Mokėjimų kortelių rūšys, jų privalumai ir trūkumai

AB „Swedbank“ – vienas pirmaujančių komercinių bankų mūsų šalyje. „Hansabank“ grupė Lietuvoje pradėjo veiklą 1996 m., įkūrus čia „Hansa lizingo” bendrovę. 1999 m. Vilniuje atsidarė pirmasis „Hansabanko“ skyrius. 2000 m. Lietuvoje „Swedbank” vardas pradėtas naudoti 2008-ųjų rudenį, kuomet „Hansabankas” kartu su kitais „Hansabank” grupės bankais Estijoje ir Latvijoje pradėjo pavadinimo keitimo procesą. Nuo 2009 m. kovo 17 d. Lietuvoje AB bankas „Hansabankas” tęsia veiklą nauju juridiniu pavadinimu AB „Swedbank”. Kartu su banku juridinius pavadinimus pakeitė ir banko dukterinės įmonės.

Naujosios AB „Swedbank” mokėjimo kortelės: bekontaktė kredito kortelė – tai patikima ir moderni mokėjimo priemonė, suteikianti daugiau galimybių kasdieniuose finansiniuose reikaluose. Kredito kortele patogu naudotis, kaip ir įprasta debeto kortele, tačiau ji ypač pravers pritrūkus pinigų neplanuotiems ar brangesniems pirkiniams. Kredito kortelę pravartu turėti, jei mėgstate keliauti po svečias šalis. Su šia kredito kortele taip pat galite atlikti bekontakčius mokėjimus. Kredito kortelės yra tijų rūšių: bekontaktė klasikinė kredito kortelė „Mastercard Standard“, bekontaktė fiksuotų įmokų kredito kortelė „Mastercard Standard“, bekontaktė auksinė kredito kortelė „Mastercard Gold”. Bekontaktė debeto kortelė – skirta atsiskaityti Lietuvoje, užsienyje bei internetu ar pasiimti grynųjų pinigų. Į sąskaitą, susietą su kortele, patogu gauti darbo užmokestį, stipendiją ar kitas pajamas eurais. Debeto kortelės yra keturių rūšių: bekontaktė debeto mokėjimo kortelė „Debit Mastercard“, bekontaktė debeto mokėjimo kortelė jaunimo programos dalyviams „Debit Mastercard WEB“, bekontaktė debeto mokėjimo kortelė privačiosios bankininkystės klientams „Debit Mastercard Private Banking“, bekontaktė verslo debeto kortelė „Mastercard“. AB „DNB“– didžiausia finansinių paslaugų grupė Norvegijoje, valdanti apie 2 trln. norvegiškų kronų turtą.DNB pasaulyje turi 12 skyrių ir atstovybių užsienyje, aptarnauja daugiau nei 50 proc. Norvegijos užsienio prekybos mokėjimo srautų. Grupės paslaugomis naudojasi per 2,3 mln. fizinių ir 200 000 juridinių asmenų. Bankas yra vienas didžiausių laivybos sektoriaus finansuotojų, vienas svarbiausių tarptautinės energetikos rinkos dalyvių. Lietuvoje savo veiklą dukterinė bendrovė „DNB“ pradėjo 2006 m. sausio mėnesį. 2017 m. Lietuvoje „Nordea“ padalinys susijungė su banku DNB ir tapo „Luminor“. Šio banko mokėjimo kortelės yra trijų rūšių: Visa Gold, Visa Classic ir Visa Debit. Visa Gold – Iki 3 mėnesio atlyginimų kredito limitas kortelėje (iki 12000 Eur), kelionių draudimas, saugūs atsiskaitymai internetu. Visa Classic – Iki 2 mėnesio atlyginimų kredito limitas kortelėje (iki 6000 Eur), kelionių draudimas, saugūs atsiskaitymai internetu. Visa Debit – saugu ir paprasta atsiskaityti internetu, patogu atsiskaityk Lietuvoje ar užsienyje.

MOKĖJIMO KORTELĖS

Mokėjimo kortelių samprata

Mokėjimo kortelės – tai priemonė atsiskaityti negrynais pinigais, būdas gauti įvairias pajamas, banko kreditą bei išsiimti grynųjų pinigų sumas.

Atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis populiariausias ir labai paplitęs pasaulyje ir Lietuvoje atsiskaitymo už prekes bei paslaugas būdas. Tam naudojama įvairiausio tipo ir paskirties kortelės. Būtina, kad elektronine atsiskaitymų sistema dirbtų realiuoju laiku. Mokėjimo kortelės pasižymi greitesniu aptarnavimu ir geresne bei patikimesne apsauga: pardavėjas būna tikras, kad pinigai bus gauti iš karto, o pirkėjas – kad konkreti suma bus saugiai nuskaityta vieną kartą nuo jo sąskaitos tik nurodytam tikslui ir tam tikram lėšų gavėjui.

Kiekvienais metais mokėjimo kortelėmis už paslaugas ir prekes atsiskaito vis daugiau žmonių. Dabar mokėjimo kortelės yra toks įprastas kiekvienos dienos atsiskaitymo būdas, kad niekas net nesusimąsto, jog visai neseniai atsiskaityti galima buvo tik grynais pinigais. Mokėjimo kortelės, pasirodo, pasaulyje egzistuoja jau daugiau nei šimtą metų, tik iš pradžių jos buvo ne visai tokios, kokios yra dabar.

Pirmosios mokėjimo kortelės buvo ne plastikinės, kaip dabar, o metalinės, popierinės ar pagamintos iš kitų dirbtinių pluoštų.

Bėgant metams įdiegtos ir įvairios technologinės naujovės, dėl to pačios mokėjimo kortelės tapo patrauklesnės, jomis atsiskaityti dabar yra žymiai saugiau ir patogiau.

  1. Mokėjimo kortelių rūšys

Šiandien yra daugybė mokėjimo kortelių, todėl mokėjimo korteles galima skirstyti pagal įvairius požymius: pagal apmokėjimo galimybes, pagal apmokėjimo ir paskolos suteikimo sąlygas, pagal funkcines galimybes, teikiamas paslaugas ir lengvatas, pagal kortelių turėtojų kategorijas, pagal informacijos saugojimo būdą ir priemones, pagal tarnavimo laiką ir papildymo galimybę, pagal taikymo ir atsiskaitymo regionų atžvilgiu universalumą, pagal paplitimo ir aptarnaujamų objektų mastą, pagal materialumo specifikacijas, pagal technologines specifikacijas ir kitus požymius.

Pagal atsiskaitymų galimybes mokėjimo kortelės yra skirstomos į vietines ir tarptautines.

Vietinės banko kortelės naudojamos uždarose šalies teritorijose. Prie tokių ribotų galimybių kortelių galima priskirti ir dvišales korteles, kurios skirtos atsiskaityti tam tikruose prekybos centruose, klubuose, kolonėlėse. Plačiausiai paplitusios yra tarptautines funkcijas turinčios ir visame pasaulyje aptarnaujamos mokėjimo kortelės. Jos yra daug pranašesnės už riboto naudojimo mokėjimo korteles. Jos patogios tuo, kad keliaujant nereikia su savimi vežti skirtingų šalių valiutų, pirkinio suma nurašoma nuo kortelės sąskaitos daug palankesniu kursu nei įsigyjant valiutą grynais. Yra dvi pagrindines tarptautinių kortelių asociacijos: VISA ir MASTERCARD.

Pagal kortelių turėtojų kategorijas: individualiems klientams (įprasto lygio ir paslaugų, auksinės, platininės, globėjiškos, skirtos vaikams ir paaugliams, jų pirkiniams sumokėti) ir įvairaus tipo bei aptarnavimo lygio verslo klasės kortelės.

Pagal funkcines charakteristikas:

Banko kredito korteles, suteikiant šios kortelės savininkui paskolą prekėms ir paslaugoms apmokėti, gryniesiems pinigams iš bankomatų išsiimti. Kreditinė kortelė – tai banko kortelė, kuri leidžia jos turėtojui atlikti tokio dydžio operacijas, koks yra suteiktas kreditinės linijos ir išlaidų limito dydis, kortelės emitento nustatytas prekėms ar paslaugoms apmokėti arba gryniesiems pinigams gauti.Virtualiosios kortelės.Šias korteles siūlo tos pačios įmonės, kurios platina tradicines korteles pvz., VISA. Jos vadinamos VISA VIRTUON kortelėmis ir turi visus įprastos kortelės požymius: numerį, galiojimo laiką, savininko duomenis ir t. t. Jomis galima atsiskaityti visame internete, kur aptarnaujamos to banko plastikinės kortelės Šios kortelės yra saugesnės, nes nereikia atskleisti savo mokėjimo kortelės duomenų.

