Ko neturėtumėte daryti, jei turite finansinių problemų

Jei esate finansinėje duobėje, svarbu vengti kvailų dalykų, kad nekristumėte dar giliau.

1. Imti greitus kreditus

Idėja paimti nedidelę paskolą iš mikrofinansų organizacijos gali sugundyti. Tokios kompanijos moka save reklamuoti ir iš tiesų duoda pinigų beveik visiems. Panašu, kad būtent to jums ir reikia: gausite nedidelę sumą nepatvirtindami savo mokumo galimybės.

Tokia paskola turi būti grąžinta greitai ir laiku. Pirmiausia dėl aukštų mokesčių ir palūkanų normų.

Lietuvos banko duomenimis, 2019 m. pabaigoje buvo išduota vartojimo paskolų už 339 mln eurų, o vidutinė palūkanų norma sieikė 22,96 proc.

Be to, greitieji kreditai yra paprasčiausias būdas prisišaukti antstolių prie savo namų slenksčio. Įmonės noriai jiems parduoda skolas, kai tik mokėjimai vėluoja daugiau nei 90 dienų: nuo tada mikrokreditas neatneša pelno tikriesiems pinigų savininkams.

2. Nustoti mokėti komunalinius mokesčius

Kai nėra pinigų, logiška ieškoti, kokių įprastų mokėjimų galite atsisakyti. Komunalinės paslaugos dažnai atsiduria šiame sąraše, tačiau neturėtumėte taip elgtis.

Jei jums atrodo, kad išteklius tiekiančios organizacijos neturi galios jums daryti įtakos, taip nėra. Už antrą nemokėjimo mėnesį jums gali būto taikoma bauda. Per keletą mėnesių rizikuojate likti be karšto vandens, dujų, elektros ir kanalizacijos. Galiausiai, kaip kraštutinė, bet įmanoma priemonė, gali būti iškeldinimas. Taigi, geriau nevertinti šio „taupymo“ metodo rimtai.

3. Neracionaliai naudoti kreditinę kortelę

Kredito kortelė suteikia puikią galimybę „išplėšti“ nedidelę sumą iki atlyginimo dienos. Bet šis metodas tinka tik tiems žmonėms, kurių pajamos yra stabilios ir pakankamos. Norint išbristi iš finansinės duobės, ši galimybė nebus naudinga.

Pavyzdžiui, jūs gaunate 500 €, iš kurių 300 išleidžiate maistui, šimtą – komunaliniams mokesčiams, dar 100 € – kelionėms, buitinėms cheminėms medžiagoms ir kitiems itin reikalingiems dalykams. Jei šį mėnesį pasiskolinote 50€ iš banko, tai kitą mėnesį paprasčiausiai neturėsite iš ko jų grąžinti. Kita vertus, jei mokate kredito kortele už 5€ vertės daiktą, tada juos bus lengviau grąžinti.

Galite naudoti kortelę, tačiau tik atlikę kruopščius skaičiavimus.

Jūs tikrai neturėtumėte daryti taip, kad sukurti situacijas, kai neturėsite laiko sumokėti skolos nepasibaigus nemokamam kredito laikotarpiui. Iki šios akimirkos jums reikės grąžinti tik tai, ką pasiėmėte. Po to bankas pradės skaičiuoti palūkanas ir finansinė našta padidės.

4. Imti vartojimo paskolas nereikalingiems daiktams

Atrodo, kad ankstesni punktai turėjo padėti suprasti, kad paskolos turintiems finansinių problemų yra blogis. Verta šią idėją įtvirtinti dar vienu aspektu.

Vartojimo paskolos reklamoje pateikiamos kaip galimybė nusipirkti tai, ko dar negalite sau leisti. Problema tame, kad to vis viena negalite sau leisti.

Perkate jums per brangų daiktą už dar didesnę kainą, išaugusią dėl palūkanų.

Žinoma, Jūsų pačių reikalas yra nuspręsti, ar leisti pinigus nelabai naudingam pirkiniui, sumažinat lėšų svarbioms išlaidoms. Tačiau tokios strategijos negalima pavadinti pagrįsta. Vargu ar verta tikėtis, kad dėl tokio požiūrio jūsų finansinė padėtis pagerės. Geriausiu atveju įstengsite to dar labiau nepabloginti.

5. Įsitraukti į abejotinas finansines avantiūras

Kai nėra pinigų, daugelis pradeda ieškoti paprastų būdų užsidirbti ir investuoja paskutinius eurus į loterijas, azartinius žaidimus ar finansines piramides.

Jei šiuo metu nematote raidžių “Hollywood” ant netoliese esančio kalno, o režisierius ant jūsų nerėkia, neverta tikėtis staigiai praturtėti. Kuo labiau abejotina finansina finasinė avantiūra, tuo daugiau pinigų ištrauks iš jūsų.

6. Nebesilaikyti biudžeto

Kai pinigų visiškai nepakanka, atrodo, kad jų skaičiuoti nereikia. Juk aišku, kur išleidžiamos sumos, vis tiek negali nusipirkti per daug.

Tačiau būtent šioje situacijoje labai svarbu sekti ir numatyti išlaidas, ypač dideles. Taip, informacija jūsų skaičiuoklėse ar sąsiuviniuose nebus optimistinė. Bet tiksliai, o ne apytiksliai, žinoti tikrąją padėtį tikrai nepakenks.