Kaip pagerinti gyvenimo kokybę nedidinant išlaidų?

Gyvenimo kokybė pastebimai priklauso nuo materialinių turtų, tačiau komfortas nėra nulemtas vien pinigų. Galite lengvai pagerinti savo laimės pojūtį, neemigruodami į kitą šalį ar netgi nekeisdami darbo į pelningesnį.

Išvardinsime keletą kriterijų, kurie daro tiesioginę įtaką savijautai, ir nurodysime, kaip juos pakeisti į gerąją pusę. Šie pokyčiai gali atrodyti nereikšmingi, tačiau kartu jie daro didžiulį poveikį tam, ar jaučiatės laimingi ir patenkinti.

Sveikata

Kaip tai veikia gyvenimo kokybę?

Bet kuri sveikatos problema blogina gyvenimo kokybę. Tačiau ne visi žmonės stengiasi greitai atsikratyti skausmo ir diskomforto, toliau kentėdami ir tikėdamiesi, kad kūnas susitvarkys pats.

Kai kuriais atvejais tai pavyksta, bet ne visais atvejais. Pvz., jei valgant saldumynus jaučiate danties skausmą, akivaizdu, kad dantis pats neišgydys. Vėluodami apsilankyti pas odontologą, tiesiog pabloginate gyvenimo kokybę ir pagilinate problemą.

Kaip tai pakeisti?

Neapleiskite sveikatos. Kreipkitės į odontologą, jei žinote, kad turite dantų ėduonį. Tokiu būdu ilgesnį laiką išsaugosite dantis, nesukeldami skausmo, išvengdami pašalinimo ir protezavimo.

Moterims kas šešis mėnesius turėtų būti atliekamas ultragarsinis krūtų tyrimas: krūties vėžys užima pirmą vietą tarp moterų vėžio ir yra sėkmingai gydomas ankstyvosiose stadijose.

Netoleruokite skausmo apatinėje nugaros ir kaklo dalyje po darbo dienos – eikite pas chirurgą ar chiropraktiką nelaukdami kol atsiras išvarža ar bus užspaustas nervas.

Paverskite sveikatą prioritetu ir jums nereikės kovoti su aplaidumo padariniais.

Mityba

Kaip tai veikia gyvenimo kokybę?

Kenksmingas maistas pablogina sveikatą ir sutrumpina gyvenimo trukmę, gadina sveikatą ir lemia nutukimą, o tai žymiai pablogina gyvenimo kokybę.

Taip, maisto kokybė tam tikru mastu priklauso nuo pajamų lygio: sveikas maistas, pavyzdžiui, raudona žuvis ir jautiena, ne sezono metu naudojami vaisiai ir daržovės, riešutai yra gana brangūs. Tačiau sumažinus greito maisto, saldžių ir kitokių kenksmingų produktų kiekį, tikrai įmanoma nusipirkti sveiko maisto, net ir esant ribotam biudžetui. Be to, pigūs produktai dažniausiai yra mažiau maistingi, todėl jų reikia daugiau suvalgyti norint numalšinti alkio jausmą.

Kaip tai pakeisti?

Gana lengva pereiti prie sveikos mitybos, svarbiausia yra išmokti pagrindinius principus ir aiškiai apibrėžti, kodėl tai darote. Beje, jums nereikia išleisti daug pinigų sveikam maistui. Štai keletas patarimų, kaip taupyti maistą ir maitintis teisingai:

  • Gaminkite iš sezoninių produktų nes jie sezono metu parduodami pigiau.

  • Atsisakykite pusfabrikačių, nes namie gamintas maistas skanesnis ir naudingesnis.

  • Vietoj dešros pirkite šviežią mėsą, nes pastaroji maistingesnė, be konservantų ir pigesnė.

  • Neišmeskite produktų. Pirmiausia ištuškinkite šaldytuvą ir tik tuomet vykite į parduotuvę.
  • Gaminkite kelioms dienoms iš karto. Tai sutaupo laiko ir padeda mažiau išmesti produktų.

Kenksmingi įpročiai

Kaip jie veikia gyvenimo kokybę?