Mažmeninės prekybos kredito korteles. Paskolą galutiniam prekių ir paslaugų vartotojui suteikia atitinkamus produktus parduodanti mažmeninės prekybos įmonė: parduotuvė, viešbutis, automobilių nuomos punktas ir kt.

Banko debeto korteles, kurias klientai naudoja prekėms ir paslaugoms apmokėti, gryniesiems pinigams išimti pinigų išdavimo punktuose, lėšas nurašant nuo kortelės turėtojo sąskaitos neviršijant išlaidų limito. Debetinė kortelė – tai mokamoji kortelė, kai mokėjimams galima išleisti tik tą pinigų sumą, kuri buvo įnešta į kortelės sąskaitą.

Pagal technologines specifikacijas: Labiausiai paplitusios dviejų tipų kortelės – su magnetine juosteleir su mikroschema, rečiau taikomos – optinės arba lazerinės. Šiuo metu dauguma kortelių naudojama su mikroschema.

Kortelės su magnetine juosta kitoje pusėje yra magnetinė juostelė, kurioje įrašyti duomenys, reikalingi asmenybės tapatybei nustatyti atsiskaitant kortele. Magnetinės juostelės turi keletą specialių takelių, fiksuojančių užkoduotą informaciją apie kortelės turėtoją. Viename iš šių takelių įrašytas personalus tapatybės numeris PIN kodas, kurį įveda kortelės turėtojas išgrynindamas pinigus bankomatuose ir sumokėdamas už prekes tam tikruose elektroniniuose kortelių skaitytuvuose.

Kortelės su mikroschemomis.Įstatyta į kortelę mikroschema yra informacijos ir duomenų, įrašomų iš anksto ir keičiamų kiekvieno sandorio metu, saugotoja. Tai išplečia kortelės savybes bei pagerina jos saugumą.

Optines arba lazerines korteles. Jos turi ypač didelę atmintinę, gali turėti individualias apsaugos sistemas. Ir pati kortelė, ir jos įranga bei aptarnavimas gana brangūs, todėl elektroninėje komercijoje taikoma daugiau eksperimento tvarka.

Korteles, turinčias ir magnetines juostas, ir mikroprocesorines schemas, kurias galima naudoti ir kaip magnetines, ir kaip korteles su mikroschemomis, atsižvelgiant į turimą įrangą ir taikomą technologiją.

Pagal naudojimo ypatumus:

Vienkartinio ir daugkartinio naudojimo korteles, skirtas atsiskaityti už paslaugas ir patarnavimus. Vienkartinio naudojimo kortelės, išnaudojus lėšas, išmetamos, o daugkartinių kortelių lėšos papildomos ir naudojamos toliau.

Mokėjimo kortelių privalumai ir trūkumai

Mokėjimo kortelė – tai patogus ir šiuolaikiškas būdas tvarkyti savo lėšas, todėl šiandien gyvenimas be mokėjimo kortelių sunkiai įsivaizduojamas. Taigi mokėjimo kortelės turi daugiau privalumų, nei grynieji pinigai:

  • galima pirkti ir mokėti internetu;
  • nereikia naudoti grynųjų pinigų, saugiau ir patogiau atsiskaityti;
  • kortelių turėtojams teikiamos papildomos paslaugos;
  • kortelių turėtojams nekeliami reikalavimai dėl jų gaunamų pajamų;
  • kortelės savininkams dažniausiai yra skirti kortelių sąskaitų valdymo tinklalapiai, kuriuose jie gali matyti savo atsiskaitymo duomenis ir valdyti savo sąskaitas;
  • kortelės sąskaita atidaroma litais, eurais arba JAV doleriais, o atliekant atsiskaitymus Lietuvoje ir užsienyje taikomi palankiausi valiutos keitimo kursai;
  • dažniausiai gaunamas komisinis mokestis iš aptarnaujamos įmonės ar fizinio asmens;
  • kortele galima atsiskaityti bei išgryninti lėšas kaip Lietuvoje taip ir užsienyje, kortelės ženklu pažymėtose prekybos vietose.

