Žemos palūkanos atėjo amžiams?

Lagarde neseniai paskelbė žinią, kad Europos Centrinis Bankas planuoja iš naujo peržiūrėti savo strategiją, kad ji labiau tiktų mažų palūkanų aplinkai.

Į šią naujieną sureagavęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas mano, kad neaukšta palūkanų norma atėjo ilgam, todėl ECB vertėtų iš svarstyti savo infliacijos tikslą, kuris dabar yra 2%.

Vakarų Europoje palūkanos smunka žemyn jau 20–30 metų, tvirtina V. Vasiliauskas.

„Gali būti, kad tarp Europos Centrinis Bankas tikslų atsidurs ir darbo rinkos rodikliai. Tiesa, tokiam pokyčiui ECB turėtų būti suteiktas mandatas“, – komentuoja Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Dalis ekonomistų kritikuoja ECB, kad formuodamas savo politiką šiuo metu neatsižvelgia į darbo rinkos rodiklius, o dabartiniai banko tikslai apima per mažai sričių. Dėl šios priežasties Jungtinės valstijos po 2009 metų finansų krizės atsigavo sparčiau ir šalies augimas buvo gerokai greitesnis. Viena iš tokio pokyčio priežasčių ekspertai laiko JAV centrinio banko tinkamą prioritetą darbo rinkai.

Specialistai mažų palūkanų aplinką sieja su visuomenės senėjimu, nes vyresni žmonės mažiau išleidžia daugiau taupo lėšų, todėl šalyse atsiranda santaupų perteklius. Vitas Vasiliauskas tvirtina, kad ne pilna darbo diena, dalijimosi ekonomika ir panašūs reiškiniai apsunkina signalo perdavimą iš pinigų politikos į prekių ir paslaugų kainas.

Maža to, Europoje gaminamoms prekėms pastaruoju metu trūksta paklausos, kadangi Kinija iš tampa labiau į vidaus rinką orientuota šalimi ir jau įstengia pati sau pasigaminti prekių, o anksčiau buvo itin gausiai eksportuojanti valstybė. Dėl pasaulio prekyboje vyraujančio netikrumo euro zonos eksporto rodikliai šiuo metu nėra geri.