Ar verta imti paskolą?

Finansų institucijų gyventojams išduotų paskolų suma per pastaruosius metus mūsų šalyje nuolat auga: žmonės nori gyventi čia ir dabar, o ne atidėti norimą pirkinį ar kelionę geresniems laikams. Viena vertus, tuo verta džiaugtis – lietuviai pradėjo gyventi geriau, truputį daugiau sau leisti mažus ir didelius malonumus. Kita vertus, skolinantis pinigus, kartais ne mažus, ne visi sugeba apskaičiuoti savo galimybes grąžinti paskolą…

Lietuvos gyventojams išduotų paskolų suma. Šaltinis lb.lt
Paskolos gyventojams mln. eurų

Žmonių, ypač jaunimo, psichologija keičiasi. Jie vis dažniau imasi paskolų, nes nori smagiai praleisti laiką čia ir dabar. Viena vertus, tai yra pagrįsta – pavyzdžiui, hipotekos ar automobilio atveju. Bet ar prasminga imti paskolą atostogoms užsienyje, švęsti gimtadienį, vestuves, sukaktį, kaip mes dažnai darome dabar? Arba imti kreditą naujam „iPhone“ nusipirkti, nors tai, be abejo, patenkina poreikį bendrauti, tačiau pats prietaiso fetišizavimas yra stebina. Nesunku nuspėti ,kad daugeliu atvejų čia su veikia išradinga reklama.

Egzistuoja dvi paskolų rūšys: kapitalo poreikiams, tokiems kaip buto pirkimas, ir einamosioms. Pastarosios daugeliu atvejų yra tai, kas tik tenkina jūsų savimeilę. Visada reikia atsiminti, kad mes imame kitų žmonių pinigus, o atiduodame savo ir visam laikui, žinoma, gerokai daugiau nei gavome.

Statistika rodo, kad paskolų grąžinimo galimybė priklauso ne nuo sumos, o nuo to, kokiam tikslui buvo paimti pinigai.

Problematiškiausios yra grynųjų pinigų paskolos, neturinčios aiškios paskirties. Žmonės gana gerai moka už hipotekas, automobilių paskolas, net vartojimo paskolų išduotų pardavimo vietoje mokėjimas dažniausia vyksta gana sklandžiai. Tuo tarpu kai imamas kreditas norint uždaryti tam tikrą biudžeto spragą, prasideda įsipareigojimų nevykdymas ir vėlavimas atlikti mokėjimus.

Todėl ekspertai paprastai rekomenduoja imti paskolas nekilnojamajam turtui ne ilgesniam kaip 15 metų laikotarpiui. Kreditas po daugiau metų tampa nepagrįsta, nes turėsite permokėti daug kartų. Tuo tarpu optimaliausios paskolos sąlygos automobiliui yra ne daugiau kaip trys metai. Per penkerius metus automobilis pasens, nebus labai geros būklės, reikės pirkti naują, o jūs vis dar nesumokėjote už seną. O po trejų metų automobilį galima tiesiog pakeisti už priimtiną kainą.

Su mokymosi paskola yra sunkiau. Jei ketinate studijuoti užsienyje, turėsite patvirtinti, kad turite reikiamų lėšų. Bankai, išduodantys paskolas, taip pat reikalauja patvirtinimo. Pavyzdžiui, garantijos, kad po ketverių metų, kaip ir bakalauro laipsnio atveju, universitetas jus paskirs į darbo vietą. Arba turi būti garantas. Tai gali būti, pavyzdžiui, tėvai ar draudimo įmonė. Manau, kad terminas nuo penkerių iki aštuonerių metų yra tinkamas tokioms paskoloms.