- 2020-08-13
- Paskelbė: Paskolos-internetu.eu
- Kategorija: Patarimai
Nuspręskite, ką ir kada ketinate daryti su pinigais, ir užduotis taps lengvesnė.
Kuo skiriasi indėliai?
Pagal trukmę
Terminuotas. Pinigai yra deponuojami banke nustatytam laikotarpiui. Tuo metu bankas juos išleidžia į apyvartą. Palūkanos už tokį indėlį yra didesnės nei už neterminuotą. Finansų įstaiga tikisi, kad galės disponuoti lėšomis tam tikru laikotarpiu, o jei atsiimate pinigus anksčiau, terminuotojo indėlio palūkanos paprastai sumažėja ir tampa nereikšmingomis.
Neterminuotas. Pinigus iš tokio indėlio galima gauti pareikalavus, neperskaičiuojant palūkanų. Tačiau pajamos iš jų yra labai mažos. Bankui jūsų noras grąžinti lėšas panašus į loteriją: negali numatyti, kada tai įvyks.
Pagal papildymo galimybę
Su galimybe papildyti. Jūs pervedate pinigus į sąskaitą ir ji pridedama prie sumos, už kurią skaičiuojamos palūkanos.
Be papildymo. Paprastai mes kalbame apie terminuotus indėlius, į kuriuos įdedate fiksuotą sumą.
Pagal darbą su procentais
Su kapitalizacija. Indėlio sumos palūkanos priskaičiuojamos kas mėnesį arba kas ketvirtį – priklauso nuo banko sąlygų. Palūkanos pridedamos prie indėlio, o kitą mėnesį kaupimas vykdomas už padidintą sumą. Tai padidina indėlio pelningumą.
Be kapitalizacijos. Palūkanos skaičiuojamos nuo sumos, kurią įdėjote atidarant indėlį, tačiau prie jo nepridedamos. Pajamos paprastai gali būti atsiimamos ir naudojamos iki indėlio termino pabaigos.
Pagal dalinio pasitraukimo galimybę
Tam tikros indėlių sutartys leidžia bet kada atsiimti dalį sumos. Dažniausia tai sutinkama neterminuotuose indeliuose.
Pagal valiutą
Indėliai, kaip ir paskolos, gali būti saugomi eurais ir užsienio valiuta. Kaip ir paskolų atveju, už indėlius kita valiuta mokamos mažesnės palūkanos.
Bankai uždirba imdami pinigus iš gyventojų už mažus procentus ir skolindami juos su aukšta palūkanų norma. Dabar hipotekas ir paskolas užsienio valiuta žmonės ima nenoriai, todėl sąlygos tokiems indėliams nėra patraukliausios.
Į ką dar atkreipti dėmesį
Indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdrausti Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymu. Todėl, jei sutaupysite daugiau, prasminga santaupas padalinti į dalis, kad jos neviršytų draudimo maksimumo, ir pervesti į skirtingus bankus.
Žinoma, nepasitikėkite lėšų bankams, apie kuriuos girdite pirmą kartą. Patikrinkite licenciją, istoriją, pagrindinius finansinius rodiklius. Įtartinai aukštos indėlių palūkanų normos taip pat turėtų būti pagrindas sunerimti: bankas galbūt jas nustatė, nes neketina grąžinti pinigų.
Taip pat derėtų atidžiai perskaityti sutarties sąlygas, nes bankai kartais pritaiko įvairių mokesčių, kurie gali „suvalgyti“ dalį ir taip šiuo metu apgailėtinų palūkanų.
Kodėl verta pagalvoti apie taupomąją sąskaitą?
Dabar bankai siūlo atidaryti taupomąją sąskaitą, kuri savo funkcijomis daugiausia dubliuoja neterminuotą indėlį, tik siūlo lankstesnes sąlygas. Galite įnešti ir išsiimti pinigus bet kada, jei pageidausite. Likutis generuos mėnesines palūkanas, kurios pridedamos prie visos sumos. Palūkanos taip pat šiek tiek patrauklesnės, netgi palyginti su terminuotuoju indėliu.
Taigi, apsvarstykite taupomąją sąskaitą kaip nuolatinio indėlio alternatyvą.
Jei ketinate taupyti ir tiksliai žinote, kada reikės pinigų, jūsų pasirinkimas yra indėlis su palūkanų kapitalizacija. Kalbant apie papildymą, reikia žiūrėti į banko sąlygas. Kartais pelningiau atidaryti indėlį be papildymo, o atskirai kaupti naujas pajamas. Tuo pat metu bus labai nuostolinga atsiimti pinigus anksčiau laiko: pajamos bus minimalios – žemesnės nei neterminuoto indėlio.
Jei tiksliai nežinote, ką darysite su pinigais ir kaip skubiai jums jų reikia, apsvarstykite galimybę naudoti neterminuotus indėlius ir taupomąsias sąskaitas. Procentas bus mažesnis nei terminuotojo indėlio atveju, tačiau jis toks ir liks, nesvarbu, ką darysite su pinigais.