Nors mokėjimo kortelės turi daug privalumų, tačiau nėra visiškai saugių mokėjimo kortelių ir atsiskaitymų jomis. Todėl mokėjimo kortelės turi ir trūkumų:

  • papildomas darbo krūvis klientų aptarnavimo tarnyboms;
  • imami papildomi mokesčiai už atsiskaitymus ir kortelės aptarnavimą;
  • ne visur galima atsiskaityti;
  • ilgesnis vartotojų aptarnavimo laikas sutikrinant mokėjimo kortelės duomenis;

Kad labiau apsaugoti mokėjimo korteles yra naudojamos įvairios ir saugos priemonės: 16 skaitmenų numeris, kurį sunku atspėti, ultravioletiniais spinduliais aptinkami ženklai, galiojimo terminas, kortelės turėtojo vardas, magnetinė juostelė, parašo juostelė, neprieinamas kortelės duomenų nuskaitymas pašaliniams asmenims. Taikomos įvairios kortelių duomenų apsaugos priemonės. Savo kortelę turi saugoti ir pats jos turėtojas.

AB „Swedbank“ mokėjimo paslaugų teikimo sąlygos

Asmens duomenys – bet kuri informacija, susijusi su fiziniu asmeniu, kurio tapatybė yra žinoma arba gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai nustatyta, pasinaudojant tokiais duomenimis kaip asmens kodas, vienas ar keli asmeniui būdingi fizinio, fiziologinio, psichologinio, ekonominio, kultūrinio ar socialinio pobūdžio požymiai.

Bankas įskaito lėšas į sąskaitą ir nurašo lėšas iš sąskaitos pagal banko gautame mokėjimo

nurodyme pateiktą unikalų identifikatorių –banko suteiktą klientui jo sąskaitos numerį pagal

tarptautinį banko sąskaitos numerių standartą, t.y. IBAN standartą. Bankas turi teisę, tačiau neprivalo tikrinti, ar banko gautamemokėjimo nurodyme pateiktas toks unikalus identifikatorius atitinka sąskaitos savininko vardą bei pavardę (pavadinimą). Jeigu lėšų įskaitymui į sąskaitą ar nurašymui iš sąskaitos bankui pateikiamas minėtas unikalus identifikatorius, mokėjimo nurodymas laikomas tinkamai įvykdytu, jei jis buvo įvykdytas pagal nurodytą unikalų identifikatorių. Jeigu bankas atlieka minėtą patikrinimą ir nustato akivaizdų bankui pateikto unikalaus identifikatoriaus ir sąskaitos savininko vardo bei pavardės (pavadinimo) nesutapimą, Bankas turi teisę nevykdyti tokios mokėjimo operacijos.Jeigu bankas gauna mokėjimo nurodymą pervesti lėšas į mokėjimo sąskaitą, esančią kito mokėjimo paslaugų teikėjo įstaigoje valstybėje narėje ar Šveicarijoje, tokią mokėjimo operaciją bankas vykdo pagal banko gautame mokėjimo nurodyme pateiktą unikalų identifikatorių –gavėjo mokėjimo sąskaitos numerį pagal IBAN standartą. Bankas neatsako už tai, kad mokėjimo nurodyme nebus pateiktas minėtas unikalus identifikatorius ir/ar jis bus pateiktas neteisingas, ir/ar gavėjo mokėjimo paslaugų teikėjas tokios mokėjimo operacijos tinkamam įvykdymui (lėšų įskaitymui į gavėjo mokėjimo sąskaitą) gali būti nustatęs kitokį unikalų identifikatorių.

Bankas turi teisę nustatyti papildomą ir/ar kitą privalomą informaciją (pvz.: mokėjimo operacijos suma ir valiuta, gavėjo vardas ir pavardė / pavadinimas, įmokos kodas), kuri turi būti pateikta Bankui, kad mokėjimo nurodymas būtų tinkamai įvykdytas. Tokia papildoma ir/ar kita informacija pateikiama paslaugos sąlygose, sutartyje, mokėjimo nurodymo blankuose ir t.t.

