Kaip pasiturintys tampa dar turtingesniais?

Pinigai traukai pinigus. Ši paprasta koncepcija sustiprino vis didesnį nepasitenkinimą nelygybe, kuris auga veikiant COVID-19 pandemijai. Tarptautinio valiutos fondo ir kitų organizacijų ekonomistų paskelbtame straipsnyje patvirtinama teorija tikinanti, kad labiau tikėtina, jog pasiturintys žmonės uždirbs daugiau iš investicijų. Tačiau turtingų tėvų vaikai, paveldėję kapitalą, nebūtinai gaus tokią pat didelę investicijų grąžą.

Skandinavijoje didžiuotis turtais nepriimta, tačiau 12 metų laikotarpio (2004–2015 m.) Norvegijos mokesčių ataskaitos atskleidžia reikšmingas turčių bei jų palikuonių santaupas ir pajamas.

Duomenys rodo, kad paprastas žmogus, investavęs 1 USD 2004 m., iki 2015 m. pabaigos gavo 1,50 USD, tokiu būdu pelnas sudarė 50%. Tuo tarpu turtingo žmogaus investuotas tas pats doleris užtikrino 140% grąžą.

Minėtame straipsnyje paskelbta dar viena svarbi išvada: aukštas pajamų lygis iškelia žmones į gerovės skalę viršūnę ir neleidžia jos palikti.

Kodėl turtingi žmonės gauna didelį pelną? Visuotinai pripažįstama, kad turtingi žmonės daugiau savo aktyvų skiria didelės rizikos investicijoms, o tai užtikrina didesnį pelningumą. Kitaip tariant, jie gali leisti sau rizikuoti. Kita vertus, tyrimai rodo, kad gerai gyvenantys žmonės dažniau gauna didesnį pelną net iš konservatyvesnių investicijų.

Teisingiau būtų sakyti, kad jie gauna pelną dėl investicijų masto. Be to, yra didesnė tikimybė, kad skirstydami portfelį turtingesni žmonės gaus didesnį pelną, nes gauna prieigą prie išskirtinių investicinių sąlygų.

Ne paskutinį vaidmenį čia atlieka žinios, verslo įgūdžiai ir gabumai. Iš esmės dėl šių asmeninių savybių pelningumas dar labiau išauga ir tampa stabilus.

Ar išlaikomas didelis pelnas iš kartos į kartą? Atsakymas vienareikšmiškai teigiamas. Turtas turi aukštą koreliacijos laipsnį tarp kartų, tačiau yra svarbių skirtumų. Pačių turtingiausių žmonių vaikai, greičiausiai liks labai turtingi, tačiau vargu ar jie gaus iš šio turto tokį patį didelį pelną, kaip ir jų tėvai.