6 patarimai, kaip įveikti laikinus finansinius sunkumus

Planas žingsnis po žingsnio, tinkantis įvairioms gyvenimo situacijoms.

1. Įvertinkite situaciją

Panika nepadės rasti išeities – ji tik padidins stresą. Taigi atsisėskite ir atidžiai apsvarstykite savo padėtį. Nustatykite finansinės įtampos priežastis. Galbūt jos akivaizdžios: pavyzdžiui, netekote darbo arba išėjote motinystės atostogų.

Bet gali būti ir taip: pastebite, kad pajamų nuolat nepakanka, dažnai tenka skolintis pinigų. To priežastys gali būti skirtingos: pastaruoju metu daug lėšų išleista gydymui, jūs sukaupėte daug kreditų ir dabar mokėjimai suvalgo visas jūsų pajamas, išleidote didelę sumą dideliam pirkiniui ar pramogoms. Svarbu suprasti priežastį ir sudaryti planą, atsižvelgiant į konkrečią situaciją.

2. Nustatykite prioritetines išlaidas

Paprastai tai yra išlaidos, susijusios su būstu ir maistu. Ko gero galite gyventi be namų interneto ir kažkokių pramogų, tačiau tikrai negalėsite apsieiti be stogo virš galvos ir maisto. Galite sutaupyti kai kurių maisto produktų sąskaita, tačiau stenkitės nepabloginti maitinimosi, tiesiog pasistenkite išlesiti šiek tiek mažiau. Tuščiu skrandžiu negalėsite dirbti ir priimti tinkamų sprendimų.

Prioritetinės išlaidos taip pat gali apimti vaistus, vaikų darželio mokesčius ar dar ką nors, atsižvelgiant į jūsų situaciją.

Dabar apsidrauskite nuo nereikalingų išlaidų. Jei turite kreditinę kortelę, išimkite ją iš savo piniginės ir palikite namuose. Pašalinkite mokėjimo kortelių duomenis iš programėlių ir internetinių parduotuvių. Mokėkite grynaisiais, stengdamiesi tilpti į numatytą sumą. Tai neišspręs problemos, tačiau sustabdys lėšų nutekėjimą.

3. Sudarykite realistišką biudžetą

Be jo tarsi bandote oreantuotis tamsiame kambaryje prisilietimais. Susidarydami biudžetą, jūs įjungiate kambario šviesas. Dabar neliesite baldų ir neužlipsite ant katės, nes kelias gerai matomas. Biudžetas vadovaus Jūsų finansiniams sprendimams ir padės greičiau išspręsti sunkumus.

Kad tai būtų realu, stebėkite savo išlaidas prieš 2–4 savaites. Įrašykite kiekvieną pirkinį atitinkamoje programėleje ar sąsiuvinyje. Jei jau stebite išlaidas, peržiūrėkite paskutinių mėnesių įrašus. Pažiūrėkite, kiek išleidžiama įvariems mokėjimams ir pirkimams. Pagalvokite, kur dabar galite sutaupyti, ko atsisakyti.

Apskaičiuokite, kiek galite skirti sumokėti skoloms, kreditams ar sukurti rezervinį fondą.

Išsikelkite realius tikslus. Vargu ar pavyks atsisakyti visos kategorijos išlaidų arba sutaupyti daug pinigų vieno dalyko sąskaita. Vietoj to, pabandykite apkirpti kiekvieną kategoriją bent 10%. Nepastebėsite didelio skirtumo, tačiau sutaupysite šiek tiek pinigų. Pramogos, pirkiniai, maistas už namų ribų gali būti dar labiau sumažintas – iki 90%. Stenkitės šiek tiek palikti šioms išlaidoms, kad nesijaustumėte guvenantis visiškai be džiaugsmo.

4. Sužinokite, ar jums priklauso kompensacijos ir parama

Esant sunkioms gyvenimo situacijoms, valstybė gyventojams teikia socialinę paramą. Neatmeskite šios pasirinkties. Net jei suma yra maža, ji vis tiek nepakenks.

Jei netekote darbo ir negalite rasti naujo, prisiregistruokite užimtumo tarnyboje. Jūs gausite bedarbio pašalpą, galėsite išklausyti nemokamus mokymo kursus ir galbūt net susirasite naują darbą.

Taip pat galite kreiptis į savivaldybę dėl kompensacijos už mokesčius bei finansinės paramos ar netgi pasinaudoti paramos maistu programomis.

5. Pabandykite derėtis dėl pavėluotų mokėjimų

Jei suprantate, kad artimiausiu metu negalėsite sumokėti komunalinių mokesčių, sąskaitų už gydymą ar paskolos palūkanų, kuo skubiau susisiekite su organizacija, kuriai turėtumėte sumokėti. Tikėtina, kad jie sutiks daryti nuolaidas: jiems naudingiau gauti mažesnę sumą nei nieko.

Bankai gali sumažinti palūkanų normą arba atidėti mokėjimą netaikydami baudos (paprastai ne ilgiau kaip 1–3 mėnesius). Įvairios įmonės gali sutikti laikinai atsisakyti sąskaitų už komunalines paslaugas. Pagrindinis dalykas yra ne laukti, kol tapsite skolingi daug, bet susitarti iš anksto, kitaip vargu ar į jus palankiai žiūrės kreditoriai. Būkite pasirengę surinkti reikiamus dokumentus, kad patvirtintumėte, jog jūsų finansinė padėtis šiuo metu yra tikrai sunki.

6. Judėkite mažais žingsneliais

Vargu ar po kelių savaičių ar net mėnesių pavyks sugrąžinti finansinį stabilumą. Judėkite palaipsniui: mažinkite lūkesčius, reguliariai taupykite ir ieškokite būdų padidinti pajamas.

Jei tam tikrą dieną ar mėnesį viršijate biudžetą, nepradėkite savęs barti.

Analizuokite išlaidas ir raskite neplanuotų pirkinių priežastis. Galbūt sugedo jūsų durų spyna arba sulūžo akiniai, todėl skubiai reikėjo pinigų. O gal pasidavėte pagundai mėgstamoje parduotuvėje ir nusipirkote ką nors nereikalingo? Antruoju atveju pabandykite pakeisti savo elgesį, kad ateityje apsisaugotumėte nuo panašių išlaidų.

Ir nenusiminkite. Atminkite, kad tokie apribojimai yra laikini ir turite būti kantrūs, kol pagerės jūsų finansinė padėtis.