Bankas, vykdydamas kliento inicijuotus mokėjimo nurodymus, perduoda gavėjo mokėjimo

paslaugų teikėjui mokėjimo nurodyme pateiktą informaciją (įskaitant ir mokėjimo nurodyme pateiktus kliento asmens duomenis)


Standartiniai įkainiaiPatogu“Patogu plius“Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga“
Mėnesio mokestis
1,70EUR 2,90EUR 1,50EUR
Minimalus kasdienių paslaugų mokestis, kuris apima sąskaitos atidarymą, tvarkymą, uždarymą bei į sąskaitas pervestų lėšų eurais administravimą banke* 0,70 Eur/mėn. už vieną sąskaitą apima visas Jūsų sąskaitas banke apima visas Jūsų sąskaitas banke netaikomas vienai pasirinktai sąskaitai
Mokėjimo kortelė 0,70 Eur/mėn. Bekontaktė „Debit Mastercard“ Bekontaktė „Debit Mastercard“ „Maestro Bazinė“
Grynųjų pinigų išsiėmimas „Swedbank“ bankomatuose 580 Eur/mėn.
nemokama
580 Eur/mėn.
nemokamai
1500 Eur/mėn. nemokamai 550 Eur/mėn. nemokamai
Grynųjų pinigų įnešimas „Swedbank“, AB bankomate
neribotai neribotai neribotai
Kodų kortelė prisijungimui prie interneto banko + + + +
Pinigų pervedimai eurais interneto banke 0,23 Eur/vnt. „Swedbank“ viduje neriboti neriboti 10 mokėjimų pervedimų per mėnesį
0,41 Eur/vnt. į kitus bankus Lietuvoje ir europiniai mokėjimai
Smulkūs mokėjimai iki 30 Eur (eurais), atliekami išmaniojoje programėlėje arba mobiliajame interneto banke 0,07 Eur/vnt. „Swedbank“ viduje neriboti neriboti
0,41 Eur/vnt. į kitus bankus Lietuvoje neriboti neriboti
Įmokų priėmimai interneto banke 0,23 Eur/vnt. neriboti neriboti
  1. AB „Swedbank“ paslaugų planų kainos
  1. Aptarnavimo greitis
  1. Jei pinigų gavėjo ir siuntėjo sąskaitos yra „Swedbank”, AB, pervedimas bus atliktas tą pačią dieną.
  2. Paprastas mokėjimo pervedimas EUR į kredito įstaigą Lietuvoje bus atliktas tą pačią darbo dieną, klientui pavedimą pateikus iki 16:00 valandos. Jei pavedimas pateikiamas po nurodyto laiko, mokėjimas atliekamas kitą darbo dieną.
  3. Skubus mokėjimo pervedimas EUR į kredito įstaigą Lietuvoje bus atliktas tą pačią darbo dieną, klientui pavedimą pateikus iki 16:00 valandos. Mokėjimas siunčiamas gavėjo bankui nedelsiant.
  4. Jeigu mokėjimo pavedimo suma 30 000 EUR (ar sumos atitikmuo kita valiuta) arba didesnė, tai mokėjimo pavedimo vykdymo terminas Banko iniciatyva gali būti pratęstas, bet ne ilgiau kaip iki LR Mokėjimų įstatyme numatytų terminų.

Pervedimai į sąskaitas kituose bankuose nuo 2016 m. sausio 1 d. mokėjimai eurais tarp bankų vykdomi per Europos kliringo namus (EBA STEP2) kiekvieną banko darbo dieną. Mokėjimai tarp bankų nevykdomi šeštadieniais, sekmadieniais, didįjį penktadienį prieš Velykas ir kitomis Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytomis poilsio ar švenčių dienomis. Pervedimai tarp sąskaitų banko darbo dienomis vykdomi penkis kartus per parą.

