Kaip nustoti švaistyti pinigus: 4 ekonomistų patarimai

Pasinaudokite persilaužimo taškais, sudarykite teisingą biudžetą ir nustatykite apsipirkimo limitą.

Daugelis žino, kaip taupyti pinigus, tačiau mažai kam tai pavyksta. Ir dažniausiai tam trukdo ne motyvacijos ar valios problemos. Atidėtų lėšų suma labai priklauso nuo išorinių paskatų. Štai kaip jas apsukti savo naudai.

1. Suplanuokite savaitės, o ne mėnesio biudžetą

2017 m. elgesio ekonomikos ekspertė ir finansų tyrimų centro „Common Cents Lab“ įkūrėja Vendė de la Rosa atliko tyrimą tarp žmonių, gaunančių subsidijas maistui. Dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes: vienai buvo paskirta išmoka mėnesiui, kitai – savaitei. Paaiškėjo, kad pastarieji geriau planuoja išlaidas. Nors subsidijos dydis nesikeitė, eksperimento dalyviai turėjo pakankamai pinigų ilgesniam laikotarpiui.

Paprastas konteksto pakeitimas žmonėms padėjo. Paprastai išmokos maistui apskaičiuojamos kartą per mėnesį ir tuomet atsiranda klaidingas saugumo jausmas: atrodo, kad yra daug pinigų. Dėl to labai lengva juos išleisti nesąmoningai ir iki mėnesio pabaigos riboti savo poreikius.

Algos mokėjimo dieną bemaž visi esame susidūrę su tokia mąstymo klaida. Norėdami to išvengti, pamėginkite padalinti mėnesines pajamas kiekvienai savaitei. Taip bus lengviau suplanuoti savo išlaidas.

2. Sumažinkite nedideles, bet reguliarias išlaidas

Common Cents Labs“ tyrėjai atliko keletą apklausų, kad suprastų, dėl kokių išlaidų žmonės dažniausiai gailisi. Pirmoje vietoje tarp finansinio apgailestavimo išlaidų atsidūrė maitinimasis ne namuose. Kava ir užkandžiai per mėnesį sudaro nemažą sumą, kurią būtų galima atidėti ar išleisti kažkam svarbesniam.

Galbūt išvis negeriate kavos, bet tikriausiai turite ir išlaidų, dėl kurių gailitės. Nustatykite jas. Tada pakeiskite ką nors savo aplinkoje, kad apsunkintumėte tuos pirkimus. Pvz., pašalinkite savo banko kortelės duomenis iš tų svetainių, kuriose išleidžiate papildomai. Jei programėlėje galite pateikti užsakymą be kortelės, ištrinkite jos duomenis iš savo telefono.

Taip pat galite sau nustatyti ribą. Pvz., važiuokite taksi tik penkis kartus per mėnesį ir nueikite į du ar tris filmus, ne daugiau.

3. Įtraukite į taupymą būsimą save

Mes paprastai suvokiame save dabartyje ir ateityje kaip du skirtingus žmones. Be to, dažnai puoselėjame optimistines prognozes apie mūsų būsimą versiją. Mes tikime, kad būtent ji pradės sportuoti ir taupyti pensijai, tačiau kol kas mums nereikia jaudintis. Bet ateityje jūs vis dar esate tas pats jūs, o lėšas atidėti turėtumėte jau dabar.

Tyrėjai padarė išvadą, kad lengviau prisiimti įsipareigojimus dėl geresnio taupymo, jei sprendimą priimame anksčiau laiko. Mokslininkai apklausė dvi žmonių grupes: vieną prieš gavus mokesčio grąžinimą, kitą – po to. Visų buvo paklausta, kokį procentą nuo sumos jie nori atidėti. Abiem atvejais dalyviai prisiėmė įsipareigojimus, kurių negalėjo atsisakyti. Jie žinojo, kad pažadėta suma pateks į jų taupomąją sąskaitą.

Paaiškėjo, kad tie, kurie tikisi išskaičiavimo, nori atidėti apie 27 proc. Tuo tarpu iš jau gavusių pinigų ketino sutaupyti tik 17 proc. Gana didelis skirtumas. Esmė ta, kad pirmoji grupė atsakė galvodama apie būsimą savęs versiją. Natūralu, kad jie manė ateityje būsiantys atsakingesni ir ekonomiškesni.

Pasinaudokite šiuo principu savo naudai. Nuspręskite, kiek sutaupysite, ne gavę atlyginimą, bet iš anksto. Pavyzdžiui, bankinėje programoje nustatykite procentą, kuris bus automatiškai perkeltas į jūsų taupomąją sąskaitą. Ir traktuokite tai kaip įsipareigojimą, kurio negalima atsisakyti, nes jūsų ateitis daugiausia priklauso nuo to.

4. Priimkite finansinius sprendimus persilaužimo metu

Tyrėjai įrodė tokių periodų naudą eksperimento su reklama metu. Jie socialinėje žiniasklaidoje tinklalapiui, kuris padeda senjorams išsinuomoti ir išnuomoti būstą, patalpino du skelbimus. Abu buvo nutaikyti į 64 metų žmonių auditoriją, tačiau naudojo šiek tiek kitokį požiūrį.

Vienas iš jų skelbė: „Metai nestovi vietoje. Ar esate pasirengęs išeiti į pensiją? Bus paprasčiau, jei su kažkuo pasidalinsite savo namais“. Tuo tarpu kitame buvo rašoma: „Jums dabar 64 metai, netrukus bus 65. Ar esate pasirengęs išeiti į pensiją? Bus paprasčiau, jei su kažkuo pasidalinsite savo namais“. Antrasis reklaminis skydelis buvo spustelėtas du kartus dažniau, o svetainėje registruotų žmonių skaičius taip pat padidėjo.

Tyrėjai tai paaiškino tuo, kad antrasis skelbimas daugiausia dėmesio skiria gyvenimo posūkiui – pensijai ir su ja susijusiems pokyčiams. Psichologijoje tai vadinama „tuščio lapo“ efektu. Metų pradžioje, pirmadienį ar gimtadienį dažniausiai padidėja motyvacija, norime veikti. Naudokite šį efektą savo finansiniams tikslams pasiekti.

Sukurkite įvykį kalendoriuje kitą dieną po gimtadienio ar Naujųjų metų šventės. Pasirinkite tikslą, kuris šiuo metu yra svarbiausias. Pvz., sudarykite pensijos kaupimo sutartį ar sumokėkite paskolą. Priminimas apie šį tikslą persilaužimo taške padės jums pradėti veikti.