Kaip pinigai veikia smegenis ir jūsų elgesį

Turtas gali padaryti amoralesniu, o skurdas – kvailesniu.

Pinigai smegenis veikia kaip narkotikai

Žinoma, tam nepakanka tik pažvelgti į banknotą. Bet jei esate tokioje situacijoje, kai dėl aplinkybių galite gauti ar prarasti tam tikrą pinigų sumą arba derėtis dėl jų, tada smegenų aktyvumas išauga. Tai ypač pasakytina apie požievinį smegenų branduolį – sritį, kuri yra atlygio sistemos dalis bei svarbi motyvacijai ir emocijoms apdoroti.

Kuo rizikingesnė situacija, tuo aktyvesnė šio dalies veikla veikla. Eksperimente dalyvavusių žmonių smegenų nuotraukos parodė, kad rezultatai beveik identiški kokaino narkomanų MRT rezultatams.

Dėl pinigų trūkumo sunku mąstyti blaiviai

Manoma, kad žmonės uždirba nedaug, nes nėra pakankamai protingi. Tačiau mokslininkams pavyko įrodyti, kad yra priešingai: dėl pinigų trūkumo jie priima neteisingus sprendimus. Dėl finansinių problemų sukelto streso žmogus iš dalies praranda galimybę apdoroti informaciją, analizuoti situaciją ir teisingai nustatyti prioritetus.

JAV tyrėjai paprašė žmonių grupės išspręsti hipotetinę problemą – pagalvoti, kaip sumokėti už automobilio remontą. Vėliau jiems buvo duotos kelios nesusijusios erdvinės ir loginės užduotys. Paaiškėjo, kad žmonėms, turintiems mažas pajamas, sekasi prastai, jei už remontą reikėjo daug mokėti, ir gerai, jei darbai kainavo nedaug. Tiriamieji, gaunantys dideles pajamas, buvo vienodai sėkmingi abiejose situacijose.

Kitam eksperimentui mokslininkai persikėlė į Indiją ir paprašė ūkininkų atlikti keletą užduočių prieš derliaus nuėmimą, kai nebuvo pinigų, ir po to. Ir vėl ši hipotezė pasitvirtino.

Mokslininkai padarė išvadą, kad kuo daugiau jaudinatės dėl sunkios finansinės padėties, tuo mažiau išteklių lieka kitiems dalykams. Taigi, geriau nepriimti svarbių sprendimų tokiomis sąlygomis, kai „pelė pasikaria šaldytuve“, o mėgstamų sportinių batelių padai atsiklijuoja. Yra didelė rizika, kad dėl tokiu metu priimtų sprendimų padėtis tik blogės.

Nenaudigą pasiūlymą galima pajusti

Vieno tyrimo metu dalyviai buvo suporuoti. Vienas iš jų turėjo pasiūlyti sandorio sąlygas, o kitas – priimti jas arba atmesti. Abu pinigus gavo tik tuo atveju, jei galėjo susitarti. Logiškai mąstant, būtų naudinga, kad antrasis tiriamasis sutiktų dėl bet kurio varianto, kad gautų bent kiek pinigų. Tačiau žmonės iš vienos grupės atmetė pusę pasiūlymų, kurie buvo susiję su nedidelėmis sumomis.

Prefrontalinė žievė yra atsakinga už sudėtingus sprendimus. Tai ji dirbo, kai dalyviai išgirdo, kiek jie gali gauti. Bet jei pasiūlymas buvo nesąžiningas, tai aktyvumas paveikė smegenų skiltį, kuri yra atsakinga už emocijas.

Svarbu, kad šioje srityje, kaip ir skrandyje, yra verpstės formos ląstelių. Šis virškinimo organas dažnai reaguoja, kai kyla stiprių emocijų. Taigi, nesąžiningas sandoris gali būti jaučiamas ir smegenyse, ir skrandyje.

Turtas trukdo matyti privilegijas

Jei sunkiai dirbsi, gausi daug – čia viskas atrodo logiška. Bet turtingi žmonės linkę manyti, kad jų uždarbis yra tik pačių nuopelnas. Tuo pat metu jie noriai nurašo atsitiktinumo, sėkmės ir kitas aplinkybes, nepriklausančias nuo žmogaus.

Tai veikia ne tik tikriems pinigams, bet ir „Monopolio“ sąskaitoms. Šis žaidimas griauna šeimas ir draugystę nuo 1935 m. Tačiau eksperimento metu sąlygos buvo sugriežtintos ir tiesiog suteikė žaidėjų poroms skirtingas taisykles. Vienos iš jų neturėjo galimybės laimėti.

Tyrėjai užfiksavo kaip dalyviai elgėsi. Kuo daugiau žmogus laimėjo, tuo jis buvo nemandagesnis ir netaktiškesnis kitų prie stalo esančių asmenų atžvilgiu. Jis šventė pergalę iš anksto, garsiai statydamas figūras žaidimo aikštelėje.

Verta prisiminti, kad savijauta gali turėti įtakos jūsų elgesiui su žmonėmis. Tai ne visada bus teisinga: kartais tai susiję ne su jumis, o ne su jais. Sekite šią akimirką, kad netaptumėte įžūliu asilu.

Daugiau pinigų reiškia mažiau empatijos

Logiškai tęsime ankstesnį punktą. Žemesnės ekonominės padėties žmonės geriau supranta, ką reiškia kitų išsireiškimai. Socialinė klasė daro įtaką neuronų empatiniams atsakams.

Tačiau tokie rezultatai neparodo ypatingo skurdžių žmonių gerumo. Jie tiesiog priversti griežčiau nuolat reaguoti į galimas socialines grėsmes dėl savo pažeidžiamos padėties. Tuo tarpu klestintis turtingųjų gyvenimas mažiau priklauso nuo kitų.

Pinigai ir amoralumas yra susiję

Privilegijuotų sluoksnių nariai dažniau pažeidžia įstatymus ir etikos normas. Tai susiję ne tik su pinigais, bet ir su nelygybe apskritai. Tačiau finansai, be abejo, turi įtakos situacijai. Tarkime, brangiais automobiliais važinėjantys žmonės keturis kartus dažniau trukdo kitiems eismo dalyviams sankryžose, nei pigesnių automobilių vairuotojai. Be to, aukštesnės klasės tiriamieji dažniau apgaudinėjo, sukčiavo ir noriau sutiko dalyvauti abejotinose schemose.

Galvojimas apie pinigus numalšina skausmą ir kančią

Tyrimo „Pinigų simbolinė galia“ metu dalyvių buvo paprašyta panardinti rankas į vandens dubenį, įkaitintą iki 50° C. Prieš tai vieni skaičiavo pinigus, kiti – tik popieriaus lapus. Pirmosios grupės tiriamieji jautė daug mažiau nepatogumų nei antrosios.

Iš viso to galima padaryti dvi išvadas:

  • Neskirkite per daug dėmesio į pinigams, nes galite pamiršti, kad yra ir kitų gyvenimo aspektų, kurie gali būti problemiški.
  • Pinigai yra geras išsiblaškymo būdas, jei susiduriate su tuo, kas jus vargina, tačiau nepriklauso nuo jūsų veiksmų.