  1. Banko darbo dienomis tarpbankiniai mokėjimai
Mokėjimo pavedimo pateikimo laikas Tarpbankinio lėšų pervedimo kliringo sistemoje apytikslis laikas
07:00 iki 09:45 val. 11:15
09:45 iki 12:15 val. 13:45
12:15 iki 14:45 val. 16:15
14:45 iki 16:00 val. 17:45
Nuo 16:00 val. iki kitos darbo dienos 07:00 val. 09:00

Rizika, su kuria susiduria klientas, naudodamasis banko paslauga

  1. AB „Swedbank“ susiduria su likvidumo rizika, t. y. rizika kad bankas nesugebės laiku įvykdyti įsipareigojimų.
  2. gaunamų ir siunčiamų duomenų atitikimo rizika.
  3. neteisėtas įsibrovimas į banko informacinę sistemą, viruso paskleidimas (esant

nepakankamai informacinių sistemų apsaugai, įsibrovėliai gali pasiimti pinigus iš

klientų sąskaitų, sugadinti duomenų bazes);

  1. neteisėtas ar neteisingas klientų naudojimasis elektroninės bankininkystės

paslaugomis (jei vartotojas nesilaiko nustatytų saugumo reikalavimų, kyla didelė

grėsmė asmeninės informacijos slaptumui);

  1. banko darbuotojų sukčiavimai (nesąžiningi banko darbuotojai gali pakeisti

duomenis, kad pasiimtų pinigus iš banke atidarytų sąskaitų ar gautų apie jas informaciją, perduoti slaptą informaciją nusikaltėliams ar kitaip su jais bendradarbiauti);

  1. elektroninių pinigų klastojimas (nusikaltėliai gali pakeisti ar nukopijuoti

elektroninius pinigus, kad įsigytų prekių ar pinigų, už juos neatsiskaitydami).

AB ,,Luminor Banko“ mokėjimo paslaugų teikimo sąlygos

Asmens duomenys – tai asmenys tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojantys klientą (juridinį asmenį);

tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojami kliento (juridinio asmens); tiesiogiai ar netiesiogiai yra kontroliuojami klientą (juridinį asmenį) kontroliuojančių asmenų ir (arba) bet kurio iš jų direktoriai, vadovai, darbuotojai, tarpininkai,atstovai. Prieš sudarant sutartį su klientu ar teikiant klientui paslaugas bankas turi teisę nustatyti kliento, jo atstovo ar kliento vykdomos veiklos naudos gavėjo tapatybę. Kliento, jo atstovo ar naudos gavėjo tapatybė nustatoma pagal kliento pateiktus banko nustatytus dokumentus ir informaciją arba banko nustatytais atvejais klientui naudojant jam suteiktas tapatybę patvirtinančias priemones. Bankui pareikalavus, klientas privalo pateikti bankui banko nurodytus kliento, jo atstovo ar naudos gavėjo tapatybę identifikuojančius galiojančius dokumentus. Bankas turi teisę naudodamas teisėtas priemones pats patikrinti kliento, jo atstovo ar naudos gavėjo tapatybę. Bankas, saugodamas kliento interesus, turi teisę atsisakyti priimti iš kliento, banko nuomone, lengvai suklastojamus tapatybę liudijančius dokumentus arba dokumentus, kuriuose nėra pakankamai duomenų asmens tapatybei nustatyti. Bankas teikia klientui paslaugas, kai bankas ir klientas banko nustatyta tvarka sudaro atitinkamą sutartį dėl paslaugų teikimo. Sutarčių formą nustato bankas. Banko nustatytais atvejais sutartys gali būti sudaromos žodžiu. Banko nustatytais atvejais ir tvarka klientas gali sudaryti sutartį telefonu. Telefonu sudaryta sutartis turi tokią pat galią kaip ir sutartis sudaryta raštu. Jei Lietuvos Respublikos įstatymai nenustato kitaip, turi teisę savo nuožiūra ir nenurodydamas atsisakymo priežasčių, pasirinkti su kokiais asmenimis sudaryti sutartį arba atsisakyti ją sudaryti. Bankas, prieš sudarydamas arba atsisakydamas sudaryti sutartį, įvertina visą jam žinomą informaciją ir aplinkybes. Jei sutartis sudaryta lietuvių ir užsienio kalba, tai esant neatitikimams tarp sutarties lietuviško teksto ir teksto užsienio kalba, bus vadovaujamasi sutarties lietuvišku tekstu. Jei sutartyje nenurodyta kitaip, sutartis sudaroma dviem vienodą juridinę galią turinčiais egzemplioriais, kiekvienai šaliai po vieną. kliento nurodymus pervesti pinigines lėšas bankas įvykdo pagal nurodyme įvardintą lėšų gavėjo sąskaitos numerį, tačiau bankas savo nuožiūra gali nevykdyti kliento nurodymo, jei paaiškėja, kad kiti kliento nurodyti lėšų gavėjo duomenys nesutampa su banko turimais lėšų gavėjo duomenimis.

