaikes, netikėtai iškilusias problemas. Dėl to nereiktų piktnaudžiauti gana geromis kredito gavimo ir grąžinimo sąlygomis.

  3. Renkantis greitojo SMS kredito teikimo bendrovę, būtina pasidomėti jos veikla, struktūrą, specializaciją ir išsirinkti sau asmeniškai tinkamiausia variantą.

  4. Imant greitąjį kreditą, būtina įvertinti savo finansines galimybes ir būti tikram, kad sugebėsi jį gražinti laiku.

<