Nobelio premijos laureato Richardo Thalerio finansinės pamokos

Apie tai, kodėl aukcionai nerentabilūs, kaip taupyti pinigus ir kodėl pervertiname savo daiktus.

Čikagos universiteto verslo mokyklos elgesio mokslo ir ekonomikos profesorius Richardas Thaleris 2017 m. gavo Nobelio premiją už indėlį tiriant elgesio ekonomiką.

Devintojo dešimtmečio pradžioje jis paskelbė tyrimą, kuriame išdėstė savo, iš pirmo žvilgsnio, labai radikalias idėjas. Daugelis universiteto kolegų jų nepriėmė. Tačiau vėliau Thalerio idėjos labai prisidėjo prie šiuolaikinės elgsenos ekonomikos, apimančios ekonomikos ir psichologijos elementus, plėtojimo. Elgesio ekonomikos tikslas yra išsiaiškinti, kodėl žmonės priima tam tikrus sprendimus.

Daugybė Thalerio tyrimų ir atradimų yra nepaprastai naudingi tiek mokslui, tiek visai visuomenei.

1. Aukcionų laimėtojai dažnai praranda pinigus

Vienas populiariausių profesoriaus ankstyvųjų darbų pavadintas „Nugalėtojo prakeikimu“. Pagrindinė idėja, kurią darbas pateikia, yra tai, kad aukcionų laimėtojai yra linkę permokėti už tai, ką perka.

Laimėtojo prakeikimas pasireiškia dviem atvejais: kai asmuo moka už kokį nors produktą daugiau nei siekia tikroji vertė, arba kai jis perka tai, kas galų gale neatitinka jo lūkesčių. R. Thaleris įsitikinęs, kad šis reiškinys įrodo neracionalų aukcionų dalyvių elgesį.

Jis teigė, kad laimėtojo prakeikimas grindžiamas žmonių polinkiu daryti klaidas bandant aukcione pasiūlyti tinkamą kainą. Be to, dėl didelio siūlytojų skaičiaus žmonės elgiasi agresyviau ir konkuruoja tarpusavyje, tuo pačiu didindami prekių kainą.

2. Žmonės perdėtai vertina savo daiktus

Kitame Ričardo Thalerio darbe „The Endowment Effect, Loss Aversion, and Status Quo Bias“ buvo išpopuliarinta sąvoka vadinama „nuosavybės efektu “. Šio fenomeno esmė yra tame, kad žmogus dažnai būna stipriai prisirišęs prie savo daiktų ir pervertina jų kainą.

Profesorius atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo ekonomikos studentai. Pusei jų išdalino universiteto kavos puodelius ir paprašė visų juos įvertinti. Paaiškėjo, kad tie studentai, kurie turėjo puodelius, juos įvertino aukščiau nei tie, kurie neturėjo.

Šio reiškinio priežastis gali būti susijusi su praradimo baime, kai žmonės linkę pervertinti skausmą, kuomet ką nors praranda ir nepakankamai įvertina malonumą jį įgydami. Viename savo veikalų „Pozityvios vartotojų pasirinkimo teorijos link“ R. Thaleris teigia, kad turėjimo efekto reiškinys paaiškina, kodėl tik nedaugelis reikalauja atlyginti žalą dėl blogai išvryškintų nuotraukų.

3. Įžvalga yra labai naudinga kokybė.

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl Richardas Thaleris buvo apdovanotas Nobelio premija, yra jo darbas savikontrolės tema „Ekonominė savikontrolės teorija“.

Daugelis iš mūsų žino, kad vertėtų taupyti pinigus pensijai, tačiau iš tikrųjų tai daro nedaug žmonių. Taip yra todėl, kad žmonėms sunku suderinti ilgalaikį pasiruošimą su kasdieniais poreikiais ir pagundomis.

Norėdamas paaiškinti šį reiškinį, Thaleris pasiūlė planuotojo / agento modelį, kurį plačiai naudoja psichologai ir neuromokslininkai. Jo modelis, pavyzdžiui, paaiškina, kodėl žmonės išleidžia pinigus cigaretėms, net jei supranta, kad jų atsisakymas leistų sukaupti padorią sumą.

Šis paprastas atradimas padėjo nustatyti būdą, kaip sutaupyti daugiau pinigų: automatizuoti lėšų pervedimą į banko sąskaitą.

4. Derėtų atkreipkite dėmesį į tai, kas subtiliai daro įtaką sprendimų priėmimui

Richardas Thaleris ir jo kolega Cassas Sunsteinas darbe „The Power of Nudges, for Good and Bad“ aprašėstumtelėjimo teoriją“, pagal kurią įtaką sprendimų priėmimui daro išoriniai veiksniai, vadinami stumtelėjimais. Kitaip tariant, tai būdas nukreipti žmogų tinkama linkme, kad jis padarytų teisingą pasirinkimą.

Thaleris stengiasi užtikrinti, kad valstybių vadovai suprastų, kaip žmonės priima sprendimus. Pavyzdžiui, jis siūlo perkelti darbuotojus į automatinę pensijų kaupimo sistemą, kurios, jei norima, galima atsisakyti. Jo tyrimo tikslas – išmokyti valdžią paskatinti žmones priimti geriausius sprendimus.

5. Žmonės per daug jautriai reaguoja į blogas naujienas ir nepakankamai įvertina geras

Nenuostabu, kad Thalerio idėjos turėjo įtakos ir investavimo strategijai. Pavyzdžiui, jei pastaruoju metu investicijos atnešė mažesnį pelną nei tikėtasi, investuotojas, įnirtingai reaguodamas į šią naujieną ir panikuodamas, situaciją tik pablogina. Tai neigiamai veikia valiutų kursus. Anot profesoriaus, daugeliui investuotojų geriau būtų negauti mėnesinių finansinių ataskaitų.