AB ,,Luminor Banko“ įkainiai


„Kasdienis“ krepšelis „Aktyvus“ krepšelis „Auksinis“ krepšelis

1,5 Eur per mėn. 3,5 Eur per mėn 5,5 Eur per mėn.
Debeto kortelė „Visa Debit“ + + +
Kredito kortelė „Visa Classic“ + +
Kredito kortelė „Visa Gold“ +
Sąskaitų banke tvarkymas + + +
Neriboti pervedimai eurais internetu į EEE šalis + + +
Neriboti pervedimai eurais banko viduje internetu + + +
Neriboti pervedimai kita valiuta banko viduje (kai gavėjo BIC yra AGBLLT2X) internetu + + +
Neriboti lėšų įskaitymai eurais iš EEE šalių + + +
Neriboti pervedimai už paslaugas internetu + + +
Neriboti apsipirkimai el. parduotuvėse + + +
Neriboti e. sąskaitų apmokėjimai + + +
Prisijungimo prie interneto banko priemonė (PIN,TAN kodai) + + +
Kodų generatorius + +
Neribotos grynųjų įnešimo operacijos DNB bankomate + + +
Išgryninimas DNB (Lietuvoje ir Latvijoje) bei Nordea ir SEB bankomatuose Lietuvoje be mokesčio iki 550 Eur per mėn. iki 1500 Eur per mėn. Neribojamas
Mokestis, taikomas viršijus išgryninimo be mokesčio sumą 0,4 % min. 0,4 Eur už oper. 2 % Netaikomas

Aptarnavimo greitis

  1. Lėšos banko viduje (kai gavėjo BIC yra AGBLLT2X) pagal mokėjimo nurodymą, pateiktą banko skyriuje arba interneto banke kasdien iki 21.45 val. į gavėjo sąskaitą įskaitomos nedelsiant, po nustatytų valandų – kitą kalendorinę dieną ne anksčiau nei nuo 7.00 val.
  2. Lėšos banko viduje (kai gavėjo BIC yra NDEALT2X) pagal mokėjimo nurodymą, pateiktą banko skyriuje arba interneto banke darbo dienomis iki 16.00 val. į gavėjo sąskaitą pervedamos tą pačią banko darbo dieną, po nustatytų valandų – artimiausią banko darbo dieną.
  3. Mokėjimo nurodymas į Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių bankus, pateiktas banko skyriuje arba interneto banke darbo dienomis iki 16.00 val., atliekamas tą pačią banko darbo dieną, po nustatytų valandų – artimiausią banko darbo dieną.
  4. Labai skubus pervedimas išsiunčiamas gavėjo bankui nedelsiant, tačiau įskaitymo laikas priklauso nuo gavėjo banko ir kai kuriais atvejais gali užtrukti.
  5. Prieš švenčių ir poilsio dienas labai skubiems pervedimams nurodytas laikas yra trumpesnis 1 val.
  6. Jei vykdomi paprasti pervedimai, kurie pateikti banko skyriuje arba interneto banke banko darbo dieną iki 16.00 val., lėšos iš banko korespondentinės sąskaitos nurašomos po 2 banko darbo dienų.
  7. Jei vykdomi skubūs pervedimai, kurie pateikti banko skyriuje arba interneto banke banko darbo dieną iki 16.00 val., lėšos iš banko korespondentinės sąskaitos nurašomos artimiausią banko darbo dieną.
  8. Mokėjimo nurodymą pateikiant interneto banke, galima 10 minučių paklaida.
  1. ,,Luminor“ banko pervedimų laikas:
Mokėjimo nurodymo pateikimo laikas banke Tarpbankinio lėšų pervedimo apytikslis laikas*
09:00 – 11:00 13:45
11:01 – 14:00 16:15
14:01 – 16:00 17:30
16:00 – 20:30 09:00 (kitą darbo dieną)
20:31 – 09:00 11:15 (kitą darbo dieną)

