Milijonieriai „popieriuje“: sprogo technologinis burbulas

CNBC eteryje rodomos programos „Mad Mone“ vedėjas Džimas Krameris pakvietė naujus investuotojus užfiksuoti pelną po ketvirtadienį įvykusio masinio akcijų pardavimo, kurio metu yra „Apple“ akcijų vertė krito 8 proc. Penktadienį technologijų bendrovių akcijų pardavimas tęsėsi, o tai nutempė žemyn visą akcijų rinką.

„Apple“ akcijos buvo pagrindinis akcijų rinkos augimo variklis, tačiau dabar technologijų gigantas traukia žemyn visą rinką. Diagrama: „Yahoo Finance“

Technologijų bendrovių akcijos tapo priežastimi didžiausio JAV akcijų rinkos smukimo po kovo žemumų. Nuo metų pradžios iki akcijų išpardavimo praėjusį ketvirtadienį „Nasdaq“ indeksas suspėjo išaugti 34%.

Palyginti su metų pradžia, „Nasdaq“ indeksas yra tik 22% didesnis, nes toliau prekiaujama didelių technologinių bendrovių akcijomis. | Diagrama: „Yahoo Finance B“

Ketvirtadienį „S&P 500“ techninis sektorius patyrė didžiausią dienos nuostolį nuo kovo mėnesio ir sumažėjo beveik 6%.

Pandemijos metu akcijų rinką užplūdo nauja investuotojų banga, kuri pradėjo prekiauti naudodamiesi tokiomis platformomis kaip „Robinhood“. Ši birža turi didelę prekybos apimtį, nes neima komisinių.

Džimas Krameris sako, kad niekada nematė, jog taip lengvai buvo galima uždirbti tiek pinigų, ir kad kainų „ralis“, be abejo, padarė kelis žmones milijonieriais. Tačiau iki tol, kol investuotojai neparduos savo akcijų, šis pelnas bus tik popieriuje. Rinkos kracho atveju jie gali patirti didžiulius nuostolius, ir tai kelia pavojų tiems, kurie pirko akcijas su marža.

Laidoje „Closin Bell“ Krameris pareiškė:

Manau, kad yra daugybė švaistūnų, kurie uždirbo turto. Dievas juos myli. Tai fantastika. Bet jiems reikia atsisakyti kai kurių akcijų, kad jie vėl nenuskurstų. 2000 metais jie to nepadarė.

1990 merais investuotojai uždirbo daug pinigų dotcom bumo metu, tačiau 2000 m. kovo mėn. tas burbulas sprogo. Tie, kurie nepardavė savo technologijų bendrovių akcijų rinkos viršūnėse, gailėjosi dėl to.

Tai, ką matome vertybinių popierių rinkoje, atrodo kaip dotcom burbulas. Prekybos apimtys technologijų bendrovių akcijomis smarkiai išaugo, ir kai kurios iš šių akcijų tapo spekuliacinių statymų objektu opcionų rinkoje.

JAV akcijų rinka pernelyg sutelkta didelių technologijų kompanijų akcijose. Penkių milžinų („Facebook“, „Apple“, „Amazon“, „Microsoft“ ir „Alphabet“) akcijos sudaro daugiau nei 20% „S&P 500“ rinkos kapitalizacijos. Ralio autoriumi tapo būtent šis penketas, tačiau ji taip pat „pirmauja“ ir kritime.

Bankas „Credit Suisse“ paskelbė, kad technologinių kompanijų vertės vertinimas tampa vis prieštaringesnis. Šiam sektoriui bus sunku parodyti tolesnę pažangą:

Didelių duomenų dėsnis numato, kad labai kapitalizuotoms technologinėms akcijoms bus vis sunkiau rasti naujų būdų augti ir jei iš tiesų įstengs tai padaryti, tai joms bus sudėtinga nepaaukoti pelno.

Bankas taip pat paskelbė technologinių bendrovių akcijų, kurios yra patrauklios kokybės ir vertinimo požiūriu, sąrašą. Tiesą sakant, šiame sąraše yra tik „Microsoft“.

Technologinis burbulas tik pradėjo sprogti. „Robinhood“ platformos milijonieriai turėtų vadovautis Džimo Kramerio patarimais ir parduoti dalį savo „technologinių“ aktyvų, kad neprarastų visko.