Priklausomybė nuo cigarečių, alkoholio ir saldumynų pablogina gyvenimo kokybę. Jūs išleidžiate kelis šimtus eurų per mėnesį tam, kas dažniausiai neatneša malonumo ir naudos, patiriate neigiamas emocijas dėl viešo pasmerkimo arba patys smerkiate save dėl silpnumo. Be to, jūsų priklausomybės, tokios kaip greitas maistas, kenkia jūsų sveikatai ir sutrumpina gyvenimo trukmę.

Kaip tai pakeisti?

Norint įveikti žalingus įpročius reikia tikslo ir pakaitalo.

Tikslas padės proceso metu išlaikyti jūsų ryžtą atsisakyti įpročio. Idealiu atveju šis tikslas turėtų duoti apčiuopiamą rezultatą, kurį būtų galima sekti. Pavyzdžiui, rezultatų sporte pagerėjimas.

Tačiau vien tikslas nepadės išsilaikyti, jei neturėsite pakaitalo. Priklausomybė yra malonumo šaltinis ir padeda įveikti stresą, todėl reikia rasti tai, kas pakeistų įprastą veiklą.

Pabandykite sportuoti, įgyti pomėgių, sutikti naujų žmonių. Tokie malonumai gali padėti sušvelninti stresą ir pakeisti aplinką, o tai taip pat labai naudinga kovojant su blogais įpročiais.

Tvarka buityje

Kaip tai veikia gyvenimo kokybę?

Vienas iš gyvenimo kokybės kriterijų yra namų ūkio patogumas, kuris neįmanomas be švaros ir tvarkos. Netvarka sumažina koncentraciją, padidina streso lygį ir sukelia neigiamas emocijas. Netvarka namuose sumažina komfortą ir net priverčia žmones vartoti daugiau greito maisto. Tai nustatė grupės mokslininkų atliktas tyrimas.

Kaip tai pakeisti?

Norėdami, kad jūsų namai nebūtų apaugę dulkėmis ir šiukšlėmis, lavinkite gerus kovos su netvarka įpročius:

  • padėkite daiktus į savo vietas;

  • plaukite indus iškart po valgio;
  • išmeskite nenaudojamus daiktus;

  • kartą per mėnesį darykite generalinį valymą.

Pasitenkinimas gyvenimu

Kaip tai veikia gyvenimo kokybę?

Jei gyvenimo lygį lemia objektyvūs rodikliai, tokie kaip pajamų lygis, darbo sąlygos, išsilavinimo ir poilsio galimybės, tada gyvenimo kokybė dažnai priklauso nuo subjektyvios žmogaus nuomonės – ar jis patenkintas savo gyvenimu, ar ne, t. y. kaip jis vertina savo sąlygas.

Pasirodo, gyvenimo kokybę galima pagerinti esant bet kokioms išorinėms sąlygoms, tiesiog pakeitus savo požiūrį į tai, kas vyksta.

Kaip tai pakeisti?

Labai dažnai mus liūdina ne realūs įvykiai, o praeities prisiminimai ar ateities baimė. Jei išmoksite susikoncentruoti ties dabartine akimirka nepalikdami savo minčių praeityje ar ateityje, daugelio nerimo, streso ir neigiamų minčių šaltinis išnyks. Tai padidins psichologinį komfortą ir pasitenkinimą gyvenimu.

Iš pradžių susitelkimas į esamą momentą, arba, kitaip tariant, supratimas, pareikalaus iš jūsų pastangų. Kad nepavargtumėte, stenkitės, kad sąmoningumas būtų vykdomas ne nuolat, o kelis kartus per dieną, pavyzdžiui, valant namus ar valgant.

Meditacija taip pat padeda išmokyti save būti labiau sąmoningu. Tiesiog nebandykite ilgai medituoti iš karto: greitai atsibos ir nebegalėsite savęs priversti dar kartą. Pradėkite palaipsniui ir kurkite įprotį – tai yra sėkmės raktas bet kuriame dalyke.

Kaip matote, norint pagerinti gyvenimo kokybę, nereikia uždirbti dvigubai daugiau. Kartais užtenka išgydyti dantį, kuris jus kankino savaitę, pajusti energijos antplūdį iš sveikų pietų, nuvalyti šiukšles nuo darbo stalo ir pastebėti, kokią skanią geriate kavą ar kaip malonu matyti savo draugą.