Bankas Mėnesinis kortelės administravimo mokestis Kortelės išdavimas Kortelės galiojimas Bendra leistina suma atsiskaitymo už prekes ir paslaugas operacijoms Swedbank 0,70 € 2 € 4 m. 2030 € DNB – Luminor 0,80 € 8 € 4 m. Iki 1500,00 € (nemokamai)
Bankų mokėjimo kortelių palyginimas 2017 m.

Mokėjimo kortelės suteikia daugiau galimybių kasdieniuose finansiniuose reikaluose. Kortele patogu naudotis, ji ypač pravers pritrūkus pinigų neplanuotiems ar brangesniems pirkiniams. Mokėjimo kortelę pravartu turėti, jei mėgstate keliauti. Su naujomis bekontaktėmis kortelėmis galite atlikti bekontakčius mokėjimus. Tai sumažina atsiskaitymų laiką, greita, paprasta ir patogu. Net jeigu ir pamirštame kortelės PIN kodą, galime ja atsiskaityti. Išnagrinėjus bankų mokėjimo korteles, matoma, kad AB ,,Luminor“ mokėjimo kortelės yra geresnės, nors mėnesinis mokestis yra didesnis, tačiau apėmus visas sumas gaunasi mažiau nei „Swedbank“, didesnė bendra leistina atsiskaitymo suma, mažesni įkainiai. AB ,,Swedbank“ yra greitesnis aptarnavimo laikas, tačiau tai tik antrasis privalumas prieš AB ,,Luminor“. Todėl galime teigti, kad iš šių dviejų bankų palankiau būtų rinktis AB ,,Luminor“ mokėjimo korteles.

IŠVADOS

  1. Mokėjimo kortelių rūšių yra įvairių – debeto, kredito, virtualioji, daugiafunkcinė, magnetinė, lustinės kortelės. Kortelės saugi, patogi ir paprasta atsiskaitymo priemonė. Su kortele patogu tvarkyti kasdieninius piniginius reikalus: saugiai laikyti gaunamas pajamas, atsiskaityti už prekes ir paslaugas, išsigryninti pinigus, naudotis kreditu kortelėje didesniems pirkiniams įsigyti. Bankai siūlo turėti kreditinę, debetinę arba virtualiąją, arba turėti net kelias mokėjimo korteles.
  2. Mokėjimo korteles naudoti yra saugu, patogu ir paprasta. Tačiau šalia privalumų visada atsiranda minusai, kortelių naudojimasis yra mokama paslauga, skirtingi bankai teikia skirtingus įkainius. Taip pat susiduriama su tuo, kad ne visose vietose galima atsiskaityti kortele, yra vietų (mažų miestelių, kaimelių, turgų), kur dar nėra galimybės atsiskaityti kortele. Kai kurie žmonės renkasi grynuosius pinigus, o ne kortelės, todėl, kad jie žino kiek išleidžia pinigų, nes atsiskaitymas mokėjimo kortele nėra tiesiogiai pastebima, kiek pinigų išleidžiama.
  3. Mokėjimo kortelių skaičius yra nemažas, kiekvienas bankas siūlo įvairias savo paslaugas klientui. O kiekvienas klientas turi galimybes pasirinkti banką, kuris yra jam priimtinesnis. Išnagrinėjus AB ,,Swedbank“ ir AB ,,Luminor“ šiuos bankus galima matyti, kad AB ,,Luminor“ bankas yra klientui palankesnis.

Literatūros ir kitų šaltinių sąrašas

  • Kaip atsirado mokėjimo kortelės? [žiūrėta 2017-11-20] Prieiga per internetą: http://www.elektronika.lt/articles/knowledge/17174/
  • Sodžiutė L. Sūdžius V. Elektroninis verslas: pardavimas ir finansinės priemonės. Vilnius, 2006.
  • Finansistas.net. Komerciniai bankai. [žiūrėta 2017-11-25] Priega per internetą: http://www.finansistas.net/komerciniai-bankai.html